Wpis z mikrobloga

Mirki,
przechodzę na 4K i następny mój dokument będzie realizowany już w 4K. Dzisiaj zainstalowałem kartę 32 GB i moja kamera pokazuje, że może nagrać 28` materiału w pełnej jakości. Jutro będę miał 2 kartę 128 GB ;)

Jednak pojawia się problem jak to archiwizować? Mam w komputerze nagrywarkę Blu-Ray, która obsługuje płyty 128 GB. Czy jest sens abym wykorzystywał płyty BD do archiwizacji?

Ewentualnie czy możecie podpowiedzieć inną metodę, która będzie trwała i tania?

#filmowanie #kamery #komputery #film #fotografia
  • 16
@bisu: no to takie masz opcje, nic więcej nie wymyślisz. BlueRaye wydają się sensowne. Trwałość oczywiście zależy od warunków magazynowania, tak przy płytach, jak i dyskach, przy czym płyty tłoczone zazwyczaj wytrzymują dłużej.
@Odczuwam_Dysonans: płyta 100 GB Sony do archiwizacji kosztują 70-80 zł.
Jest program, który potrafi podzielić pliki i podzielić je na kilka płyt? Obecnie wykorzystuje WinRAR-a i ustawiam archiwum na 23GB.
@bisu: też bym nie używał nic ponad winrara 5.x. Nie starszego, bo tam się chyba zmieniało coś z algorytmem i 3.x niekoniecznie otwiera archiwa z 5.x, to już lepiej iść na nowszy. Ewentualnie po prostu "przecinać" surówkę na mniejsze części.
Widzisz, płyta do archiwizacji tania nie jest, za 250zł kupisz WD Blue 2TB, jak będziesz duplikował archiwum (najlepiej na różnych dyskach) to i tak wyjdzie taniej - nawet jak zainwestujesz w
@bisu: kombinuja jak kon pod gore. NASa sobie spraw, wsadz tam z 8TB w RAID 1, bedzie szybko, z backupem, bez bolesci. Do tego mozesz sobie w wiekszosci NASow ustawic autosyncowanie z cloud backupem, woec newraligczne kopie mozesz dawac w chmure na wypadek upadku meteorytu na Twoje mieszkanie.