Wpis z mikrobloga

Na polskiej Wikipedii hasa już baner w sprawie dyrektywy PE (100% konsensus społeczności Wikipedystów). Ponadto głosują oni teraz nad tzw. blackoutem polskojęzycznej Wikipedii wzorem wiki włoskiej, estońskiej czy hiszpańskiej. Prawdopodobnie niedługo zostanie wprowadzony.
Głosowanie nad dyrektywą już jutro.

#acta2018 #wykop #antyart13 #saveyourinternet #deleteart13 #acta2 #uniaeuropejska #uniakradnieinternet #neuropa #4konserwy #polityka #wikipedia #wikimedia #internet #blackout
Pobierz TomJa - Na polskiej Wikipedii hasa już baner w sprawie dyrektywy PE (100% konsensus s...
źródło: comment_YZ4HQRPTxx3HIxceFaeOupTdLs2QSYxP.jpg
  • 13
@Tom_Ja: To nie odpowiada na moje pytania dalej. Na wikipedii nie widzialem nigdy nic co by podpadalo pod ta nowa dyrektywe (linki, imie i naziwsko autora etc nie sa ograniczane w zaden sposob). I dalej nie rozumiem jak to ma powodowac blockout polskiej wikipedii. Bo my nie bedziemy stosowac prawa jak juz wejdzie? Czy z czego ten blockout ma wynikac?
@Haqim: WIkimedia się obawiają, że dyrektywa może doprowadzić do blokowania także kopiowanych treści nie objętych prawami autorskimi (np. właśnie wikipedii), oraz fair use.
@Andreth: w sensie obawiaja sie ze bedzi blokowne gdy ktos skopiuje to co na wikipedii jest napisane? To tez zle mysla, bo to nie ma dzialac z automatu tylko gdy wlasciciel praw autorskich do danego artykulu/tekstu/zdjecia etc wyrazi chec ochrony swojego dziela. Nie widze jak to ma wplynac na wikipedie jako calosc, i dalej w szczegolnosci nie widze jak to ma oddzielic wikipedie polska od innych
@Haqim: Nie wiem czy zrozumiałeś, blackout ma być 'tylko' protestem.
Zwracają też uwagę na fakt, że w dyrektywie jest mowa o encyklopediach, więc Wikipedia pod to podpada. Ale reszta Wikimediów (w tym Wikimedia Commons) już niekoniecznie.
@Tom_Ja: a, dla mnie blackout oznaczal ze wikipedia zablokuje polska wersje z jakiegos powodu. Teraz rozumiem. Radze wam, wystapcie z zapytaniem do UE (przez jakiegos europosla), wydaje mi sie ze marnujecie czas bo was to nie dotknie. Szczegolnie ze to tylko dyrektywa a liczyc sie bedzie jaka ustawe napisze nasz rzad
@Andreth: To ja chyba juz zupelnie nie rozumiem nic. Mowisz ze wikimedia juz wystepowaly o interpretacje i ze same zalatwily sobie te wzmianke o encyklopediach, a kolega @Tom_Ja wyzej obawia sie tej dyrektywy wlasnie ze wzgledu na te wzmianke. Moze sobie w wolnej chwili doczytam o tym, bo w tej chwili czuje ze nie wiem o co chodzi z punktu widzenia Wikipedii w ogole
a kolega @Tom_Ja wyzej obawia sie tej dyrektywy wlasnie ze wzgledu na te wzmianke


@Haqim: Obawia się, bo wzmianka obejmuje tylko wikipedię sensu stricte, a nie inne projekty, w tym Wikimedia Commons, Wikibooks itp.