•  

  2 013 - 1 = 2 012

  Tytuł: Maestro. Historia milczenia
  Autor: Marcin Kącki
  Gatunek: Reportaż
  ★★★★★★★☆☆☆

  pokaż spoiler „Maestro” Marcina Kąckiego - pisana przez 10 lat reporterska historia pedofilskiego skandalu w chórze Polskie Słowiki oraz jego dyrygenta Wojciecha Kroloppa. To jednocześnie wielowymiarowy obraz sieci zależności, uwikłań, kłamstw i interesów, który sprawił, że przez dziesięciolecia sprawa była zamiatana pod dywan. Bohaterami książki Marcina Kąckiego, który jako pierwszy dziennikarz wydobył na światło dzienne pedofilski skandal w Poznaniu, są również sami chórzyści, ich rodzice, urzędnicy i dziennikarze.


  Proces i wyrok Kroloppa przypada na czasy kiedy byłem w gimnazjum ale aferę przypomniałem sobie dopiero jak na końcu książki znalazłem zdjęcie skazanego. Ale muszę przyznać że nie pamiętałem że sprawa Dyrygenta była tak skomplikowana i oburzająca.
  Lata milczenia, ignorowania sygnałów. Krolopp przebiegle wykorzystał swoją pozycję, ówczesny ustrój i realia do uprawiania swojego zakazanego, okrutnego procederu. Władze, zwierzchnicy, koledzy, konkurenci a co najgorsze rodzice odbierali sygnały i co? I nic. Jeden rodzic się postawił a dziesięciu zignorowało albo nawet broniło i tłumaczyło Kroloppa.
  Ale największego szoku doznałem chyba jak się okazało że jednym z oskarżonych był kwartetowy, którego matka jednego z chórzystów w zaufaniu poprosiła żeby miał oko na jej syna, żeby pilnował go przed Dyrygentem.

  Na książkę wpadłem dzięki Mirabelce, która poleciła ją około tydzień temu w komentarzu pod jakimś wpisem. Niestety nie mogę tego znaleźć żeby oznaczyć i podziękować :/

  #bookmeter

  Wpis został dodany za pomocą skryptu do odejmowania

  pokaż spoiler Dzięki niemu unika się błędów w działaniach
  Pobierany jest zawsze ostatni wynik

  źródło: s.lubimyczytac.pl

Gorące dyskusje ostatnie 12h

 • avatar

  W sumie to nie mam nic do dodania ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  #koronawirus #heheszki #antyszczepionkowcy #szczepienia

  odpowiedzi (149)

 • avatar

  Też tak macie?

  odpowiedzi (16)

 • avatar

  Hej, szybka kwestia organizacyjna, pod każdym nowym wpisem będzie komentarz do wołania do kolejnego wpisu i będę wołać tylko te osoby, które zaplusowały nowy komentarz. Kompletnie nie radzę sobie z listą, duplikaty, wypisywanie się, no z bólem serca, ale nie ogarniam. Tak więc dzisiaj wołam ostatni raz ze starej listy, przepraszam jeśli kogoś zawołałam dwa razy lub kogoś kto sobie nie życzył. To ostatni raz, obiecuję (。◕‿‿◕。)

  Tymczasem kolejne miasto!

  Przyznam szczerze, że najbardziej bałam się podjęcia tematu Norylska, ale też wiem, że wiele osób na to czekało. Jeśli ktokolwiek spotkał się tematem ZATO lub dziwnych miast w Rosji na pewno nie jest mu obca nazwa tego miasta. Jedno z najbardziej zanieczyszczonych miast na ziemi, przez wielu uznane za najbardziej depresyjne miejsce na świecie.

  Słowem wstępu, dzisiaj znowu jesteśmy w Kraju Krasnojarskim, w jego północnej części. Ciekawostka, Norylsk jest najbardziej wysuniętym na północ miastem świata ze stałą liczbą mieszkańców powyżej 150 000; w 2020 r. liczyło 181 830 mieszkańców. Norylsk nie jest typowym miastem zamkniętym, nie znajduje się na wykazie miast ZATO, ale podlega właściwie takim samym przepisom.

  #ruskiwypok #rosja
  pokaż całość

  odpowiedzi (91)