•  

  DROBIAZGI
  https://florydziak.com/blogger/2018/07/drobiazgi-4.html

  Kilka drobiazgów nie wartych osobnego postu:

  • SpaceX w końcu planuje lądowania na lądzie w Vandenberg. Pierwsze takie lądowanie planowane jest w ramach misji SAOCOM-1A

  • nadal cisza o „zatyczka-gate” czyli o czymś co wypadło z bagażnika Dragona CRS-15 po separacji i wyglądało jak zatyczka.

  • Tesla ma spore problemy w Norwegii – nie ma wystarczająco punktów serwisowych i ludzie czekają miesiącami na naprawy. A Model S i X do szczególnie niezawodnych nie należą – problemy sprawiają klamki które się notorycznie psują (przestają wychodzić z drzwi i nie da się ich otworzyć), klimatyzacja itp. Elon twierdzi że problemy z serwisem wynikają z opieszałości rządu Norwegii który nie chce firmie wydać zgody na stworzenie sieci mobilnych serwisów.

  • Chiny pokazały zaktualizowane plany rakiet Długi Marsz 8 i 9. Dziewiątka ma być rakietą o udźwigu 140 ton i ma być olbrzymia – pierwszy stopień o dziesięciometrowej średnicy + rakiety boczne o średnicy pięciu metrów. Chińczycy są realistami i spodziewają się że rakieta pojawi się dopiero za kilkanaście lat. Jednak kluczowe technologie takie jak silniki o dużym ciągu i kucie aluminiowych pierścieni o średnicy 10 metrów są już gotowe. Długi Marsz 8 ma być pierwszą rakietą która będzie troszkę wielokrotnego użycia. Chiny planują coś ciekawego bo poza lądowaniem pierwszego stopnia (podobnie jak F9), rakieta ma mieć wspomagacze na paliwo stałe które też będą lądowały. W jaki sposób? Tego nie ujawniono.

  • Wyglada na to że Boeing nie myśli poważnie o zbudowaniu konstelacji satelitów będącej konkurencją dla SpaceX. Firma chciała by być dostawcą takiej konstelacji ale nie chce być inwestorem. W sumie to ma sens – Boeing jest producentem a nie firmą telekomunikacyjną. Oczywiście zachodzi pytanie – to kto w to zainwestuje? Podejrzewam że odpowiedź jest „nikt” – konkurowanie ze SpaceX obarczone jest dużym ryzykiem i niewiem czy znajdzie się ktoś kto zaryzykuje miliardy dolarów.

  • Jedyna orbitalna nie-do-końca konkurencja SpaceX – OneWeb – ma też swoje problemy. Firma musiała zrezygnować z łączy miedzy-satelitarnych. Czyli by skomunikować się między Europą a USA za pomocą tej konstelacji potrzebna będzie sieć stacji przekaźnikowych na ziemi które odbiorą sygnał z jednego satelity i wyślą go do drugiego. Powód jest w sumie śmieszny – wielu krajom nie podoba się to że ich obywatele mogli by uzyskać dostęp do internetu którego nie da się kontrolować / filtrować. Oczywiście radykalne pozbycie się łączy międzysatelitarnych wydaje się dość dziwne – w końcu można ten problem rozwiązać na poziomie routingu pakietów i nadal korzystać z łączy w celu poprawienia opóźnień, ale OneWeb postanowił że taka zmiana zmniejszy skomplikowanie satelitów i ich masę i w sumie się opłaci. Nie wiadomo jak rozwiąże ten problem SpaceX ale znając Elona to nie spodziewam się by jakieś regulacje w mniej-lub-bardziej totalitarnych krajach spowodowały zmianę jego wizji.

  • Virgin Orbit dostał pozwolenie na wystrzelenie pierwszej rakiety. Do samego startu jeszcze daleko – firma właśnie modyfikuje 747 i instaluje pylon na którym będzie wisiała rakieta. Potem czekają nas loty z rakietą, próby jej zrzucania i dopiero na koniec pierwsze starty. Firma ma nadzieję na pierwszy lot komercyjny jeszcze w tym roku. Jestem bardzo ciekaw na ile 747 pomaga i czy nie było by taniej/łatwiej wystrzeliwać rakiety z ziemi.

  NASTĘPNY WIELKI TELESKOP MOŻE POLECIEC BFR
  https://florydziak.com/blogger/2018/07/nastepny-wielki-teleskop-moze-poleciec-bfr.html

  Teleskop będzie na tyle duży i ciężki że SLS Block 1B nie będzie w stanie go wynieść na orbitę i potrzebny będzie SLS Block 2. Problem w tym że nie wiadomo czy SLS Block 2 będzie gotowy do tego czasu. Dlatego NASA bada czy było by możliwe wystrzelenie tego teleskopu za pomocą BFR.

  W sumie to bardzo dobra wiadomość – żeby to sprawdzić, NASA będzie musiała uzyskać trochę konkretnych informacji o BFR od SpaceX. I pewnie cześć z tych informacji magicznie wycieknie i w końcu dowiemy się więcej o tym co tam dokładnie Musk planuje.

  #spacex #tesla #chiny #boeing #oneweb #virgingalactic #satelity #rakiety #bfr #nasa #florydziak #kosmos #kosmicznapropaganda #eksploracjakomosu #ciekawostki

  . . . kliknij, aby rozwinąć obrazek . . .

  źródło: scontent-ort2-1.xx.fbcdn.net

Gorące dyskusje ostatnie 12h

 • avatar

  Pamiętam jak kiedyś byłem w Gdańsku i przechadzałem się rynkiem. Nagle podchodzi do mnie dziewczyna z parasolem i zaprasza do klubu gogo. Nagle nie wiem skąd pojawił się Adamowicz i mówi mi, żebym tam nie szedł bo bardzo słaby klub i tylko kasę wyciągają w różny sposób i polecił żebym poszedł do innego klubu. Bawiłem się w nim świetnie a Adamowicz opowiedział mi w nim historię Gdańska.
  Mieliście wspaniałego prezydenta ( ͡° ʖ̯ ͡°)
  #adamowicz #gdansk
  pokaż całość

  odpowiedzi (44)

 • avatar

  Duża część osób w #pracbaza ma dziewczyny / żony, często z nimi dzieci, a przez godzinę potrafią rozmawiać którą z koleżanek z pracy by ruchali

  (╯°□°)╯︵ ┻━┻

  #logikaniebieskichpaskow

  odpowiedzi (123)

 • avatar

  W końcu biorą się za januszy i #policja zaczyna akcje zatrzymywania dowodów rejestracyjnych jeżeli pojazd ma małą tablice ale miejsce jest przystosowane do dużej. Urzędy komunikacji mają weryfikować ponownie. @Sierzant_Bagieta: coś wiesz na ten temat? #motoryzacja

  odpowiedzi (108)