•  

  2 013 - 1 = 2 012

  Tytuł: Maestro. Historia milczenia
  Autor: Marcin Kącki
  Gatunek: Reportaż
  ★★★★★★★☆☆☆

  pokaż spoiler „Maestro” Marcina Kąckiego - pisana przez 10 lat reporterska historia pedofilskiego skandalu w chórze Polskie Słowiki oraz jego dyrygenta Wojciecha Kroloppa. To jednocześnie wielowymiarowy obraz sieci zależności, uwikłań, kłamstw i interesów, który sprawił, że przez dziesięciolecia sprawa była zamiatana pod dywan. Bohaterami książki Marcina Kąckiego, który jako pierwszy dziennikarz wydobył na światło dzienne pedofilski skandal w Poznaniu, są również sami chórzyści, ich rodzice, urzędnicy i dziennikarze.


  Proces i wyrok Kroloppa przypada na czasy kiedy byłem w gimnazjum ale aferę przypomniałem sobie dopiero jak na końcu książki znalazłem zdjęcie skazanego. Ale muszę przyznać że nie pamiętałem że sprawa Dyrygenta była tak skomplikowana i oburzająca.
  Lata milczenia, ignorowania sygnałów. Krolopp przebiegle wykorzystał swoją pozycję, ówczesny ustrój i realia do uprawiania swojego zakazanego, okrutnego procederu. Władze, zwierzchnicy, koledzy, konkurenci a co najgorsze rodzice odbierali sygnały i co? I nic. Jeden rodzic się postawił a dziesięciu zignorowało albo nawet broniło i tłumaczyło Kroloppa.
  Ale największego szoku doznałem chyba jak się okazało że jednym z oskarżonych był kwartetowy, którego matka jednego z chórzystów w zaufaniu poprosiła żeby miał oko na jej syna, żeby pilnował go przed Dyrygentem.

  Na książkę wpadłem dzięki Mirabelce, która poleciła ją około tydzień temu w komentarzu pod jakimś wpisem. Niestety nie mogę tego znaleźć żeby oznaczyć i podziękować :/

  #bookmeter

  Wpis został dodany za pomocą skryptu do odejmowania

  pokaż spoiler Dzięki niemu unika się błędów w działaniach
  Pobierany jest zawsze ostatni wynik

  źródło: s.lubimyczytac.pl

Gorące dyskusje ostatnie 12h