Wpis z mikrobloga

#pytaniedoeksperta #ksiegowosc #prawo
Generalnie mirki jest problem z którego kisnę ale chciałbym chłopakowi pomóc.
Znajomy założył firmę w 2017, jednoosobowa działalność gospodarcza jakiś sklepik internetowy który sobie działa jako tako - nie przekroczył tej całej kwoty wolnej od podatku w 2017 więc chłopaczyna założył z góry, że pitu nie musi wysyłać XD Jakie było jego zdziwienie kiedy wczoraj otrzymał pismo, żeby stawić się w urzędzie do 7 dni i złożyć wyjaśnienia czemu pit nie złożony.
No i tutaj pojawia się problem bo księgowa która ogarniała mu comiesięczne rozliczenie jest teraz na urlopie i chłopak kompletnie nie ma pojęcia jak zrobić ten pit, z czego on się ma rozliczać i jak czy tylko zus tam wpisać który opłacał czy jak i nawet nie wie jaka kara go czeka.
I tutaj pytania mireczki i mirabelki jak on ma sobie to sam ogarnąć i co najlepiej powiedzieć w urzędzie, bo ma składać jakieś wyjaśnienia
  • 13
zapłaciłem zaległy podatek bez mandatu


@araneo: no jak złożyłeś deklarację to mandatu nie miałeś za co dostać raczej

Sęk w tym, że z tego co on mi pisze to chłopak nie ma pojęcia jak zrobić ten pit, sam się na tym nie znam typ nawet nie wie jakich danych potrzebuje czy sam zus czy coś tam jeszcze ogarniać


@Vamiacz: sam tego nie ogarnie, bo pewnie nawet nie zna przychodu/kosztów/dochodu
@Shajo: Podesłałem mu to i chyba rip w takim razie xD Bo generalnie typ zmieniał platformę na której miał sklep 2-3x i jeżeli są potrzebne wszelkie fakturki i potwierdzenia to z kupna towaru będzie miał aczkolwiek ze sprzedawanego towaru już ciężej bo myślał, że pani księgowa ma wsio ogarnięte i nie trzymał kopii ¯\_(ツ)_/¯
@Vamiacz: często się zdarza że w US też pracują ludzie. Ja bym poszedł (nie dzwonił) do osoby, która się podpisała na piśmie dziś/jutro, powiedział jaka jest sytuacja, że księgowa dupa i na urlopie, że ma dokumenty etc. i ustalił z Panią co i kiedy ma zrobić plus info, że zmieni księgową po tej akcji. To że jest tam 7 dni wpisane to nie znaczy że w tym czasie ma się sprawa
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Ld93: @krasnij: księgowość rozlicza działalność a nie jeszcze dodatkowo prywatny dokument. Każdy obywatel który osiąga przychody ma obowiązek taki dokument przedłożyć do Urzędu skarbowego i nie jest to w zakresie wykonywania obowiązku rozliczania firmy, chyba że zostanie to zawarte w umowie.
Ja jestem na tyle uprzejmy że za wczasu informuje o tym klientów i oferuje dodatkową zapłatę za rozliczenie takiej deklaracji w postaci 20 zł jeśli nie osiąga innych dochodów