Wpis z mikrobloga

No dobra, błędy naprawione, możemy iść dalej! Jakiś czas temu postowałem kilka wpisów pod tagiem #qwarqqmajstruje na temat budowy lamp led o sporej mocy i fajnych parametrach (5500k, CRI > 95%).

W poprzednich wpisach już powiedziałem co było nie tak, ale przypomnę: początkowo zlutowałem panele na płytkach z laminatu, i jedyną rzeczą która mnie uratowała przed spaleniem płytek był błąd w projekcie, który powodował że chodziły na połowie mocy.

Błędy z pomocą kolegi z wykształceniem elektronicznym naprawiłem: kupiłem aluminiowe płytki do PCB, zmieniłem projekt na 8 zamiast 4 diod w rzędzie, prąd na każdy łańcuch regulowany do 150mA za pomocą AL5809-150P1-7 zamiast prostych oporników. Całość zasilana napięciem 31V z przetwornicy step-up o obciążalności do 150W. No i jeszcze chłodzenie... Liczenie radiatorów było uciechą, szczególnie że nie miałem do tej pory w ogóle doświadczenia z tą dziedziną termodynamiki.

Ale się ostatecznie udało, na pełnej mocy, po godzinie świecenia, płytka aluminiowa nagrzewa się maksymalnie do 60'C. Pewnie jeszcze kilka stopni w górę pójdzie po zamknięciu w wydrukowanych obudowach, więc będę musiał zrobić jakieś izolatory z korka żeby nie stopić plastiku.

Płytki dało się nawet nieźle lutować zwykłą lutownicą kolbową. Wystarczyło położyć je na rozgrzanym, odwróconym żelazku wkręconym w imadło. Prócz kilku poparzeń szło z płatka. Duże płytki maja 96 diod i rozmiary 15x10cm. Małe 48 diod i rozmiar 10x7,5cm.

W trakcie testów wywaliło mi w dwóch przetwornicach kondensatory (źle wysterowałem napięcie i przekroczyło ono 35V, co skutkowało efektownym PIERDUT w wykonaniu kondensatora na wyjściu. Shit happends, nowe już zamówione.

Pozostało podłączyć odpowiednio potencjometr do sterowania i skończyć projektować obudowy. A później je wydrukować i poskładać to do kupy. Będę musiał jeszcze wydrukować "odbłyśnik" z białego plastiku, by przykryć plamy z kalafonii na płytkach. Czyli w mniej niż 3 dużych częściach nie da się tego wydrukować. To i tak lepiej, niż 25 części składających się na poprzednie panele...

Pozwolę sobie zawołać plusująch i komentujących poprzednie wpisy. Dobrą robotą można się chwalić ;)

#qwarqqmajstruje #diy #majsterkowanie #led #elektronika
Pobierz q.....q - No dobra, błędy naprawione, możemy iść dalej! Jakiś czas temu postowałem ki...
źródło: comment_8Vf9HiA0BGsW2Qs2PM4XgXIUy5Oc740D.jpg
  • 15
Fajnie wygląda. Czy ty przylutowałeś diody LED do płytki z aluminium? O_o
Tak się da? Bo mam pewne płytki z odzysku i w sumie to byłoby to zajebiste.

PS: Te prostowniki to kupione? ^^
@Ink_702963: To są płytki miedziane na podłożu aluminiowym, wytrawia się je jak zwykłe płytki, między miedzią a aluminium jest cienka warstwa termo-przewodzącego plastiku. Lutuje się to całkiem spoko, o ile masz preheater. W moim wypadku bylo to po prostu odwrócone żelazko. https://www.tme.eu/pl/details/l75x100al15_35/laminaty-jednostronne/

Prostowniki, czyli przetwornice step-up kupione jako gotowy moduł: https://allegro.pl/zasilacz-przetwornica-dc-dc-step-up-150w-1229-i6938088000.html
Wydaje mi się, że miedź lepiej jednak oddaje ciepło niż aluminium?
Nie rozumiem. Ty wlutowałeś to na płytkę(wcisnąłeś do wytrawionego otworu), ale i tak masz ścieżki z cyny?

Chodzi mi o to, ze można by pewnie jakoś wydrukować "toner" lub coś podobnego i pokryć tym płytkę od strony aluminium. Potem wytrawić kwasem aluminium i zyskać "wgłębienia" pod diody led, które stykałyby się z plastikiem, który oddawałby ciepło na miedź. Miedź mogłaby doskonale
@qwarqq: Mam dwie takie same przetwornice, one są na 10A @12V. To overkill ale za tą cenę to nie ma znaczenia.

masz ścieżki z cyny?


@Ink_702963: Stawiam, że ścieżki są z miedzi i są pocynowane by nie korodowały w wysokiej temp. Z termodynamicznego punktu widzenia chłodzenie wodne jest zawsze słabsze niż powietrzne.
Stawiam, że ścieżki są z miedzi i są pocynowane by nie korodowały w wysokiej temp.


@Analityk: ooo, musze pocynować w takim razie wszystkie. Na razie pocynowalem tylko te, na których spodziewam się sporych prądów, te na których bedzie 150mA w większości zostawiłem odkryte. Ale to łatwo poprawić.

To overkill ale za tą cenę to nie ma znaczenia.

Dokładnie, kosztuje tylko 18zł, ale wolę overkill i bycie spokojnym że zasilanie wytrzyma, niż
@Ink_702963: Tak na prawdę ciężko powiedzieć. Woda jest złym, nawet bardzo złym przewodnikiem ciepła ale ma bardzo dużą pojemność cieplną. W stosunku do powietrza jest gęsta i mało ruchliwa. Ale nie o to tym razem chodzi.

Ciepło z radiatora ucieka tylko i wyłącznie jeśli otoczenie ma niższą temperaturę. Zatem by mogło się wydostać musi powstać gradient temperatur. I tak radiator ma np. 60C a powietrze 20C. Gradient jest rzędu 40C. Jak
@Analityk: Rozumiem zjawisko wymiany ciepła, jednak mając ośrodek produkujący ciepło np. procesor/ledy, to nie jest tak, że taka sama ilość ciepła jest oddawana do wody, ale jej temperatura jest niższa właśnie dlatego bo efektywniej to ciepło jest w stanie oddać np. na chłodnicę? Chodzi mi o to, że proces teoretycznie zajdzie wolniej, ale obniża się także max temperaturę nagrzania źródła, czy jestem w błędzie?
Wydaje mi się, że taką wodę łatwiej