•  

  W UK z okazji rocznicy referendum Brexitowego został przeprowadzony sondaż link Część pytań dotyczyła zrozumienia podstawowych pojęć dotyczących UE - unii celnej i wspólnego rynku (str. 18 i 20).
  - dwa lata po referendum, pomimo setek artykułów i dyskusji na ten temat 80% Brytyjczyków nie wie co to unia celna, a 60% co to wspólny rynek (tak naprawdę to podejrzewam, że faktyczne zrozumienie dotyczy jeszcze mniejszej częsci społeczeństwa,bo proponowane odpowiedzi były z gruntu oczywistych, jeśli masz jakiekolwiek podstawowe pojęcie o prawie/stosunkach międzynarodowych, a nawet nie samej UE)
  - praktycznie brak korelacji między wykształceniem/zarobkami, a poprawnymi odpowiedziami na te pytania
  - również brak korelacji między wiedzą osób za leave/remain
  - same propozycje odpowiedzi są bardzo jasne i naprawdę nieskomplikowane

  I tutaj pojawia się moje pytanie, jak w tym wypadku nie wątpić w demokrację, kiedy ci ludzie w ciągu ostatnich dwóch lat mieli nieskończone możliwości doedukowania się z tak ważnych i podstawowych pojęć , które będą miały ogromny wpływ na ich kraj przez kolejne dekady, a tego nie zrobili oraz jaki sens ma przeprowadzanie kolejnego referendum nt. opcji wyjścia, skoro i tak brytyjskie społeczeństwo ich nie rozumie.
  #neuropa #polityka #uk

Gorące dyskusje ostatnie 12h

Advertisement