•  

Cześć

Korzystając z dużej popularności #ewakuacjaboners zachęcam do zapoznania się z moimi wcześniejszymi wpisami na ten temat. Mówiąc krótko: spora część drzwi ewakuacyjnych w naszym kraju jest źle zrobiona. Nawet jak nie są zastawione towarem, to czasami należy je zgłaszać do odpowiednich organów, gdyż zagrażają naszemu bezpieczeństwu.

drzwi antywłamaniowe
    ewakuacja

Materiały są do użytku, rozpowszechniajcie do woli. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

•  

@OO___oo___OO przydałoby się jakieś oficjalne stanowisko chociażby mailowe od PSP apropos drzwi zamykanych na klucz. Takie są w co trzecim sklepie w mojej okolicy, nawet w ciągu tych dwóch ostatnich dni przewinęło się mnóstwo takich zdjęć. a twierdzisz jak rozumiem w swoim wpisie, że to nielegalne

•  

@bizonsky: Wg mnie i przywołanych przepisów jest to nielegalne, a na jakiej podstawie inspektorowie odbierają takie drzwi to trzeba ich się zapytać.

•  

@OO___oo___OO http://sklep-ppoz.pl/pl/n/3
      https://www.goldenline.pl/grupy/Zainteresowania/bhp-i-ppoz-zarzadzanie-bezpieczenstwem-firmy/drzwi-ewakuacyjne-na-klucz,2983632/
      dwie pierwsze stronki, na każdych piszą to samo, że można bo nie ma jednoznacznych przesłanek przeciw skoro są zapisy, gdzie umieścić klucz do drzwi przeciwpożarowych.
      wobec powyższego wg mnie przywołany zapis możnaby interpretować tylko w innych wypadkach niż klucz umieszczony bezpośrednio przy drzwiach

•  

@bizonsky: No właśnie i przez tą nieścisłość prawa mamy takie interpretacje. Klucz do drzwi ewakuacyjnych jest potrzebny jedynie po to, by strażak mógł od ZEWNĄTRZ dostać się do budynku bez niszczenia drzwi. Oczywiście tego już nie napisali i to jest pole do nadinterpretacji. A co do wspominanego przedszkola i "uciekania" dzieci to na zachodzie sobie z tym poradzono w inny sposób, bezpieczny.

Zapis natychmiastowe, oznacza natychmiastowe, a nie że kur... trzeba zbić jeb... szybkę wyciągnąć klucz, trafić nim do wkładki i otworzyć zamek dodatkowy. No kur... paranoja. Jeśli to wystarczy to po ...uj produkować, testować, certyfikować specjalne zamki ewakuacyjne, które są w kij drogie? Wystarczy założyć zwykły zamek, strzelić kartkę, że drzwi są ewakuacyjne i powiesić obok kluczyk.

Wkurza mnie jak o tym myślę, bo wiem, że kiedyś komuś z tego powodu stanie się krzywda.

•  

@OO___oo___OO nie ma.takiego zapisu, raczej jest uzasadniene, że jest po to by wyjściami ewakuacyjnymi nie dostały się niepożądane osoby od zewnątrz co jest dla mnie zrozumiałe w gruncie rzeczy, nie znalazłem przypadku chociażby jednego o zakazie zastosowania takiego zamka potwierdzonego przykładem a że to bez sensu w obliczu paniki to już inna sprawa.

w sumie wartoby napisać do psp jak sobie wyobrażają ewakuację przy takich drzwiach.

z drugiej strony złodziej może wziąć pod pachę cokolwiek i nimi wybiec, ale w kwestii ratowania komuś życia to jakby małe ryzyko

•  

@bizonsky: link

1. Drzwi, ze względu na bezpieczeństwo pożarowe, powinny mieć na drogach ewakuacyjnych od strony ewakuacji funkcje umożliwiające ich otwarcie w każdej sytuacji i niezależnie od pory dnia i innych uwarunkowań, bez potrzeby posiadania klucza lub przedmiotu, który go zastępuje. Nieuzasadnione użycie takich drzwi może skutkować tym, że do zabezpieczonego pomieszczenia mogą mieć dostęp osoby nieuprawnione, w tym zajmujące się kradzieżą. Rozwiązaniem problemu zabezpieczenia mienia przed kradzieżą przez wyjścia ewakuacyjne jest zastosowanie jednostki centralnego zarządzania wyjściami ewakuacyjnymi pozwalającej na kontrolę i nadzorowanie wszystkich wyjść ewakuacyjnych w danym obiekcie.

2. Drzwi wyjść ewakuacyjnych powinny być wyposażone w okucia odpowiadające wymaganiom norm europejskich wdrożonych do zbioru polskich norm. - dodatkowe zamki ryglowe nie mają papierów to potwierdzających.

Jak się odniesiesz do powyższego?

•  

@bizonsky: Jak dla mnie temat warty kręcenia Małysza ;)

+: DOgi