Wpis z mikrobloga

#webdev #html #css

Jak zaczynacie tworzenie strony internetowej/aplikacji?

Stawiacie sobie szkielet, sekcja po sekcji a potem dopiero przykładacie uwagę do styli?

Może zaczynacie od nagłówka, i każdą sekcje po sekcji stawiacie od początku do końca.

Interesuje mnie też droga PSD -> React
Pomijacie stadium statycznej strony html i od razu tworzycie componenty?

W całym froncie, strasznie drażni mnie CSS, a podoba mi się React.js - najchętniej korzystał bym jedynie z przygotowanych wcześniej bibliotek UI, dodając tylko drobne zmiany. Większą radość daje mi stworzenie czegoś co działa, a nie czegoś co tylko wygląda.
  • 12
@penguin: dostaje gotowe szablony HTML. Też mnie drażni CSS, więc są inni ludzie od tego, którzy to lubią i których czas mniej kosztuje niż mój. Ja podpinam gotowca. Rób to co lubisz, a resztą niech się zajmą inni ( ͡~ ͜ʖ ͡°)
ja wrzucam wszystko jak leci, piszę podstawy, a potem dopiero porządkuje, robię komenty, linki itp. jakbym miał wszystko robić idealnie od początku to wrodzone lenistwo nie pozwoliłoby mi zacząć ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Djaangoo: designer przekazuje je gościowi od budowy szablonów, a ja dostaje od tego drugiego. No chyba, że klient chce gotowca ze sklepu online, wtedy pobieram paczkę bezpośrednio. Ale zdecydowana większość woli "customowe" designy.
@Jare_K: jeżeli jest to zwykły projekt to zaczynam od napisania w gulpie skryptów do porządkowania bibliotek, fontów oraz fontów z ikonami zaciąganych przez npm. W gulpie ustawiam też watch dla sass'a i babel'a. Kiedy wszystko działa jak należy zaczynam pisać po kolei HTML i CSS. Komponent po komponencie. Sekcja po sekcji. Na koniec skrypty i ewentualna korekta responsywności. Jeżeli Angular to bez zbędnego tworzenia szablonu od razu w samym Angularze.
@penguin: Jeśli chcesz robić w react (naprawdę nie wiem jak odmienić to słowo, przepraszam), to każdą stronę zaczynasz od przygotowania webpacka - czy to przez create-react-app, czy ręcznie - to już bez znaczenia. Warto znać obie drogi, żeby umieć to zrobić szybko, ale też umieć sobie dostosować w razie potrzeby.

Jeśli wkurza cię css, to na początku też warto przygotować sobie też sposób na budowanie styli css z scss/sass/less, czy czego
@ProgramistaHTML: Dzięki wielkie za tak długą odpowiedź - na pewno zapamiętam i nie raz do tego wrócę.
Moim największym błędem jest chyba stylowanie szczątkowych elementów - mam wtedy wrażenie, że efekty mojej pracy są mizerne. Łapię się też na tym, że często mógłbym użyć styli jakiegoś elementu wielokrotnie np. .button .button-small - zamiast tworzyć osobną klasę dla każdego elementu.

Staram się używać Reacta, gdzie się da - żeby się jak najszybciej
@ProgramistaHTML: w czym nie chcę pomóc? Ja uważam, że jeśli ktoś czegoś nie lubi, to nie powinien się w to pakować. Można budować sam back-end czy sam Reactowy front-end bez konieczności dłubania w CSS, jeśli komuś to nie odpowiada. Wystarczy zmienić pracę i robić to co się lubi ( ͡~ ͜ʖ ͡°)