Wpis z mikrobloga

Próbowaliście kiedyś dodać sprawozdanie finansowe spółki przez stronę eKRS? To jest #!$%@? absolutna kpina z ludzi.

System, który wykrzacza się na KAŻDYM #!$%@? ETAPIE. Już przy zakładaniu konta jest mindfuck. Strona główna daje wybór tego, co chcemy zrobić. Wybieramy, że przesłać sprawozdanie, a tam nie ma możliwości założenia konta, tylko strona logowania. Zakłada się konto przez podstronę S24, gdzie z kolei po zalogowaniu... nie da się przejść do przesyłania dokumentów, tylko można zgłosić nową spółkę. Trzeba się zatem wylogować i zalogować od nowa do wybranego działu.

Potem lepiej? Nie, potem wszystko wiesza się w losowych momentach, z losowych powodów, generując losowe komunikaty. Przesyłanie tego samego pliku trzy razy potrafi dać trzy różne komunikaty błędu, żeby za czwartym razem przejść bez żadnego problemu.

Każdy etap trzeba zakończyć... hmm, no właśnie. Na dole są przyciski (z pamięci) "wstecz", "zapisz", "dalej", "zamknij". Może gdzieś głęboko w jakiejś instrukcji jest napisane, co należy nacisnąć. Ja sądziłem, że dalej. Tymczasem trzeba nacisnąć zapisz. I co więcej, poczekać na komunikat, że zapisano. Który pojawia się czasem od razu, czasem po minucie, a czasem wcale.

Myślicie, że o tym, że trzeba czekać informuje jakaś ikonka, jakieś kółeczko że myśli, jakiś napis "proszę czekać"? Nie, musicie się domyślić, czy system w ogóle zarejestrował kliknięcie w przycisk i coś robi w tle, czy też trzeba nacisnąć ponownie. Naciśnięcie dwa razy spowoduje zazwyczaj błąd. Więc czekamy. I nie wiemy nawet, czy mamy czekać, bo coś się dzieje. No ja #!$%@?ę.

A jak już dojdziemy do etapy podpisania i wysyłki... Jest wybór, możemy się uwierzytelnić profilem zaufanym albo certyfikatem kwalifikowanym. Mam certyfikat, czyli coś, co stoi wyżej niż profil zaufany. I system parę razy mi tam gdzieś kazał się uwierzytelniać nim. A na koniec... na koniec #!$%@?ł komunikat, że podpisać całość mogę tylko profilem zaufanym i #!$%@? ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)

No ale profil przecież można łatwo założyć, nie? Też tak myślałem. No bo przecież nawet uwierzytelnienie, cóż może lepiej uwierzytelnić profil, niż skorzystanie z certyfikatu kwalifikowanego. I co?

TAKI #!$%@? JAK SŁONIA TRĄBA, można się uwierzytelnić przez bank, ale odpowiedniego akurat nie ma na liście, a jak nie, to trzeba iść pokazać mordę do urzędu. Mając #!$%@? drogocenny podpis elektroniczny, pieprzony certyfikat wysoko wykwalifikowany!

I w ten sposób podatnik, który wykupił sobie ich #!$%@? czytnik i kartę i w ogóle może się cmoknąć, bo i tak musi założyć profil zaufany, który miał być OPCJĄ - to albo to. Aha!

Już nawet nie mówię, że jak ktoś myśli, że używając certyfikatu kwalifikowanego np. do przesyłek do ZUS czy US i mając te wszystkie programy na kompie, te zarejestrowane certyfikaty w systemie, te programy CryptoSuite czy inne gówna, to już nic innego nie potrzebuje, to się #!$%@? grubo myli. W trakcie pracy z tym eKRS kazało mi zainstalować kolejny program do obsługi podpisów.

Z kolei na sam samiutki koniec, kiedy miałem już ów wspaniały profil zaufany, system i tak #!$%@?ł się przy potwierdzeniu podpisania, już po wszystkich autoryzacjach i potwierdzeniach - błąd krytyczny i #!$%@?. I tak dziesięć razy.

Informatyzację kraju przeprowadzają w Polsce zespoły złożone z niewidomych, kierowane przez szaleńców. U nas każdy urząd ma swój system, który nie wie nic o systemie drugiego urzędu, a jak wie, to współpracuje z nim tylko teoretycznie. Dodatkowo każdy system dzieli się na siedem podsystemów i nigdy #!$%@? NIC nie działa.

#informatyzacja #polska #gorzkiezale #boldupy #biurokracja #biznes #firma
  • 27
@jamtojest: Można podpisać całe zgłoszenie podpisem kwalifikowanym pod warunkiem, że wszystkie dokumenty dodane w drugim kroku również będą nim podpisane (podpisanie tych 6-7 dokumentów w aplikacjach dostawców certyfikatów zajmuje <1min tekże nie jest to tak duże utrudnienie). Generalnie całość jest do zrobienia w 25-30 minut.
Jak masz jakieś pytania to pisz śmiało - wysłałem już kilkanaście takich zgłoszeń w ekrs/RDF i w sumie nie jest to takie skomplikowane ;)
@jamtojest: Najlepsza jest weryfikacja zgłoszenia: przed weryfikacją trzeba zapisać zgłoszenie, ale żeby je zapisać musi być zweryfikowane :D
Dopiero za drugim kliknięciem działa prawidłowo.
Jakieś 2-3 razy musiałem dodawać zgłoszenie na nowo, bo system zgłaszał błąd ¯_(ツ)_/¯
@matt3he: Ja mam pytanie. Szukając informacji odnośnie systemu S24 trafiłem właśnie tutaj ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Próbuję pomóc wysłać wniosek Z30 z systemu S24. I nie przyjmuje mi plików podpisu - wyskakuje, że plik jest nieprawidłowy - przez co zostaje tylko ePUAP, którego osoba wysyłająca nie ma. Zwyczajny xades do pdfów, który w innych miejscach przechodzi. Wiesz może czy trzeba jakiś specjalny format podpisu, czy może nie
@kamil_snk: Hmm…ostatnio składałem Z30 3 miesiące temu, ale jeśli dobrze pamiętam to system bez problemu przyjmuje pliki podpisu w xades obok PDFa (dwa oddzielne pliki). Ja je podpisywałem aplikacją Szafir, teraz niestety nie mam możliwości sprawdzenia konfiguracji.
Swoją drogą od 01-01-2019 sprawozdania finansowe za 2018 wysyłamy w xml'u
@matt3he: Tylko to jakaś korekta sprawozdania za 2017. Własnie tego pliku obok pdf mi nie przyjmuje, też robię z szafira. Więc pewnie problem po stronie systemu. Dzięki.

XMLa można podpisać wewnętrznie, ale pdf własnie się tak nie da
@kamil_snk: Wypróbuj różne ustawienia tworzenia podpisu - w Szafirze możesz tworzyć takie konfiguracje. Szkoda, że nie mam teraz jak tego sprawdzić bo bym Ci wysłał gotowe ustawienia, które działają. Mi kiedyś odrzucało pliki jak były za duże. Dokument może mieć chyba 5MB a podpis powinien mieć kilkanaście kilobajtów
@matt3he: To wiem, pliki są mniejsze. Te podpisy przechodziły w innym miejscu serwisu ekrs, ale w S24 nie chcą i tyle. Będę jeszcze jutro próbował. Ewentualnie księgowa będzie musiała założyć epuap ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@matt3he: chyba masz zablokowane? w skrócie nie moge dodać "sprawozdania z zarzadu" podpisuje plik PDF przy pomocy programu PEM HEART według rozszerzenia PAEDS, a później wywala błąd, że ten plik nie jest prawidłowy... hm próbowałem to dodać na wszelkie możliwe sposoby
@co_ja_tu_robie: Zostawiam info gdyby ktoś miał podobny problem - w nazwie pliku trzeba uważać na rozszerzenie, które domyślnie może być ukryte np mamy „nazwapliku.xml.xades” zamiast „nazwapliku.xml”.
Pokazywanie rozszerzeń można włączyć w opcjach folderów. Plik ze zmienionym rozszerzeniem ma taką samą zawartość i jeśli był podpisany to podpis po takiej zmianie nie traci ważności.
@matt3he: podpinam sie pod temat. Po podpisaniu sprawozdania przez epuap w ekrs notorycznie wyrzuca mi błąd " Błąd!Załączony plik nie jest poprawnym plikiem formatu xml " . Data sporządzenia jest wprowadzona poprawnie, jakieś inne pomysły co moge zrobić? Niestety ponownie pliku xml nie wygeneruje bo dostałem go z biura :(

I jeszcze jedna sprawa, podpisałem przez EUPAP plik xml podesłany z biura ksiegowego. Po podpisaniu sprawdzam strukture tego pliku podpisanego i
@advac: też spotkałem się z takim komunikatem. Wtedy okazało się, że plik xml faktycznie jest niepoprawny.
Możesz go sprawdzić np tutaj

Dostałeś z biura plik sprawozdania z podpisem (1 plik) czy oddzielnie sprawozdanie i podpis (2 pliki)
@advac: Ja w przypadku uszkodzonego xml’a generowałem go jeszcze raz lub go naprawiałem. Niestety jak zmieniasz zawartość pliku podpisy przestają być ważne. Moim zdaniem trzeba naprawić plik i podpisać go jeszcze raz pewnie ze wsteczną, marcową datą. Jak biuro ma jakieś wsparcie IT to sobie poradzą.

To nie ma wpływu. To dobry sposób podpisywania