Wpis z mikrobloga

Ukraiński Kraków podczas okupacji

Największym ośrodkiem ukraińskiej społeczności stała się stolica Generalnego Gubernatorstwa - Kraków, do którego Ukraińcy zjeżdżali z innych części GG oraz uciekali z obszaru sowieckiej okupacji.

Tak opisywał to jeden z mieszkańców Krakowa: „Wraz z nalotem urzędowej niemczyzny poczęły napływać do miasta masy Ukraińców - tak inteligencji, jak i prostych ludzi. Przydzielano im nasze domy studenckie i gmachy szkolne, najatrakcyjniejsze posady, zarządy przymusowe i przedstawicielstwa”.

Jak pisze prof. Andrzej Chwalba w książce „Okupacyjny Kraków” Ukraińcy zajęli w mieście kamienice przy ul. Sarego (wówczas Grünestrasse) i sąsiednich. Powstały tam ukraińskie restauracje, kawiarnie, sklepy, zakłady usługowe i bank. Z tego powodu krakowianie zaczęli rejon ten nazywać „dzielnicą ukraińską”.

Dla dzieci i młodzieży zorganizowano szkoły, pojawiły się ukraińskie gazety, czasopisma, książki i biblioteki. Wśród gazet najpopularniejsze były ukazujące się od 7 stycznia 1940 r. „Krakiwśki Wisti”. Ukazywanie się gazety odnotował w swoim znanym okupacyjnym dzienniku były urzędnik magistracki i działacz „Sokoła” Edward Kubalski: „…już wychodzą »Krakowskie Wiestni« [„Krakiwśki Wisti” - przyp. PS] w księgarni na rogu Wiślnej, gdzie też w oknie figurują konterfekty różnych zaporoskich atamanów”.

Ukraińcy mogli w pewnym zakresie korzystać z miejsc i instytucji przeznaczonych tylko dla Niemców: parków, tramwajów, restauracji, boisk. Młodzież mogła uczyć się w niemieckich szkołach średnich. Dostawali też paszporty uprawniające do wyjazdu do Niemiec. Do Krakowa napłynęło wielu ukraińskich urzędników, lekarzy i adwokatów. Zastąpili oni w dużej mierze usuniętych z życia publicznego żydowskich lekarzy i prawników.

Prócz zwykłych uciekinierów spod okupacji sowieckiej w Krakowie skupili się także ukraińscy działacze polityczni. Przez pewien czas mieszkał tu np. Stepan Bandera. Prowadzili tu rozmowy z niemieckimi władzami na temat współpracy politycznej, odbywali swoje zjazdy, a nawet uczestniczyli w hitlerowskich uroczystościach.


Czytaj więcej: http://www.dziennikpolski24.pl/magazyny/a/ukrainski-krakow-podczas-okupacji,11650910/

#polska #krakow #ukraina #historia #drugawojnaswiatowa
  • 3