•  

2 013 - 1 = 2 012

Tytuł: Maestro. Historia milczenia
    Autor: Marcin Kącki
    Gatunek: Reportaż
    ★★★★★★★☆☆☆

pokaż spoiler „Maestro” Marcina Kąckiego - pisana przez 10 lat reporterska historia pedofilskiego skandalu w chórze Polskie Słowiki oraz jego dyrygenta Wojciecha Kroloppa. To jednocześnie wielowymiarowy obraz sieci zależności, uwikłań, kłamstw i interesów, który sprawił, że przez dziesięciolecia sprawa była zamiatana pod dywan. Bohaterami książki Marcina Kąckiego, który jako pierwszy dziennikarz wydobył na światło dzienne pedofilski skandal w Poznaniu, są również sami chórzyści, ich rodzice, urzędnicy i dziennikarze.

Proces i wyrok Kroloppa przypada na czasy kiedy byłem w gimnazjum ale aferę przypomniałem sobie dopiero jak na końcu książki znalazłem zdjęcie skazanego. Ale muszę przyznać że nie pamiętałem że sprawa Dyrygenta była tak skomplikowana i oburzająca.
    Lata milczenia, ignorowania sygnałów. Krolopp przebiegle wykorzystał swoją pozycję, ówczesny ustrój i realia do uprawiania swojego zakazanego, okrutnego procederu. Władze, zwierzchnicy, koledzy, konkurenci a co najgorsze rodzice odbierali sygnały i co? I nic. Jeden rodzic się postawił a dziesięciu zignorowało albo nawet broniło i tłumaczyło Kroloppa.
    Ale największego szoku doznałem chyba jak się okazało że jednym z oskarżonych był kwartetowy, którego matka jednego z chórzystów w zaufaniu poprosiła żeby miał oko na jej syna, żeby pilnował go przed Dyrygentem.

Na książkę wpadłem dzięki Mirabelce, która poleciła ją około tydzień temu w komentarzu pod jakimś wpisem. Niestety nie mogę tego znaleźć żeby oznaczyć i podziękować :/

#bookmeter

Wpis został dodany za pomocą skryptu do odejmowania

pokaż spoiler Dzięki niemu unika się błędów w działaniach
    Pobierany jest zawsze ostatni wynik

źródło: s.lubimyczytac.pl

Gorące dyskusje ostatnie 12h