Wpis z mikrobloga

@iRickGrimes: chciałam się dowiedzieć jak się zmienia percepcja po alkoholu. Wszyscy na około krzyczą żeby nie wsiadać po alkoholu za kółko a ludzie i tak to robią. Wiec zastanawiam się czy są w takim stanie ze nie ogarniają co się dzieje i wjeżdżają w drzewo, czy zasypiają nagle, czy wsiadają i uważają ze będą przecież jechać ostrożnie i powodują wypadek przy wolnej jeździe ale braku refleksu czy uważają ze wypili ale
@powiedz etanol działa rozluźniająco na cały organizm... wszystko zależy od dawki jaką przyjmie kierowca. alkohol spowalnia refleks kierującego, utrudnia prawidłową ocenę sytuacji, racjonalne myślenie, ponadto zaburza ostrość widzenia. jest cała masa mechanizmów. alkohol działa na kanały jonowe, gaba i poziom dopaminy. etanol blokuje np. impulsy bólowe (o ile dobrze pamiętam to na poziomie rdzenia kręgowego). poczytaj sobie o mechanizmach działania etanolu, a następnie o tym jak poszczególne mechanizmy wpływają na funkcjonowanie organizmu.
@powiedz: No, ale piłaś kiedyś, prawda? To chyba wiesz, jak dany człowiek zachowuje się po alkoholu. Zależy też od ilości jaką wypił i od organizmu danego człowieka. Na pewno, ma się mniejszą koncentracje, w przypadku większej ilości można odczuć zmęczenie i zasnąć.
@iRickGrimes to też zależy od innych czynników tj. wieku, stanu zdrowia, stopnia wypoczęcia. ludzie zmęczeni po pracy idą np. na piwo w piątek. wstają o 6:00, cały dzień pracują, a o 2:00 zasypiają na stoliku i nie winił bymm o to etanolu, bo pewnie przesiedzieli by do 6:00 następnego dnia gdyby spali przynajmniej do 12:00 dnia poprzedniego. jestem ekspertem. możesz zadawać pytania ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Jestem ciekawa czy nietrzeźwi np częściej przekraczają prędkość, czy częściej źle oceniają odległość przy wyprzedzaniu


@powiedz: Widziałem kiedyś opracowanie amerykańskie (trudno powiedzieć czy 1:1 pasujące do naszych realiów).
Wnioski były takie, że w małych dawkach było to właśnie upośledzenie osądu sytuacji - czyli włącza się skłonność do szybkiej i ryzykownej jazdy.
W dużych dawkach po prostu upośledzenie czynności psycho-motorycznych, czyli jazda wężykiem, zaśnięcie za kierownicą, nieobserwowanie drogi, brak reakcji na coś