Wpis z mikrobloga

@radmen2 czy do tej pory można dostać dofinansowanie na montaż takiej instalacji? Jak to wygląda? Niby OZE mialem na studiach, ale tam wszystko po macoszemu wyjaśnione. Jesli dysponujesz jakimś ciekawym opracowaniem, chętnie skorzystam :)
@gr0nczek_: Nie wiem skąd jesteś, pojawiają się lokalne dofinansowania, musisz poszukać u siebie :) Od 1 sierpnia będą też przyjmowane wnioski w programie "Czyste powietrze" - tu chodzi generalnie o termomodernizację i wymianę źródeł ogrzewania, ale z tego co wiem fotowoltaika też będzie uwzględniana.
@lewoprawo: Są to uśrednione wyliczenia dla naszej strefy. Gdyby wyliczenia były dla najlepszego miesiąca to instalacja 5,3 kW wytworzyłaby z 8000 kWh a nie 5000 :)
@Snaken: Jest to wirtualny magazyn energii. Energia jest wprowadzana do sieci i od razu rozprowadzana i zużywana, z to na Twojej fakturze pojawi się informacja ile energii poszło do sieci, ile odebrałeś, a nadwyżka zostaje zapisana jako zmagazynowana, choć fizycznie oczywiście nikt jej nie
@radmen2: Czyli po prostu funkcjonowanie jako prosument. Myślałem, że chodzi o fizyczny magazyn (coś w rodzaju produktu Tesli). Fajne wynalazki, ale bez dofinansowania to kiepsko wychodzi.
@radmen2: Czemy firmy zajmujące sie fotowoltaika wycnieja prad z sieci po 70gr za kWH? Jak prad w G11 jest po 56-57gr a nie zmieniając stylu zycia i zmiana na G12/G12w daje kolejne kilka gr. U mnie wychodzi średniorocznie 45gr za kWh.

Wiem że firmy mowia ze cas zwrotu 7-8 lat ale w rzeczywistości uwzględniając wszystko to mi wyszło 18lat
@zibizz1: I tak zawyżasz cenę. Te 56-57 gr/kWh to taka "uśredniona" cena energii elektrycznej czynnej z usługą dystrybucji. Kiedy mówimy o energii elektrycznej czynnej: 0,3392 zł/kWh brutto. (Tauron).
@zibizz1: Bo jest to cena, którą się spotyka najczęściej. Oczywiście część ludzi potrafi to sobie zoptymalizować, np. Ty, ale uwierz mi, że ogrom ludzi siedzi na taryfie G11. I nie wiedzą, że można zmienić taryfę, lub po prostu nie chcą tego zrobić.
@radmen2: no dobra ale to nadal jest pomiedyz 50-60gr a nie 70
https://zaradnyfinansowo.pl/ceny-pradu/
@Snaken: tutaj bierzemy pod uwagę juz cene z przesyłem czyli albo G11 ~55gr albo G12 65/32gr

dodatkowe koszty o których instalatorzy nie powiedzą
1. koszt pieniądza (inflacja)
2. ubezpieczenie
3. awarie(moga być objete ubezpieczeniem)
4. w razie ziemi/budynku niemieszkalnego koszty rosna o prawei 14% (wiekszy VAT)

Zeby nie było sam sie jaram fotowoltaika i nowymi technologiami ale
@zibizz1: Infografika przedstawia schemat tego w jaki sposób działa system opustów. Faktycznie można się przyczepić do stawki za kWh, ale przy rozmowie z klientem i tak odnosi się do jego faktur. Jedni płacą 45 gr a inni 77 gr. Każdy przypadek jest inny.
Myślałem, że chodzi o fizyczny magazyn (coś w rodzaju produktu Tesli).


@Snaken: niestety strasznie drogie są te baterie :(

@radmen2: a wiesz może jak wygląda temat z wydolnością/wytrzymałością sieci z taką ilością rozproszonych źródeł?
W lubelskim jest już z trzeci rok spory program dofinansowywania źródeł słonecznych (i woda i bezpośrednio prąd) i jak byłem w rodzinnym mieście to co drugi dom ma już to zainstalowane, a słyszałem że sieć nie
@Fearaneruial: Jeśli w tych instalacjach są jednofazowe inwertery i co drugi dom ma instalację to istnieje ryzyko, że będą obciążały niesymetrycznie fazy i wtedy faktycznie nie wpływa to korzystnie na sieć. Przy inwerterach trójfazowych raczej instalacja nie powinna mieć wpływu na sieć. Aczkolwiek zaznaczam, że nie jestem "techniczny" :)
a koszt instalacji i czas zwrotu?


@auCwSlorpoaSh5TGXogPfUDhO8s9EJ99ecW: @radmen2:

Nie da się tego wyliczyć bez uwzględnienia konkretnej lokalizacji. Znaczenie ma przecież nawet zorientowanie naszego domu względem stron świata:

Proponuję:

- Zbadać, ile energii wyciągniemy z jednego kWp w naszej lokalizacji.

http://re.jrc.ec.europa.eu/pvgis/apps4/pvest.php?lang=en↦=%20europe

Trzeba wybrać lokalizację na mapie, wpisać moc instalacji w kWp, nachylenie oraz orientację dachu oraz przy „mounting position” wybrać „building intergrated”.
W przypadku dachu dwuspadowego, jeżeli instalacja znajduje się