Wpis z mikrobloga

1 lipca 2018, Bielsko-Biała - Były sobie kubły trzy, kubły trzy, kubły trzy…

Od pierwszego lipca br. kosztem mieszkańców wielu miast trzeba segregować śmieci na kilka różnych frakcji. Na śmietniku przybyło kubłów ustawionych bez ładu i składu. Na kubłach naklejki z opisami frakcji. Słoik zepsutych ogórków trzeba będzie rozdzielić, to tu, to tam… Po co w takim razie w Bielsku-Białej sortownia śmieci wybudowana za wiele milionów?

Będąc na wakacjach w Sianożętach, w ośrodku stały dwa kubły na śmieci. Nie było mowy o podziale na suche i mokre. Na kubłach była tylko nazwa firmy zajmującej się odbiorem śmieci. Jeździł samochód dostawczy i zbierał wszystko, jak leci. Z kubłów ośrodka, z kubłów przy promenadzie… A może to dlatego, że tam są inne śmieci, te „równiejsze”, turystyczne – choć z miejscowych produktów?

To może prościej iść do parku? Tam nie trzeba dzielić śmieci, bo kubeł jest jeden. Na suche, na mokre, na plastik, na szkło… i na papier z durnymi przepisami…

#bielskobiala #sianozety #smieci #przepisy #frakcje #ekologia
Pobierz
źródło: comment_rM9O5UYtRZOzJGdNWmPPAVDIy7sXNCPc.jpg
  • 33
Ja mam kubel na odpady plus worek do makulatury worek do szkla worek do plastiku i teraz musze jeszcze kupic kontener do odpadow zielonych
@grishko: brzydko mówiąc - niech się #!$%@?ą. Ja mam u siebie ulotkę z podziałem na siedem rodzajów. Z pewnością kupię do swojego małego mieszkania siedem kubłów lub będę trzymała siedem worków. Starczy mi że segreguję na suche i mokre, a czasem przejście w kuchni mam #!$%@? szkłem. Jakbym mieszkała nie daj Boże w mniejszej wersji swojego mieszkania, albo miała jeszcze dzieci, to bym w tych pieprzonych workach utonęła. Wincyj segregacji, wincyj!(
brzydko mówiąc - niech się #!$%@?ą. (…) Z pewnością kupię do swojego małego mieszkania siedem kubłów lub będę trzymała siedem worków.


@matra: @grishko: Święte słowa. Akurat elegancko pod zlewem mieściły mi się dwa duże kubły na mokre i suche. Było dobrze, to trzeba było przekombinować. Nowych kubłów nie kupię bo nie będę ich trzymał na widoku a wszystkich szafek nie zawalę sobie śmieciami.
Skutek zmian będzie pewnie taki, że jak
@matra: @MandarynWspanialy: Idea szczytna, ale jak to zwykle w naszym kraju - z realizacją słabo. Aby skłonić kogoś do ekologii trzeba przede wszystkim zapewnić rozwiązania ergonomiczne, bo ludzie są leniwi. Przykład z mojego podwórka - wspólnota kilka kamienic, jeden kontener na plastiki. Firma w piątek kontenera nie odebrała z uwagi na nieposortowane odpady (brawo dla sąsiadów, na zmieszane jest 5 kontenerów, to wrzucą do jednego na plastik). I teraz co
@ksiak: @MandarynWspanialy: @GeneratorSzumu: my mieliśmy w planach kupić kubeł do sortowania, ale kuźwa, stówkę za kubeł, który i tak mi się nigdzie nie zmieści, to lipa. I trzy pojemniki, nie SIEDEM XD no dobra, może na popiół i zielone mi nie trzeba, ale reszta raczej tak.
Dwa - puszki zużywam trzy tygodniowo - karma dla psa, ciecierzyca i sporadycznie puszka pomidorów, to wszystko musiałabym albo myć (bo wodę mam
@matra: Tzn. nie miałem na myśli, że Ty jesteś leniem, a że każdy człowiek w duchu dąży do sytuacji najbardziej wygodnej i optymalnej dla niego. Chodzi o to, że moim zdaniem rozwiązania tego typu powinny być jak najbardziej ergonomiczne, tj. by były wygodne, logiczne i zrozumiałe dla wszystkich. U nas w kraju lubi się coś nakazywać/wprowadzać absolutnie nie myśląc o okalającej ten temat "infrastrukturze". Remont chodnika? Zagrodzić, rozkopać, nastawiać zakazów, a
@maslon: my jeszcze dzisiaj dodatkowo z niebieskim chyba przestaniemy sprzątać po psie w miejscach, w których trawa jest nieskoszona - niby mi głupio, bo to wspólnota i zawsze sprzątam po swoim psie, ale jak mamy #!$%@? po łokieć grzebać w trawie narażając się na włożenie ręki w gówno - jak nie swojego, to cudzego psa, już nie mówiąc o chodzeniu w tej trawie, to ja to #!$%@?ę ( ͡° ʖ
że Ty jesteś leniem


@GeneratorSzumu: wiem ( ͡° ͜ʖ ͡°)

człowiek, który podejdzie do takiego przeładowanego kubła nie będzie się zastanawiał "co teraz?".


@GeneratorSzumu: przykładowo #!$%@?ąc od tego że prawo nie reguluje tego, do których kubłów trzeba wyrzucać psie kupy (tzn można je wyrzucać do zwykłych miejskich), to u nas kubły jak są przepełnione, worki zostawia się dookoła - kopiec z gówna xD w ogóle kubły
@grishko: Gdańsk. Frakcje: bio, plastik i metal, papier, szkło, resztkowe. Musimy teraz mieć przynajmniej 3 śmietniki w domu (metal, plastik, papier, szkło w jednym, rozdzielane na miejscu). Czyli: więcej czasu na segregację, więcej wody na płukanie plastiku, więcej worków na śmieci... I większy koszt wywozu śmieci XD XD XD XD No #!$%@? cywilizowany kraj w #!$%@?.
W normalnych krajach obniżają koszty i dają gratis worki na śmieci w nagrodę za wyręczanie
Ja mam podział na szkło opakowaniowe, segregowalne suche i na resztę. Muszę w domu poza zwykłym śmietnikiem trzymać jeszcze 2 worki, bo przecież nie wystawię ich na dwór, bo będą zbierać głównie deszcz, a trzymać muszę, bo segregowalne i szkło mam odbierane co 4 tygodnie.