•  

Taka ciekawostka, ktoś sobie buduje #zamek ?! na jeziorze w Puszczy Noteckiej #stobnica Mapy Google . Długość ponad 200m .
    Nie ma dostępu normalnie (płot w około całego jeziora z lasem) ale może ktoś z #drony miałby ochotę się wybrać...
    #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #drony #architektura #budownictwo

źródło: stobnica.jpg

• poprzednie komentarze (116)

•  
      z....0 via Android

0

Komentarz usunięty przez autora

•  

@rubikoon: To wygląda na materiały budowlanę na drogę do tego zamku.

•  

@stjimmy: Tu w formie obrazka logiczne umieszczenie zabudowy wielorodzinnej na jeziorze

źródło: Untitled.png

+: N.......3, leeshay +66 innych
    •  

nigdy nie zrozumiem fascynacji bogaczami neośredniowiecznymi zamkami. przecież można by wybudować w tym miejscu coś spektakularnego, ale i bardziej schowanego, w nowoczesnym klimacie, czy nawet modernistycznym stylu. a tak kolejny zamek gargamela.

•  

@NightWing:

To wygląda na materiały budowlanę na drogę do tego zamku.

Tak zaśmiałem bo wiadomo, że na terenie Natura 2000 nie wolno sie wysrać nawet a tu masz, magazyn xd

•  

nigdy nie zrozumiem fascynacji bogaczami neośredniowiecznymi zamkami. przecież można by wybudować w tym miejscu coś spektakularnego, ale i bardziej schowanego, w nowoczesnym klimacie, czy nawet modernistycznym stylu. a tak kolejny zamek gargamela.

@mateopoznan: To przypomina te osiedla zamków cygańskich, ta sama estetyka i megalomania. W Polsce też są całe ulice takie

•  

@rubikoon: ciekawe kto dokładnie to robi :D. Ale raczej wątpię, że zamieszka tam jedna rodzina. Pójdzie pewnie na hotel bardzo "prywatny".

+: zwirz
    •  

•  

@kontestatore: z planu jasno wynika, że nie jest to żadne jezioro, tylko stawy rybne, a de facto sztucznie spiętrzone wody kanału

•  

@khazul: oidp pamiętam buduje pewna poznańska rodzina, ale nie Kulczyk (ani też nie Świtalscy)- oni byli związani z modą (damską)

•  

@rubikoon: tam obszar Natura 2000 obejmuje sporą część terenów - to nie oznacza, że na tym terenie jest zakaz zabudowy

•  

@hann:

spiętrzone wody kanału
      WSp Kanał Kończak na planie - zobacz odległość od zabudowy

•  

@rubikoon: To jakoś długo im to schodzi ;P.

•  

@rubikoon: bzdury, normalnie może budować

•  

@stjimmy:

zakaz zabudowy
      ale ja piszę o składowaniu

•  

@stjimmy: Ale jeśli powiadasz, że od 2003 to wątpię, że Kulczykowie, bo raczej ich stać by szybko to ukończyć.
      Czyli być może
      @32andu: ma rację rację :).

•  

@NightWing: > Ale jeśli powiadasz, że od 2003
      wszystkie dokumenty są podlinkowane, decyzja środowiskowa i w 2011 plan zagospodarowania

•  

@NightWing: Kulczykowa jest skupiona na budowie muzeum w Szwajcarii, a takie zamczyska to zupełnie nie jest jej styl.

•  

@32andu: Ale też nie wiadomo co robi jej syn Sebix Kulczyk czy córka Dominisia Kulczyk.

•  

@NightWing: Sebastian super ogarnięty, zawsze związany z Poznaniem Pani Grażyna jest od lat obrażona na tutejszy plebs a Dominika ma od zawsze ważne sprawy. Ojciec dał wszystkim mocno w kość stylem życia którego sobie nie wyobrażacie.

•  

@mateopoznan Rozumiem cię, bo tak samo nie rozumiem fascynacji nowoczesnymi stylami, a modernizm przyprawia mnie o mdłości. Ile ludzi tyle upodobań i gustów

•  

@NightWing: mieszkają w Warszawie. Grażyna w Szwajcarii.

Ten zamek, oidp, budują ludzie, którzy stoją za jakąś polską marką modową z Poznania (ale nie znam się na nich, więc wpuściłem jednym uchem, drugim wypuściłem tę informację), ale nie jest to typ grycanek i dbają o prywatność.

•  

@rubikoon: ale z taką Dominiką to bym się hajtnął( ͡° ͜ʖ ͡°).

•  

@NightWing:
      Dominika wyszła za mąż za księcia Lubomirskiego na pokładzie samolotu przelatującego nad Poznaniem ( ͡° ͜ʖ ͡°)
      @32andu:
      Babka od Solara ma ogromny komleks z kortami tenisowymi z tego co pamiętam i w drugą stronę

•  

@rubikoon: Jak oni dawno są po rozwodzie lol. Kiedyś Paweł Deląg nawet się obok niej czaił.

•  

@NightWing:

są po rozwodzie
      aha i rozumiem że poprzeczka spadła XD

•  

Solar

@rubikoon: chyba właśnie ta firma

•  

@rubikoon: No tak, jest wolna, do wzięcia. Jutro zadzwonię do niej, bo dzisiaj już noc.

•  

@32andu: no spodziewam się o kim mówisz bo to szara eminencja ale oni nie działają z takim rozmachem na pokaz

•  

@rubikoon: biorąc pod uwagę, że budowa trwa od kilku dobrych lat, i tak naprawdę bardzo niewiele osób o niej wie, nie nazwał bym tego działaniem na pokaz xd

•  

@mateopoznan: Tak, bo nowoczesne eksperymenty i modernizm to same perły architektury. A gargamele wcale nie są efektem unowocześniania (także poprzez materiały z marketu) i nieumiejętnego posługiwania się klasyczną architekturą przez modernistycznych architektów.

•  

zamek gargamela

@mateopoznan: Jakiś uraz z dzieciństwa? Spać nie mogłeś po dobranocce?

•  

@bialy100k: https://youtu.be/P8Ejsq0Kufk?t=328 mamy w mieście takie brzydactwo właśnie, które jest nowe, choć tytułowane jako odbudowa i wołamy to zamkiem gargamela.

•  

@khazul Kulczyk sie tam pewnie ukrywa ( ͡° ʖ̯ ͡°)

•  

@puszkapandory: a przecież tego nie napisałem, natomiast wskaż mi kolego choć jeden neo-średniowieczny nowy projekt który jest udany... powodzenia. chodzi mi o to że, zwłaszcza na wschodzie, masa bogaczy buduje zamki udające średniowieczne i one zawsze wyglądają źle. zawsze. natomiast o ile nie wszystkim muszą się podobać, to jednak nowoczesne realizacje zgodne z obecnymi architektonicznymi trendami to jednak są jakościowe w opinii ekspertów.

ps. https://youtu.be/P8Ejsq0Kufk?t=328 już koledze wyżej wklejałem.

•  

•  
      W..........i

+4

Komentarz usunięty przez moderatora

•  

kto bogatemu zabroni xD

•  

•  

@khazul: zdjęcie "na dole" nie jest w skali do tego "na górze" - o ile nie popieram takiej "modyfikacji" środowiska, o tyle taka manipulacja tym co jest rzeczywiście, zakrawa o kpine...

•  

@khazul: Tyle ruin zamków i dworów z potencjałem, to nie. Trzeba postawić nowego gniota. Już wyobrażam sobie złote lwy, klinkier zamiast cegieł i proporcje wzięte z doppy. Szkoda psuć panoramę jeziora.

•  

Jak Kulczykowa wozi tam materiały budowlane? Helikopterem?

•  

@ajatollah_chomeini co sie dziwisz jak tutaj najwazniejsze jest zebys sie urodzil a jak jestes niepelnisprawny i urodzisz sie w biedzie to masz w niej tkwic bo tak pan jezus przykazal.

•  

•  

@Szlif: to wygląda jak kolejny browar

•  

z którego wieku będzie ten zamek?

•  

@khazul: W Stobnicy to norma. Ktoś tam takie pozwolenia wydaje od wielu lat. Pełno tam esbeckich domów w środku lasu. Tym razem już przegięli pałę. Trzeba to wynieść do wszystkich mediów.

•  
      B.....8

+1

@khazul: Jaka patologia...

OoOOOOOoooOOoOO, nie widzem co tam somsiad robi za płotem, to polećcie dronami i paczcie i nagrajcie co tam ma.

Znane ci jest pojęcie takie jak np. prywatność? Jakaś godność?

•  

@mateopoznan: dokładnie, poza tym widać mentalność człowieka który to buduje.

Budując w środku puszczy powinieneś chociaż przez projekt tego budynku być bliżej tej natury. Wiele projektów na całym świecie polakazuje, że można z rozmachem i tak żeby ten budynek współpracował z okolica. Tutaj mamy wielkiego klopsa w środku puszczy z murem na parę metrów i mostem zwodzonym żeby czasem jakiś króliczek nie nasrał mi na piękny pozbruk. Przecież widać że ta wyspa będzie wyłożona kostką wzdłuż i wszerz. To jest budowla takiego typowego Janusza, który jakby mógł to by ta kostka wyłożył wszystko tylko skala jest o wiele większą.

•  

@korporacion: Ja pierwszą to kupno klubu piłkarskiego :)

•  

@KaloryfeR: ponoć buduje@Creedmoor: @Hasz5g: jesteś durniem. Mógłby się wzbogacić na budowie drogi lub szpitala który służyłby ogółowi.

•  

@hann: Dokłądnie tak jak piszesz. Ze stawów wychodzi niewielki rów który łączy się z Warta. Stacja hodowli wilków jest 2 km na północ

•  

@heathermatarazzo: ci debile myślą ze w kapitalizmowi każdy ma szanse dorobić się zamku

•  

@Bialy88: jakby sąsiad napierdalal swoją rodzine to tez bys mówił ze to prywatność?

•  
      B.....8

0

@ajatollah_chomeini: Wybacz, nie doczytałem do fragmentu podejrzanego fetoru rozkładających się zwłok dochodzących z tego miejsca po tygodniu, od kiedy słyszano tam wrzaski.

•  

@Szlif: żeby to chociaż o ładne xD

•  

Trzeba isc do wydzialu urbanistyki w miescie ktorym podlega teren i zapytac. Kazdy ma prawo wiedziec. Albo wyslac maila do mediow, one szybko podlapia temat.

•  

argument za progresja podatkowa.

@ajatollah_chomeini: Że niby gdzie ten argument?

•  

@WielkoPolski: ale taki tematyczny park rozrywki z działającymi eksponatami to bym odwiedził

•  

@Mpocieszka: To będzie zamek im. Lecha i się nie dopierdolą :)

•  

@khazul: Spokojnie – to tylko polskie Guantanamo.

•  

XXI wiek, uczciwy czlowiek nie moze sobie zbudowac zamku

•  

Mirki, akurat dzisiaj jestem w tych rejonach to jak coś to tam podjade i zobacze jak od starych zdjec z 2016 sie to zmienilo.

•  

w kraju gdzie ludzie umierają na uleczalne choroby gość buduje zamek za pieniądze które jego ojciec im ukradł. Tu sprawiedliwa byłaby tylko szubienica knurze.

@ajatollah_chomeini:

w kraju gdzie ludzie umierają na uleczalne choroby gość kupuje sobie telefon marki Apple za cenę, którego mógłby wykarmić biedne dzieci. Tu sprawiedliwa byłaby tylko szubienica, knurze

pokaż spoiler ( ͡° ͜ʖ ͡°)

•  

doucz się

@ajatollah_chomeini: Mam wrazenie, ze to ty jestes powaznie niedouczony. No dalej powiedz jaki to argument

•  

@Need: służbowy durniu. Poza tym ten model kosztuje 1200 wiec cena jest przeciętna. W tym roku zapłaciłem 40k podatku i dołożyłem się drugie tyle do zusu. Gdyby każdy tak robił to w Polsce nie byloby biedy.

•  

@szybki_zuk: juz pisałem w tym wątku. Cel tej budowy nie służy celom społecznym. Są to zmarnowane środki. Takie trzeba opodatkować analogicznie do wódki jachtu itd.

•  

Gdyby każdy tak robił to w Polsce nie byloby biedy.

@ajatollah_chomeini: Bo bogaci nie płacą wcale więcej podatku xD Tylko z tej budowy pójdzie więcej niż ty zaplacisz przez cale zycie

Cel tej budowy nie służy celom społecznym. Są to zmarnowane środki. Takie trzeba opodatkować analogicznie do wódki jachtu itd.

@ajatollah_chomeini: CHuj cie obchodzi co ktos robi z prywatnymi pieniedzmi. To co ty kupujesz tez nie sluzy celom spolecznym. To ze twoje rzeczy sa tansze biedaku nie znaczy, ze bogaty ma placic a ty nie.
      W ogole to w jakim ty swiecie zyjesz? Wszystko jest opodatkowane, chocby pensje pracownikow i materialy na budowe tego zamku.

•  

@szybki_zuk: oni grosza podatku nie zapłacili! Z państwowego mienia wyciągnęli kilka mld. Na spółkę z władza okradli obywateli a ty pierdolisz coś o prywatnym majatku. Jak kiedyś cały majątek świata skupi się w rękach jednego człowieka to tez stwierdzisz ze to sprawiedliwe ze twoje dzieci do końca życia będą im czyścić buty?

•  

@khazul: co za kicz, nie rozumiem bogaczy budujących sobie zamki zamiast nowoczesnych budowli.

•  

lepiej, że w Polsce buduje, niż na Cyprze czy innej Szwajcarii

•  

@ajatollah_chomeini ale on juz jest bogaty, a teraz chce miec zamek, naprawde jestes tak ograniczony?

•  

@Hasz5g: zrozumiesz jak dorośniesz.

•  

@khazul: pracowałem na tej budowie, zadawajcie pytania :D

•  

A jak to przygotowania do kolejnego sezonu Korony Królów?

•  

@Najs1 gościu milion pytań. Co to ma być, kto dal zezwolenie na takim obszarze, kto to buduje, do czego itd.

•  

•  

@lysy_terminator budowa zaczęła się jeszcze za życia Kulczyka. Co jest ciekawe gdy pracowałem tam 2 lata temu, budowa nie istniała w żadnej ewidencji w urzędzie miasta. Docelowo ma tam mieszkać około 5 rodzin, jedna z nich są właśnie kulczykowie, resztą to pewnie inne bogate rodziny

•  

@Najs1 śmierdzi korupcją troche xD ta ewidencja, wybudowanie się w puszczy noteckiej i to z dosyć mocną ingerencją w zbiornik wodny. Trochę samowolka...

•  

@Najs1: ile trwały przygotowania, kto klepnął pozwolenie na budowę?

•  

@Najs1 tak w ogóle jak to ma końcowo wyglądać? Neogotycki zameczek? I kiedy przewidują ukonczenie?

•  

@hatemyself: znajomy wozil tam beton, zero wjazdu na teren budowy, zrzucal wszystko na tasmociąg przy bramie. Kazdy pracownik na wejsciu kontrolowany, z telefonem nikt nie wejdzie. Slyszalem rowniez o probach zestrzelen dronow ale to niepewne info. A buduje to kulczyk

•  

•  

oni grosza podatku nie zapłacili!

@ajatollah_chomeini: Przestań kłamać prostaczku

+: emtei
    •  

@szybki_zuk: obrońca złodzieja się znalazł

•  

@Szlif: jakieś info że to kulczykowej?? link plz

•  

@final_riot: IMO chyba wywnioskować to można z tej cygańskiej architektury.

•  

@final_riot: wystarczy popatrzeć na rozmach, raczej mało kogo stać na budowanie od tak zamku za grube miliony

•  

@korporacion a ja w wieży ciśnień, tak jak kiedyś jeden wykopek planował ;)

•  

@Szlif: Normalny człowiek by się zbudował, to by miał na glowie ekologów z całej Europy i łamanie konstytucji. Ale to Kulczyki, więc im wolno! (╥﹏╥)

•  

@puszkapandory: a przecież tego nie napisałem, natomiast wskaż mi kolego choć jeden neo-średniowieczny nowy projekt który jest udany... powodzenia. chodzi mi o to że, zwłaszcza na wschodzie, masa bogaczy buduje zamki udające średniowieczne i one zawsze wyglądają źle. zawsze. natomiast o ile nie wszystkim muszą się podobać, to jednak nowoczesne realizacje zgodne z obecnymi architektonicznymi trendami to jednak są jakościowe w opinii ekspertów.

ps. https://youtu.be/P8Ejsq0Kufk?t=328 już koledze wyżej wklejałem.

@mateopoznan: Zamek Poznański to smutny efekt karty weneckiej i kształcenia architektów w Polsce. Niestety takie pokraki są promowane bo istnieje nacisk środowisk konserwatorskich aby nie fałszować historii (projekt i wykonanie musi odpowiadać naszym czasom) a za projektowanie biorą się moderniści, którzy potrafią eksperymentować i "nawiązywać" (ich ulubione słowo). Większość rekonstrukcji tak wygląda, nie tylko zamków. Tylko to nie jest wina rekonstrukcji samych w sobie a ich systemowego negowania. Jak się nie ma wsparcia w odpowiedzialnych instytucjach (zaczynając od wydziałów architektury) to efekt jest kiepski.

Gudelon we Francji jest przykładem dobrej klasycznej architektury obronnej.

Eksperci obecnie cenią jedynie modernistyczne eksperymenty, tak są kształceni więc takie mają opinie.

•  

@Szlif: Normalny człowiek by się zbudował, to by miał na glowie ekologów z całej Europy i łamanie konstytucji. Ale to Kulczyki, więc im wolno! (╥﹏╥)

@lavinka: Normalny człowiek nie miałby na to pieniędzy, a jakby miał, przestałby być normalny w oczach normalnych. Jak Cię będzie stać to Tobie też będzie wolno!

•  

@khazul: polacy też chcą swój fort knox ( ͡° ͜ʖ ͡°)

•  

@puszkapandory: Myślę, że gdyby Korwin zbudował nawet szałas w Puszczy Noteckiej, to by mu ekologiczne bagiety wjechały momentalnie.

•  

Co jest ciekawe gdy pracowałem tam 2 lata temu, budowa nie istniała w żadnej ewidencji w urzędzie miasta.

@Najs1: No to jest już ciekawa informacja. Choć trochę ciężko mi uwierzyć, żeby do takiej inwestycji nie ogarnąć niezbędnych papierów (to nie jest fizyka kwantowa i perpetum mobile, że się nie da). Kompletnie zbędne ryzyko wstrzymania budowy i kar. Chyba, że wliczyli wszystko w cenę i ich stać żeby jebać kary ¯\_(ツ)_/¯

•  

•  

Wiadomo już, gdzie będzie trzeba się wbijać w razie apokalipsy zombie. Jakby co to wołać do wykopteamu w tej kwestii, postaram się ogarnąć jakieś sprzęty na przetrwanie. Jak ich stamtąd wypieprzymy i rozwalimy dojazd, to przez kilka lat nie będziemy musieli opuszczać zamku, więc nas zombie nie dopadną i może zdążą się w tym czasie rozsypać. Będzie można wtedy odbudować rodzaj ludzki, oczywiście będą przydziały i talony na seks. Każdy wykopek na to pójdzie. Deal? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

•  

Będzie perełka za 200 lat do zwiedzania

@KingRagnar: a czemu mieliby tam bydło wpuszczać?

•  

@kontestatore to nie jest zamek na wyspie, tylko specjalnie wybudowana wyspa. Widac po starych zdjęciach lotniczych :)

•  

•  

•  

•  

Tata nakradł, syn buduje...
      Taka cała gospodarka kolesiowska w Polsce...

•  

No i to jest zamek, robi wrazenie.

•  

@Hasz5g: Jak się dorobi na sprzedaży państwowej spółki francuzom za pieniądze pożyczone od skarbu państwa to i owszem.

•  

A ponoć w Polsce nie można grodzić brzegów rzek i jezior, no chyba że to staw ... no ale nie wygląda.

•  

@Szlif: weź to ogrzej ( ͡° ͜ʖ ͡°)

+: waco
    •  

Świetnie położony ten zamek, wróg może szturmować tylko z od strony drogi bo wszędzie indziej naturalna fosa oraz 2 mosty zwodzone, jest też mur wewnętrzny dzielący zamek na 2 sekcje ale wieżyczek trochę mało. Ciekawe ile wsi posiada możnowłądca że go stać na takie zamczysko

•  

Mnie ciekawi inna sprawa, postawili płot, żeby ludzie nie zaglądali a nie stać ich było na przykrycie budowy jakąś płachtą aby zakryć widok z góry?

•  

@msilent: wg miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego to staw rybny

•  

@final_riot
      na 100% inwestorem nie jest nikt z Kulczyków. To plotka, bo dla ludzi każdy kto ma duże pieniądze to od razu na pewno Kulczyk.

Ktoś tu już pisał, że buduje założyciel marki odzieżowej Solar i to jest najpewniej dobry trop.

•  

@sajko: Masz w spodniach, spódnicach, torebce, itd..( ͡° ͜ʖ ͡°)ノ⌐■-■

•  

@NowyJa: Jeden umał ( podobno)senior rodu niejaki Jan.

•  

@Neaopoliti, @Hans_Olo: poznałem ją, cała nagonka medialna na jej osobę jest nieuzasadniona, a wy wszystko łykacie..

•  

Kilka ciekawych informacji na temat budowy można znaleźć na BIP Urzędu Miejskiego Ooborniki
      http://bip.umoborniki.nv.pl/Article/get/id,16124.html

•  

@final_riot: To niech się ujawni i niech pokaże jak załatwiła takie wątpliwe pozwolenia.

•  

@khazul: po pierwsze czy "można sobie" ot tak, wybudować coś tak wielkiego w Puszczy Noteckiej? Jeśli zwykły śmiertelnik nie może to znaczy, że ktoś wpływowy posmarował komuś i to bardzo grubo.. budowla ciekawa, i trochę niepokojąca, kto wie co tam się będzie odjaniepawlać w takiej głuszy i na uboczu.. chyba ze to jakiś hotel/kurort na odludziu

•  

@mortadela999: po MŚ w Rosji odkupią wszystkie co przed meczem podczas hymnów są wyprowadzane i po kłopocie (⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■)

•  

Jak ktoś ma wolne 40 zł to tutaj może sprawdzić numer księgi wieczystej tej nieruchomości.

•  

@brov: Wiedzial o niej wiec sie sam zlikwidowal

•  

•  

@Szlif wołaj gdyby wrzuciłeś nowe foto

•  

Baszta tego "zamku" sugerują, że będzie to zakład karny, a nie jakieś utopijne wizje bogaczy. To tłumaczy skąd ten mur dookoła, drut kolczasty itp

•  

@khazul: jaki kraj taki Fort Boyard

•  

@sloram: Co jak co ale Kulczyków to bym o takie gówno nie podejrzewał. Grażyna Kulczyk jest co by o niej nie powiedzieć z wykształcenia historykiem sztuki i kolekcjonerką naprawdę obytą w świecie jeśli chodzi o te tematy w tym o architekturę, a takie kiczowate kupy nie są w stylu ludzi tego pokroju. Nie sądzę żeby jej dzieci były wyrodne pod tym względem.

•  

Dziwi mnie podejście tych którzy wołają "hurr durr nie twoja sprawa co robią ze swoimi pieniędzmi."
      To takie typowe polactwo - można na takiego polaczka okraść, napluć, kopnąć go, a on jeszcze podziękuje i będzie buty całował.

To JEST nasza sprawa. Każda złotówka przewalona przez Kulczyków i inne łajzy to złotówka której potem nie ma na szpitale czy inne rzeczy.

Co zresztą widać gdy się władza zmieniła - nagle okazało się ile kasy zostaje w budżecie, gdy ograniczy się aferałów. Ile NASZEGO hajsu było wyprowadzanego.

W dodatku nie macie nawet pojęcia, jak członkowie tej kasty nami gardzą.
      Ja trochę miałem styczności z tymi ludźmi i trochę się o nich nasłuchałem. Dla nich jesteśmy brudnymi robakami, które mają pozwalać na sobie żerować i siedzieć cicho, gdy oni tymczasem brylują na zagranicznych salonach i liżą dupę zagranicznym panom.

Przypomnijcie sobie jak czasem zachowuje się taki Lis, taka Gessler czy Olejnik.
      Albo ta dziunia która naćpana wjechała do przejścia pod Rotundą.

Pierdolona Rasa Panów.

•  

@kult_cwaniaka: Przyznam, powalająca replika. Mógłbyś chociaż napisać w którym miejscu, żebym wiedział czy warto wchodzić w dyskusję czy trafiłem na doktrynera i lepiej odpuścić.

•  

@puszkapandory: Mógłbym. Guedelon, poznański zamek Przemysła, Karta Wenecka, rozwój doktryn doktryny konserwatorskich, pogląd modernistycznych architektów na kwestię zabytków to są wszystko odrębne sprawy, a ty mieszasz wszystko do kupy. Słyszysz, że dzwon bije, ale nie w tym kościele.

•  

wdzięczny naród wodzowi

•  

@Opornik: nie przetłumaczysz, 85% wykopków to wannabe milionerzy w chwilowych tarapatach z syndromem sztokholmskim wobec bogoli, bo myślą że kiedyś będą tacy jak oni i nie będą musieli płacić podatków

•  

Dobra to ja mam pytanie do specjalistów od budowlanki. Jak na takim pustkowiu zostanie rozwiązany temat mediów. Głównie chodzi mi o dostąp do sieci energetycznej (ze zdjęć wynika, że w pobliżu nie przebiega żadna sieć przesyłowa); o ile w czasie budowy ekipy budowlane mogą korzystać z agregatów prądotwórczych o tyle zasilenie już ukończonej budowli, zwłaszcza o takich gabarytach, będzie wymagało podpięcia do sieci. No i co z instalacją wodno-kanalizacyjną? Skąd dostęp do bieżącej wody? I jak zostanie rozwiązana kwestia odprowadzania ścieków? Wybudują jakieś mega szambo na tej wysypce? Sorry za może trywialne pytania, ale jestem laikiem w temacie.

•  

@khazul: A może to nowa siedziba Mossadu, w której w przyszłości osiądą przedstawiciele szlachty jerozolimskiej i z której będą zarządzać projektem "Polin 2.0"? ( ͡º ͜ʖ͡º)

•  

@FideI: Niestety to prawda. Wielu dziennikarzy i komentatorów tłumaczyło to skąd w PL taka tolerancja dla złodziei - bo wielu tak samo by chciało.

•  

@kult_cwaniaka: O tyle mieszam, że przykład zamku, który komentujemy nie podlegał żadnej władzy konserwatorskiej i inwestor mógł tu zrobić co chciał. Czy wśród współczesnych architektów znalazł kogoś kto na takich formach się zna oraz na ile chciał zainwestować w materiały to już inna sprawa.

Skoro jednak przywołano Poznań to wypada napisać skąd bierze się gargamelizacja zabytków. A wszystko zaczyna się od doktryny, której nośnikiem jest obecnie karta wenecka. Gdyby nie dopuszczano modernizmu i nowoczesnych form na zabytkach to nie zgłaszano by takich projektów do konkursów, a przynajmniej dawno je wyrugowano z systemu. Tylko kto je ma odrzucić skoro konserwatorowi w sumie zgadza się z kartą wenecką a architekt doceni eksperyment i "nawiązanie" bo takiej estetyki był uczony. Inwestorowi pozostaje tylko projekt zaakceptować, tym bardziej, że tak jest taniej. Nierzadko nawet gdy inwestor chce klasycznej formy napotyka na opór konserwatora (bodaj w Niesycie konserwator nie zgodził się na zwieńczenie wieży, ale to tylko najświeższy przykład). Z takim środowiskiem nikogo nie powinien dziwić efekt w postaci gargamela w Poznaniu. Konserwatorzy albo uciekają do karty weneckiej albo umywają ręce, a najbardziej tępią próby odbudowy w szatach klasycznej architektury, uznając ją za "fałsz historyczny" choć właśnie tą formę powinni uznawać za nadrzędną tam gdzie brak źródeł (przynajmniej tam gdzie nie pozostawiamy ruin na pastwę sił natury). O dziwo wydmuszki w postaci "zabezpieczonych ruin"/częściowych odbudów są bardziej pożądane. Choć w efekcie powstaje często coś co udaje ruinę (współczesne materiały, niedokończone mury choćby tylko kilku cegieł więcej brakowało, betonowe stropy, współczesne klatki schodowe itd.).

Guedelon jest przykładem, że można współcześnie projektować i budować w klasycznych formach. Trzeba tylko odrobinę wiedzy i chęci. A skoro można od podstaw to można też uzupełnić istniejące relikty zabytków nadając im funkcjonalność i zabezpieczając w ten sposób dla przyszłych pokoleń. Bo historia się nie skończyła a świat nie zatrzymał.

+: nikifor
    •  

@kontestatore: Zbombardować, zaorać, przepadek majątku i rodziny do 3ego pokolenia na rzecz państwa.

•  
      l......1

0

Doktor Jan zmartwychwstał i kryjówki szuka ? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

•  

@bevegelsesmengde: nasi, no nie, najczęściej wolą tandetę, ale z krajów o dłuższych tradycjach edukacji estetycznej, a także z dłuższym stażem w kapitalizmie i bardziej wysublimowanym gustem... no cóż, raczej nie idzie się w neohistorycyzm :)

•  

Nie szukajcie sensacji. Byłem tam niejednokrotnie, w sumie zadnych barier nie ma, podejrzewam ze do dziś w kamizelce i kasku mozna wbic na luzaku. Może znajdę zdjęcian z tego okresu, jakby co to wstawie

•  

@Saeglopur: Pokaż gdzie to na google maps ( ͡° ͜ʖ ͡°) Zajrzałbym tam z ciekawości a jestem z okolicy ;)

•  

no cóż, raczej nie idzie się w neohistorycyzm

@mateopoznan: Bzdury opowiadasz. Na świecie, zwłaszcza w zachodniej europie i USA, buduje się masę świetnych budynków w nurcie historyzmu nawiązującym do trendów i stylistyk z wcześniejszych epok. Poniżej zdjęcie wieży milenijnej, której budowa rozpoczęła się w 2000 roku.

•  

@mateopoznan: Jeszcze kilka przykładów.

Chicago, rok budowy 2010.

źródło: pbs.twimg.com

•  

@adam-nowakowski: ehhh... przecież piszę o zamkach noworyszy, a nie o katedrach choćby... po za tym, albo pomyliłeś zdjęcie albo... https://pl.wikipedia.org/wiki/Katedra_w_Bury_St_Edmunds

•  

@adam-nowakowski: w ogóle nie trafiasz, bo chyba nie czytasz ze zrozumieniem. nie pisze o neoklasycyzmie, tylko o próbie budowy tandetnych zamków stylizowanych na średniowiecze. wszystkie prezentowane przez Ciebie obiekty to stosunkowo współczesny styl, max 100 lat temu tak budowaliśmy.

Ps. piękne budynki wkleiłeś, to jest właśnie to co bym stawiał na ich miejscu, albo modernizm, albo jeszcze nowsze, nie kiczowate wariacje w około średniowiecza

+: efceka
    •  

@mateopoznan: Myślałem, ze odnosisz się ogólnie do historyzmu "no cóż, raczej nie idzie się w neohistorycyzm". Nie czytałem całego wątku. Ale tak, również uważam, że próba rekonstrukcji średniowiecznej architektury, w tym przypadku zamku, to pomysł co najmniej karkołomny, niemniej przykład Millenium Tower, wieży utrzymanej w stylu neo-gotyckim, czyli de facto w stylu wprost nawiązującym do architektury późnego średniowiecza, pokazuje, że można.

•  

@khazul: podobno to ten słynny nieboszczyk

pokaż spoiler Kulczyk

•  

@mateopoznan: No tę katedrę zaczęto budować w 1503, ale wieża, której zdjęcie wkleiłem, pochodzi z 21 wieku (oddana do użytku w 2007).

•  

@adam-nowakowski: fakt, mało precyzyjnie to napisałem. chodziło mi o takie domki gargamela właśnie, neoklasycyzm traktuje trochę jak współczesność, stąd skrót myślowy z "no cóż, raczej nie idzie się w neohistorycyzm". pozdrawiam.

•  

wkrótce podwyżki opłat za przejazd autostradą

•  

Co zresztą widać gdy się władza zmieniła - nagle okazało się ile kasy zostaje w budżecie, gdy ograniczy się aferałów. Ile NASZEGO hajsu było wyprowadzanego.

@Opornik: O kurwa bolszewik, serio. Teraz bolszewicy określają się jako prawica, zamiast ludu jest naród tylko burżuje i zepsute elity zostali po staremu.

•  

@puszkapandory:

Konserwatorzy albo uciekają do karty weneckiej albo umywają ręce, a najbardziej tępią próby odbudowy w szatach klasycznej architektury, uznając ją za "fałsz historyczny"
      Nie "fałsz hstoryczny", tylko po prostu fałsz historyczny. To jest proste jak drut i tu nie ma żadnego "ale". tak jak nikt oryginałem nie śmie nazwać kopii Mony Lizy

choć właśnie tą formę powinni uznawać za nadrzędną
      Bo? Coś konkretnego stoi za stwierdzeniem że "powinni"? Bo za obecnie uznawaną za najwłaściwszą doktryną konserwatorską stoją ponad dwa wieki główkowania, tomy polemik, eksperymentów na żywej tkance dziesiątek czasami bardzo wybitnych ludzi, którzy zęby zjedli na temacie, a u podstawy czego leży dostrzeżenie faktu, że od zarania dziejów w zachodnim kręgu kulturowym największą wagę przywiązuje się do autentyczność substancji, a nie autentyczność formy.

choć właśnie tą formę powinni uznawać za nadrzędną tam gdzie brak źródeł (przynajmniej tam gdzie nie pozostawiamy ruin na pastwę sił natury).
      No to jest niezłe, bo ze stwierdzeniem, że odbudować powinno się obiekty, które zostały zniszczone np. na skutek wojny, a mają świetnie zachowaną dokumentację to się spotkałem, ale że odbudowywać to co nie wiemy jak wyglądało w jakiejś enigmatycznej "klasycznej formie" to jest wyższy level, bo tu olewamy nawet ideę autentyczności formy której jeszcze jakoś tam ewentualnie można bronić. Jakiej klasycznej formie? Co to jest takiego?

O dziwo wydmuszki w postaci "zabezpieczonych ruin"/częściowych odbudów są bardziej pożądane. Choć w efekcie powstaje często coś co udaje ruinę (współczesne materiały, niedokończone mury choćby tylko kilku cegieł więcej brakowało, betonowe stropy, współczesne klatki schodowe itd.).

Trwała ruina z samego założenia jest to preparatem konserwatorskim. Nikt nigdy nigdzie tego nie ukrywał, a wręcz przeciwnie to co stanowi oryginalną substancję jest wyraźnie wyodrębnione właśnie po to, żeby to co oryginalne przetrwało zachować w sposób maksymalnie niezmieniony. Nikt tu nikomu kitu pod tytułem "robimy hurdycje i machikuły, nie dla tego, że nas najadą Brandenburczycy na koniach tylko dlatego, bo tak, a za 200 lat i tak to wszystko wsadzą do jednego wora idioci heheh" nie wciska.

Guedelon jest przykładem, że można współcześnie projektować i budować w klasycznych formach. Trzeba tylko odrobinę wiedzy i chęci
      Guedelon to jest happening polegający na tym, że nie tylko buduje się zamek nigdy nigdzie nie istniejący, ale też odtwarza się tradycyjne metody, a nawet robi się to w tradycyjnych strojach z epoki. Sama replika zamku jest zaś zamkiem "typowym" o ile mi wiadomo nie mającym żadnego konkretnego wzoru. To trochę tak jakby u nas grupa zapaleńców wzięła na tapetę np. taki temat jak: "zamki nizinne systemu obrony południowej granicy z czasu panowania Kazimierza Wielkiego" i zaczęła budować metodami tradycyjnymi obiekt będący ekstraktem z cech typowych kilkunastu lepiej lub gorzej zachowanych, przebadanych zabytków tego typu w formie takiej jaką mógłby on mieć powiedzmy ok roku 1400. Gdyby takie wydarzenie miało u nas kiedyś miejsce to nie tylko środowiska konserwatorskie by się nim zachwyciły, ale też bez ich pomocy byłoby to wręcz ciężko zrobić i prawdopodobnie by się do tego przyłożyły, bo nie jest to rzecz nigdzie kolidująca z ideą ochrony zabytków, a wprost przeciwnie popularyzująca zainteresowanie tematem i zrozumienie ochrony tego co jest autentyczne.

Zwracam uwagę na jedną rzecz. System ochrony dóbr kultury w Polsce i nie tylko w Polsce, to jak sama nazwa wskazuje system ochrony istniejących zabytków, a nie "odbudowy tego co się dużym chłopcom akurat podoba". Jego celem zatem jest ochrona tego co jest, można to dotknąć i istnieje choćby to była mająca jakąś wartość z kulturowego, historycznego itp. chałupa Janusza z roku 1923. To jest podstawa, a nie marzenia w stylu "łe bo Szwedy zniszczyły nam zamki to je odbudujmy" (akurat zamki, bo tak, a nie np. nieistniejące kościoły protestanckie konstrukcji szkieletowej z 18 wieku, bo nie)", albo "łe bo zniszczyli nam Warszawę, a to co zbudowali po wojnie jest takie niefajne" więc teraz całą ideę ochrony zabytków istniejących koniecznie musimy pod to nagiąć, a to co istnieje to nie tylko ładnie wyglądający na zewnątrz dla turysty obiekt, ale też np. kompozycja wnętrza, więźba dachowa i unikatowy sposób w jaki została skonstruowana z pozostałościami ciesielskich znaków montażowych i jakichś mechanizmów służących budowie, stolarka okienna z oryginalnym szkleniem, pierwsze zanotowane na ziemiach polskich wykonanie obiektu w takiej, a nie innej technice, zachowany oryginalny ciąg technologiczny jakiegoś obiektu przemysłowego z autentycznymi maszynami, na których ci lokalni robotnicy, stąd się wywodzący pracowali całe życie itd. O takich rzeczach amatorzy odbudów wszelkiej maści jakoś dziwnie zapominają, może dlatego, że jarają ich tylko zarysy budynków i to czy "budynek będzie domykał pierzeję i będzie nową dominantą (przed którą ustawimy stojaki na rowery dla lokalnych hipsterów - miejskich aktywistów)", albo "grupy rekonstrukcyjne będą miały fajne miejsce dla urządzania epickich, powtarzam epickich bitew" .

•  

•  

@NightWing: i co powiedziała? dzwoniłeś?

•  

@sikorx: Nie mogła rozmawiać bo pilnowała budowy w Stobnicach ( ͡° ͜ʖ ͡°)

+: sikorx
    •  

@puszkapandory: dla kierownika budowy budowa wstrzymana przez nadzór budowlany, grozi włącznie z karą wiezięnia

•  

kary

@adam-nowakowski: temat do ogarnięcia, woda- może mieć własne ujęcie i ścieki przewiert i przepompownia ścieków lub własna oczyszczalnia ew. jakieś drogie uzdatnianie, wywożenie zageszcz. osadu, prąd może być wkopany lub z agregatu, ciepło z agregatu itp

•  

kary

@adam-nowakowski: temat do ogarnięcia, woda- może mieć własne ujęcie i ścieki przewiert i przepompownia ścieków lub własna oczyszczalnia ew. jakieś drogie uzdatnianie, wywożenie zageszcz. osadu, prąd może być wkopany lub z agregatu, ciepło z agregatu itp

•  

@mateopoznan: moze to zcenografia do wiedzmina, budowa wydaje sie byc kompletnie nie uzyteczna.

+: sembsa
    •  

@oremi: W sumie jak tak spojrzałem na google maps to nie aż takie odludzie, do najbliższej drogi, przy której biegną linie średniego napięcia, to w linii prostej circa 700m. Gdyby postawili słupy na swój koszt to raczej nie byłoby problemu z podpięciem ich do sieci. No chyba, że inwestor zdecyduje się na pokrycie dachu solarnymi dachówkami od Muska ( ͡º ͜ʖ͡º)

A co do własnego ujęcia wody to masz na myśli studnię plus jakaś pompa plus jakiś system uzdatniania? I taka studnia pokryje zapotrzebowanie na wodę takiej landary jak ten zamek?

•  

@Eanonimowe: obóz dla nachodźców!

•  

Ale mnie nosi jak to widzę. Serio, jebie mnie że ktoś sobie buduje zamek, ale jakim cudem uzyskuje do tego prawo na wyspie w środku jeziora w środku puszczy? Kojarzy mi się to z ukraińskimi oligarchami albo innym bantustanem.

@kontestatore: Do Ciebie kolego i pozostałych oburzonych (trudno wszystkich zawołać) tym, że nie każdy może sobie kupić działkę w puszczy:
      nie wyciągajmy pochopnych wniosków, nie znamy jeszcze przeznaczenia tej inwestycji.

Jeśli będzie to czysto prywatna własność, bez żadnej korzyści dla regionu, to faktycznie materiał dla CBA i innych instytucji nadzoru, bo to wałek pierwszej wody a la lata 90, czy, jak to określiłeś, "Ukraina".

Jeśli natomiast to inwestycja, która ma przyciągnąć turystów do regionu i spopularyzować tę puszczę, to zmienia całkowicie postać rzeczy. Oczywiście, w takim układzie - dlaczego już nie trwa akcja promocyjna? Może właśnie ze względu na takie głosy, lub by nie przyciągać uwagi "ekologów" (ekoterrorystów, rzecz jasna)?

Ze zdjęć można wnioskować, że budowa respektuje specyfikę terenu (lub raczej nie widać, by mu szkodziła). Gdyby odpowiednie instytucje jawnie monitorowały ten temat, opinia publiczna byłaby spokojna. Fakt, że tak nie jest (?) podkopuje tą optymistyczną opcję ( ͡° ʖ̯ ͡°)

@lavinka: @ajatollah_chomeini:

•  

Kurcze na takiej działce, w takim otoczeniu to aż się prosi aby wybudować mega posiadłość w stylu słynnego Fallingwater. Postawić tam coś co z jednej strony korespondowało by z otoczeniem, a z drugiej wtapiało się w okalającą działkę przyrodę. Historyzm w architekturze (dobrze zaprojektowany i wykonany) jest IMO spoko, ale z tego zamku może wyjść najdroższy i największy mega-gargamel w Polsce.

źródło: epochaplus.cz

•  

@khazul: Czyli co, jednak prywatna posiadłość, a nie hotel?

•  

@khazul:

Obiekt ma mieć wysokość prawie 50 metrów i 15 kondygnacji - 14 nadziemnych i 1 podziemną. Budowla zwieńczona zostanie wieżą.

W środku znajdzie się 46 lokali mieszkalnych, a kondygnację podziemną przeznaczono na garaże dla aut oraz funkcje towarzyszące.

Z raportu oddziaływania na środowisko dowiadujemy się jeszcze m.in. że na stałe w zamku mieszkać ma 97 osób, a czasowo przebywać 10 osób personelu obsługi.

http://www.gloswielkopolski.pl/wiadomosci/wielkopolska/g/stobnica-zagadkowa-budowla-pod-poznaniem-w-srodku-lasu-powstaje-olbrzymi-14pietrowy-zamek,13321964,30028984/

•  

jak sie ma kase to mozna wszystko bo czemu by nie

•  

@khazul: W Polsce jak w Rosji są równi i równiejsi

•  

Zastanawia mnie jedno - skoro budowa tego czegoś trwa od trzech lat, to dlaczego sprawa jest nagłaśniana teraz!? Nikt wcześniej tego nie zauważył czy jak.

•  

•  

Prawdopodobnie Buduje to firma djt z Poznania powiązana z Drokan s.a. ile w tym prawdy nie wiem, właściciele to bardzo majętni ludzie.

•  
      s........m

+3

•  

@kult_cwaniaka: miło przeczytać coś ponad typowe "stare budynki były stare, modernizm to gunwo, odbudowywać ile wlezie".

•  

@khazul: Buduje to były właściciel marki odzieżowej Solar (i inne powiązane firemki z Poznania i nie tylko). Ohydztwo jakich mało, do tego megalomania, próżność i głupota. Mądry człowiek jak już bardzo by chciał tam coś postawić i nie wpłynąć negatywnie na okolicę i ekosystem zrobiłby to zupełnie inaczej, no ale tu tylko o $ się rozchodzi. Kolejne próżniaki myślą że zabiorą srebrniki do trumny... To będzie taki "cichy" hotelik dla "elit". W pobliżu będą mogli podziwiać wilki w rezerwacie, polować nieopodal, kurtyzany będą się opalać na murach obronnych, zimą będą organizowane kuligi, ogniska itd. itp. Niestety wszystko kosztem okolicznej przyrody i mieszkańców (choć ci ostatni jeszcze tego nie rozumieją). Budowanie nibyzamku w XXI wieku na granicy parku krajobrazowego to tandeciarstwo z najwyższej półki. Dokładnie takie samo jak cygańskie "pałacyki" których w Poznaniu i okolicach jest kilka. No ale zapewne inwestor dobrze przeanalizował rynek, szkoda tylko że lokalne władze tak bardzo kochają srebrniki i na to pozwoliły. Kolejne szkaradztwo które psuje krajobraz. Trzeba mieć tylko nadzieję że rąbnęli się gdzieś w wyliczeniach i wkrótce ten gmach się po prostu zapadnie (finansowo albo dosłownie, a najlepiej jedno i drugie).

•  

@adam-nowakowski: jak są zasoby to pewnie, 5m3/h starczy a ujęcia wody mają średnio 50-80 na studnie...

•  

gdyby miałem w chuj siana to też postawilbym zamek

GDYBY MIAŁEM

CO KURWA? XD JESTES Z PODLASIA?

•  

Nie "fałsz hstoryczny", tylko po prostu fałsz historyczny. To jest proste jak drut i tu nie ma żadnego "ale". tak jak nikt oryginałem nie śmie nazwać kopii Mony Lizy
      Nieadekwatne porównanie. Co znaczy oryginał w przypadku zabytkowego budynku? Który etap budowy jest tym "oryginalnym"? A jeżeli wszystkie to czemu tylko kolejny będzie fałszem?
      Po to prowadzi się badania zabytków i ich historii żeby poznać i wyróżnić wszystkie etapy. Nikt nie twierdzi, że jak fundamenty pochodzą z XIV wieku to cały zabytek jest przykładem budowli z XIV wieku. To chyba bardziej niż logiczne. To jaką architekturę będzie prezentował kolejny etap jest tylko wolną wolą architekta, inwestora czy kogo tam jeszcze. Próba narzucenia, że dziś musi to być modernizm i to jeszcze ze środowisk konserwatorskich to jakiś smutny chichot losu.
      A świat i historia nie kończy się ani jutro ani nawet za 100 czy 200 lat. Prędzej czy później te zabytki i tak zostaną odbudowane lub zniszczone. Pytanie czy muszą to być gargamele, czyli efekt balansowania pomiędzy modernizmem a stylem klasycznym.

Bo? Coś konkretnego stoi za stwierdzeniem że "powinni"? Bo za obecnie uznawaną za najwłaściwszą doktryną konserwatorską stoją ponad dwa wieki główkowania, tomy polemik, eksperymentów na żywej tkance dziesiątek czasami bardzo wybitnych ludzi, którzy zęby zjedli na temacie, a u podstawy czego leży dostrzeżenie faktu, że od zarania dziejów w zachodnim kręgu kulturowym największą wagę przywiązuje się do autentyczność substancji, a nie autentyczność formy.
      Tak, albo powinni tak jak pisze albo pozostawić tę autentyczną substancję na pastwę losu. Każda ingerencja fałszuje autentyczny stan. Niby przeprowadzono dziesiątki polemik i wysnuto setki argumentów, a wszystkie dyskusje jakie widziałem krążą koło tych samych fałszywych twierdzeń i zwykłego mijania się prawdą (chyba wszystkie tak mocne jak "Szminkowanie staruszki").

No to jest niezłe, bo ze stwierdzeniem, że odbudować powinno się obiekty, które zostały zniszczone np. na skutek wojny, a mają świetnie zachowaną dokumentację to się spotkałem, ale że odbudowywać to co nie wiemy jak wyglądało w jakiejś enigmatycznej "klasycznej formie" to jest wyższy level, bo tu olewamy nawet ideę autentyczności formy której jeszcze jakoś tam ewentualnie można bronić. Jakiej klasycznej formie? Co to jest takiego?
      No tak, nie wiemy jak wyglądał dach więc zostawmy gołe mury. Taki stan znamy więc on jest autentyczny. Przykrycie dachem byłoby stanem, którego nie znamy. Ten dach byłby tylko hipotetyczny, nie istniejacy w realnym świecie.

Przez klasyczną formę mam na myśli klasyczne style architektoniczne. W każdym zabytku da się jakiś wyróżnić i użyć go do uzupełnienia braków, chyba prawidłowym terminem jest tu kreacja konserwatorska. Twierdzenie, że można utrzymywać stan ruiny już w nieskończoność to skazywanie tej autentycznej tkanki jaka pozostała na stopniową zagładę i gargamelizację (bo tak wyglądają nawet współczesne konserwacje jak choćby Czersk, Inowłódź, Sochaczew).

Trwała ruina z samego założenia jest to preparatem konserwatorskim. Nikt nigdy nigdzie tego nie ukrywał, a wręcz przeciwnie to co stanowi oryginalną substancję jest wyraźnie wyodrębnione właśnie po to, żeby to co oryginalne przetrwało zachować w sposób maksymalnie niezmieniony. Nikt tu nikomu kitu pod tytułem "robimy hurdycje i machikuły, nie dla tego, że nas najadą Brandenburczycy na koniach tylko dlatego, bo tak, a za 200 lat i tak to wszystko wsadzą do jednego wora idioci heheh" nie wciska.

To co stanowi jego oryginalną część jest przykrywane tandetą i kiczem. To tak jakby tą Mona Lizę konserwować plakatówkami i markerami (odpowiedniki cegły z marketu). Z rękawa mogę podać kilka sposobów na odznaczenie oryginalnej tkanki, które nie dają takiego efektu jak choćby barwnik w zaprawie, warstwa cegły innego koloru lub stemplowana, tak samo elementy drewniane można stemplować. Czemu konserwatorzy mają z tym taki problem i wybierają rozwiązania wprost ingerujące w odbiór zabytkowej tkanki? Czy starodruki oprawia się klejem i kartonem?

Ten kit krąży tylko w głowach konserwatorów i ignorantów historycznych. Każdy kto ma odrobinę oleju nie ocenia zabytku bez zajrzenia do jakiejkolwiek literatury lub pomocy przewodnika. A wpajanie ludziom, że elementy współczesne to te wyróżniające się tylko pogłębia ignorancje, i tworzy ludzi którzy gotowi będą Stare Miasto w Warszawie uznać za autentyczne. Choć ten przypadek akurat większość zna, natomiast niekoniecznie zdaje sobie ta większość sprawę jak wiele zniszczono i przebudowano w ciągu choćby ostatnich 200 lat i jak niewiele jest często tej autentycznej substancji z przed wieków nawet w zabytkach klasy Wawel. Nawiasem mówiąc chyba nie nawołujesz do zdjęcia tych współczesnych ahistorycznych nawarstwień? A tak, wiem, wiem, po wojnie to co innego, wtedy to nie jest wyłacznie fałsz historyczny i kopia Mony Lizy.

Zwracam uwagę na jedną rzecz. System ochrony dóbr kultury w Polsce i nie tylko w Polsce, to jak sama nazwa wskazuje system ochrony istniejących zabytków, a nie "odbudowy tego co się dużym chłopcom akurat podoba".
      Właśnie w tym problem, że aby skutecznie chronić zabytek murowany trzeba mu nadać jakąś funkcje (turystyczną, edukacyjną, kulturową czy jeszcze inną), a mury muszą zostać choćby nakryte dachem. Trwała ruina jest po prostu nietrwała. Taki mamy klimat.

Jego celem zatem jest ochrona tego co jest, można to dotknąć i istnieje choćby to była mająca jakąś wartość z kulturowego, historycznego itp. chałupa Janusza z roku 1923.
      Ktoś jest przeciw?

To jest podstawa, a nie marzenia w stylu "łe bo Szwedy zniszczyły nam zamki to je odbudujmy" (akurat zamki, bo tak, a nie np. nieistniejące kościoły protestanckie konstrukcji szkieletowej z 18 wieku, bo nie)",
      Ktoś jest przeciw?
      Zamki mają więcej zwolenników bo po pierwsze coś się zachowało, po drugie bardziej oddziałują na otoczenie. Dziwisz się, że ludzie dużo bardziej chcą zobaczyć Mona Lizę niż Bociany Wyspiańskiego? Ten drugi też chcą no ale jednak Mona Liza.

albo "łe bo zniszczyli nam Warszawę, a to co zbudowali po wojnie jest takie niefajne" więc teraz całą ideę ochrony zabytków istniejących koniecznie musimy pod to nagiąć, a to co istnieje to nie tylko ładnie wyglądający na zewnątrz dla turysty obiekt, ale też np. kompozycja wnętrza, więźba dachowa i unikatowy sposób w jaki została skonstruowana z pozostałościami ciesielskich znaków montażowych i jakichś mechanizmów służących budowie, stolarka okienna z oryginalnym szkleniem, pierwsze zanotowane na ziemiach polskich wykonanie obiektu w takiej, a nie innej technice, zachowany oryginalny ciąg technologiczny jakiegoś obiektu przemysłowego z autentycznymi maszynami, na których ci lokalni robotnicy, stąd się wywodzący pracowali całe życie itd.
      Nikt nie jest przeciw.

O takich rzeczach amatorzy odbudów wszelkiej maści jakoś dziwnie zapominają, może dlatego, że jarają ich tylko zarysy budynków i to czy "budynek będzie domykał pierzeję i będzie nową dominantą (przed którą ustawimy stojaki na rowery dla lokalnych hipsterów - miejskich aktywistów)", albo "grupy rekonstrukcyjne będą miały fajne miejsce dla urządzania epickich, powtarzam epickich bitew" .
      Skąd pomysł, ze amatorzy zapominają? Mnie mierzi jak widzę nowoczesną klatkę schodową i betonowe stropy w średniowiecznej wieży, ale co mogę zrobić skoro taka wola konserwatora. Czemu zamiast proponować rozwiązania dla dobra zabytku, korespondujące z miejscem i historią neguje się wszystko aż do osiągnięcia urągającego miejscu efektu? Czyje działania do tego prowadzą jak nie konserwatorów? Taki obrali kierunek.

@kult_cwaniaka:

+: nikifor
    •  

@puszkapandory:

Nieadekwatne porównanie. Co znaczy oryginał w przypadku zabytkowego budynku? Który etap budowy jest tym "oryginalnym"? A jeżeli wszystkie to czemu tylko kolejny będzie fałszem?

Czekaj no niech no pomyślę. Bo mamy rok 2018, już dawno minęły czasy feudalizmu, reformacji i kontrreformacji, rokokowych zabaw i gier dworskich itp. i „te wody już nigdy nas omywać nie będą”, mimo, że „stoimy cały czas w tej samej rzece”? To nie jest to, że nastąpił koniec historii. Nastąpił ewidentny koniec pewnych jej etapów, a prawda naszego czasu jest zupełnie inna. Tak, w pewnym momencie nastąpiło oddzielenie "grubą kreską" "dawnych czasów" i weszliśmy na "etap 2.0", bo tak daleko zaszły przemiany społeczne. Tak to wygląda w architekturze i urbanistyce, czy w ogóle w sztuce, a co za tym idzie i w ochronie zabytków.

To jaką architekturę będzie prezentował kolejny etap jest tylko wolną wolą architekta, inwestora czy kogo tam jeszcze. Próba narzucenia, że dziś musi to być modernizm i to jeszcze ze środowisk konserwatorskich to jakiś smutny chichot losu.

Nie, to jest nasza współczesna narracja i to w jaki sposób na dziedzictwo z naszą dzisiejszą wiedzą która jest znacznie, znacznie większa niż ta, którą posiadał Eugene Viollet le Duc i też z o wiele większym respektem i pokorą do dzieł rąk ludzi dawnych epok (w tym nawet wspomnianego architekta) podchodzimy, robiąc to jednocześnie inteligentniej, a nie schematycznie, ale też wbrew pozorom nie przeginając w drugą stronę czyli nie zostawiając "romantycznych ruin" na pastwę losu jak chciał największy i również nie pozbawiony swoich racji antagonista Violleta le Duca Ruskin. To, że tylko wola inwestora czy architekta nie jest decydująca to też jest cena jaką płaci się za życie w naszych czasach, czyli lepszych dla przeciętniaka czasach niż te, w których inwestor mógł wszystko i między innym na tym polega też to co odczuwasz jako "koniec historii". Puszczamy tu w pewnym sensie oko do przyszłych pokoleń, bo jeśli będzie taka potrzeba i ktoś wymyśli coś lepszego to nasze konserwatorskie nawarstwienia będzie można jako dość często czysto techniczne rozwiązania usunąć, zastąpić itd. Choć zapewne nie wszystkie, bo niektóre są tak w wybitne, że same w sobie zasługują na uwagę i zaczynają nosić znamiona dzieł dziedzictwa kulturowego. Mamy jednak ten komfort (będący czasami też problemem), że przy tej masie "materii architektonicznej" jaką produkuje współczesny człowiek rzeczy nie mających znaczenia artystycznego czy historycznego jest znacznie więcej niż kiedyś, a zatem zostawić dla potomnych możemy tylko wybrane, najwybitniejsze przykłady. Im dalej wstecz tym mniej jest oryginalnej substancji dlatego to na nią chuchamy i dmuchamy

Próba narzucenia, że dziś musi to być modernizm i to jeszcze ze środowisk konserwatorskich to jakiś smutny chichot losu.

Co ty tak z tym modernizmem? Modernizm w architekturze i urbanistyce przestał być wyrocznią w latach 80 XX wieku w atmosferze ostrej krytyki.

Tak, albo powinni tak jak pisze albo pozostawić tę autentyczną substancję na pastwę losu.

Nie, a dlaczego? Te tematy już przerabialiśmy też w XIX wieku i taki byłby to poziom myślenia. W dziedzinach nieścisłych często trzeba iść na kompromis, a chodzi o to żeby ten kompromis był w tym wypadku jak najbardziej rozsądny i szanował ten kamień na kamieniu, kawałek drewna i sposób w jaki zostały opracowane, który mamy przed sobą, a dzisiejsze metody konserwatorskie robią to na pewno lepiej niż jakieś wytwory mokrych snów niedojrzałych, zaczytanych w powieściach fantasy chłopców pod tytułem "odbudujmy zamki tak jak nam się wydawało, że wyglądały, tak epicko, bo wiemy lepiej co autor miał na myśli, to przecież takie proste, wystarczy, że zrobimy to tak klasycznie"

Każda ingerencja fałszuje autentyczny stan.

A dlaczego mamy jak dzieci rozróżniać tylko czerń i biel? To nie jest matematyka gdzie 2+2 to 4 i nie ma bata, że może być inaczej. Fajnie by było jakby w każdym momencie życia ludzkiego można było rozwiązać sytuację na 100%, ale niestety nic nie wskazuje, żeby można było inaczej i choć chłopakom z polibudy ciężko się z tym pogodzić, to nawet oni nic zaradzić na to nie potrafią. Decyzje podejmowane przez sędziów, od których zależy życie ludzkie też są zawsze w jakiś sposób subiektywne choć oparte na ogół na wszystkich danych jakie możliwe było zebrać, co nie oznacza, że skoro nie są stuprocentowe to należy zlikwidować instytucję wymiaru sprawiedliwości lub lepiej zastąpić ją bandą głośnych dyletantów będących w gruncie rzeczy owocem efektu Krugera-Duninga. Ochrona dziedzictwa materialnego to jest właśnie jedna z tych wielu dziedzin ludzkiego życia gdzie rozwiązanie osiąga się w sposób kompromisowy, a tu istnieje całe spektrum możliwości od kompletnego rozjebania do bardzo skrupulatnej i maksymalnie nienachalnej ingerencji dokonywanej przez ludzi, którzy zęby połamali na temacie, która w dodatku będzie oznaczona jako celowe działanie konserwatorskie.

No tak, nie wiemy jak wyglądał dach więc zostawmy gołe mury. Taki stan znamy więc on jest autentyczny. Przykrycie dachem byłoby stanem, którego nie znamy. Ten dach byłby tylko hipotetyczny, nie istniejacy w realnym świecie.

Gołe mury w trwałych ruinach zabezpieczone są na ogół tak aby zminimalizować ich korozję niekoniecznie dachem, bo są inne współczesne metody, jednak jeśli trzeba to zabezpiecza się je dachem, który nie udaje tego co nie wiemy jak wyglądało. Choć są i takie sytuacje gdzie rzeczywiście wykorzystuje się np. jakiś materiał co, do którego mamy dużą pewność (choć przy barku źródeł oczywiście nie 100%), że mógł być tam użyty, ale to też jest w zasadzie tylko dodatek o charakterze pomocniczym.
      No chyba, że chodzi o to, że mielibyśmy z marszu uznawać z naturalny każdy fakt, że współczesny inwestor przyjął sobie, że nakryje obiekt takim a nie innym dachem w historyzującej nie podpartej niczym formie, którą uznał za odpowiednią w swoim mniemaniu. Idąc tym tropem można również sprowadzić sprawę do absurdu i stwierdzić, że jeżeli inwestor będzie miał zachciankę całkowitego zniszczenia zabytku, który nabył, to też będzie jak najbardziej naturalna kolej rzeczy, a skoro tak, to na cholerę nam w ogóle taka dziedzina jak systemowa ochrona dóbr kultury?
      System ochrony zabytków jest od ochrony zabytków, które chroni się bo mają dla wspólnoty pewną wartość, która określana jest na podstawie wielu różnych kryteriów (swoja drogą tak jak wszystko koncepcje oceny tego co jest zabytkiem i dlaczego też się rozwijają i pojawiają się pomysły pozwalające coraz bardziej precyzyjnie określić dlaczego to, a nie coś innego jest cenne), a nie od ochrony fiu bździu inwestora. To co jest cenne to może być np. gotycka więźba dachowa z XVI wieku, której nie widać, nie jest wielką atrakcją turystyczną, ale jest i to jest obiekt ochrony, a nie marzenia chłopaków z wielką wyobraźnią, które zresztą są wyjątkowo powierzchowne. Przytłaczająca większość wszystkich tych amatorów odbudów nabiera wody w usta kiedy zaczyna się dyskusja o problemie dyspozycji wnętrza tego co ma być odbudowane, wyposażeniu, które tam było, odtworzeniu szczegółów technik budowlanych tam zastosowanych, a to już nie jest wartość artystyczna tylko typowo konserwatorska, ale dla potomnych ciekawa i istotna bo mówiąca o możliwościach i poziome cywilizacyjnym naszych przodków tym zakresie. Dla wielce wszystkowiedzących amatorów miłośników architektury liczy się efekt wizualny. To są wzrokowcy tak jak ekstremalnie wzrokowa jest nasza dzisiejsza kultura, będąc jednoczenie bardzo powierzchowna. Chcemy odbudować zamek i żeby był takim fajnym tłem, tylko, że idea zabytku to nie tworzenie tła. Tu chodzi o coś innego.

Przez klasyczną formę mam na myśli klasyczne style architektoniczne.
      Tylko że nie ma czegoś takiego jak jakieś uniwersalne formy klasyczne, które możemy wykorzystać jako szablon. Każdy zabytek ma swoje indywidualne cechy i wartość, której istotą jest przede wszystkim substancją i to co się z nią działo. Jeśli o mur tyłkiem ocierała się księżniczka Czartoryska to jest to między innymi ta właśnie wartość, a tego odtworzyć się nie da za pomocą „naszego taktycznego uniwersalnego zestawu klasycznych motywów architektonicznych, które mamy pod ręką i jest dobry na każdą okazję”

To co stanowi jego oryginalną część jest przykrywane tandetą i kiczem.

Bzdura, gdzie tak jest? Przytłaczjąca większość zabytków architektury odrestaurowanych całkowicie zgodne z doktryną Karty Weneckiej ma właśnie taką formę, w której został osiągnięty kompromis między wyeksponowaniem walorów artystycznych poprzez uzupełnianie ubytków z zastosowaniem pewnego naśladownictwa form, co do których istnieje duża pewność, że mogły się tam znajdować, robiąc to jednocześnie w ten sposób, żeby po bliższym przyjrzeniu się fragmenty będące kreacją od razu były rozpoznawalne. Większość domorosłych, internetowych miłośników architektury (może i będących pozytywnymi zapaleńcami, brylujących na internetowych forach inwestycji budowlanych takich i śmiakich, ale do historii architektury mających dość dyletanckie, wybiórcze podejście) psioczących na tą złą Kartę Wenecką ni wuja tego nie zauważa tylko cmokają z zachwytu jak to "ło panie można było odbudować? można". Fakt fuszery się zdarzają i paradoksalnie, niestety są one znacznie częstsza niż były w PRL-u, ale to już inny problem.

Ktoś jest przeciw?
      To nie jest kwestia czy ktoś jest przeciw, tylko problem precedensów, bo jak uczynimy z jakiegoś powodu pewną grupę zabytków tą, którą można traktować na specjalnych prawach (jak robił to Viollet le Duc, który miał pierdolca na punkcie gotyku francuskiego, a wybitny renesans, czy klasycyzm rozjechałby buldożerem gdyby stanął na drodze idei przywrócenia "oryginalnej formy" zabytkowi gotyckiemu, oryginalnej czyli takiej jaką tam sobie wykminił, bo miał arogancki zwyczaj wręcz poprawiać średniowiecznych budowniczych), to będzie to mieć to wpływ na resztę zabytków, a tu jest bardzo szeroka gama, bo od architektury przechodzimy do zabytków ruchomych, a jak tu w naszym kręgu kulturowym traktujemy fałsz to chyba jest oczywiste dla każdego.

Zamki mają więcej zwolenników bo po pierwsze coś się zachowało, po drugie bardziej oddziałują na otoczenie.
      Co? Co to w ogóle za kryteria są? Co to są " zwolennicy zamków"? Jak oddziaływały na otoczenie? Tak jak modernistyczne osiedle przemysłowe z początku XX wieku, w którym do dziś mieszka tysiące ludzi, albo jakieś zabytkowe kompleksy fabryczne?

> Skąd pomysł, ze amatorzy zapominają?

Amatorzy zapominają, że są to rzeczy, przy których odtworzeniu zaczynają się już śmieszne historie, bo raz ze nikt nie będzie się bawił w ręczne ociosywanie krokwi więźby dachowej toporkiem ciesielskim, a Guedelon to wyjątki, a dwa jaki ma sens np. podrabianie oryginalnych znaków ciesielskich, co do których nawet nie wiemy jaką formę mogły mieć tu, a jaką tam? To jest też wartość, dla której oryginał jest zawsze cenniejszy niż współczesny zamiennik, choćby był fragmentaryczny. I na tym etapie cała idea zaczyna brać w łeb. Dlatego nie ma co kłamać tylko robi się coś, co właśnie ma korespondować z oryginalnym wnętrzem, a nie z premedytacją zacierać różnice, a wachlarz możliwości tej korespondencji też jest dość szeroki, dlatego dotyczy tego jak ma ona wyglądać, a nie czy w ogóle ma być.
      Swoją droga to śmieszą mnie te zarzuty doktrynerstwa siwym głowom, specjalistom z dziedziny, którzy poświecili tematowi życie dokonywane przez pasjonatów, amatorów, którzy wybiorą sobie jakiś jeden temat z dziedziny i stosują argument „bo tak ma być”, bo tak im emocje podpowiadają. No nie, to oczywiście żadne doktrynerstwo nie jest, gdzieżby znowu.

Gorące dyskusje ostatnie 12h

Claire Williams lost her bolid in her v a g i n a !!!!
    #f1 #kubica #powrutcontent #pdk #ibmgate

odpowiedzi (7)

Krótkie podsumowanie Williamsa na chwilę obecną:
    1. Kierowca, który nigdy nie jechał w wyścigu F1
    2. Kierowca, który w ostatnim wyścigu F1 jechał ponad 8 lat temu
    3. Bolid, który nie jest jeszcze skończony i według plotek jest jeszcze gorszy od tego z ubiegłego sezonu, gdzie i tak był najgorszy w stawce
    4. Sponsor tytularny, który produkuje gównotelefony, których nawet nie można jeszcze kupić XD
    5. Dyrektor zespołu, który robi pod siebie
    6. Zastępca dyrektora zespołu, która w ogóle nie wie co robi

Jak powstanie kiedyś film o Kubicy, to powinien też powstać komediowy spin-off o Williamsie XDDD

#f1 #kubica
    pokaż całość

odpowiedzi (7)

chciałbym, żeby moja przyszła żona tak patrzyła na nasze dziecko (。◕‿‿◕。) #milosc #rozowepaski

odpowiedzi (61)