Wpis z mikrobloga

Mirki, mam 2 pytanie odnośnie fotografii:

1. Podczas robienia zdjęcie na rogach pojawia się tak jakby "zaciemnienie" jak na załączonym zdjęciu. Zauważyłem, że przy dłuższym czasie otwarcia migawki efekt ten jest mniejszy. Efekt ten występuje zarówno przy założonej osłonie i filtrze neutralnym jak i po ich ściągnięciu. Robiłem również zdjęcia testowe na białej ścianie i również efekt ten występuje (na 4 rogach). Od czego może to być. Aparat to nikon d5300 z kitowym obiektywem 18-105.

2. Jaki wybrać filtr polaryzacyjny do mojego sprzętu. Jakiś nie za drogi ale, żeby też był dobry jakościowo.

#fotografia #nikon #pytanie
Pobierz podwawelska - Mirki, mam 2 pytanie odnośnie fotografii:

1. Podczas robienia zdjęci...
źródło: comment_mesvbFI53eX7TajpgS3MbonMuZgDcdNZ.jpg
  • 9
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Zelber: sam sie wypieprz i schowaj do szuflady

@podwawelska: Winieta jest czyms normalnym. Im gorsze szklo, tym wieksza winieta. Mozesz zainwestowac w jakies turbo drogie szkla z minimalna winieta, albo kliknac w lightroomie "korekta wad obiektywu" i zapomniec o tym.
@m_bielawski:
Więc wytłumacz proszę jaki jest sens używania filtra neutralnego/UV.
Oczywiście poza pogorszeniem działania AF, jakości obrazu czy proszeniem się o kłopoty z pracą pod światło/winietowaniem.
@podwawelska:
Na poważnie fotografuje kilka lat, profesjonalnie ponad 2(głównie sport i reportaż prasowy, czasem jakiś kotlet). Nigdy nic nie zarysowało mi soczewki. Osłona przeciwsłoneczna jest wystarczającą ochroną.
Dodatkowo dobry filtr wcale nie jest tańszy niż wymiana przedniej soczewki w obiektywie, a w przypadku mocnego, bezpośredniego uderzenia w filtr jego odłamki i tak uszkodzą soczewkę, która jest pod nim.