Wpis z mikrobloga

Siemaneczko, od zawsze jakoś fascynuje mnie wspinaczka (bez żadnego zgłębiania tematu) i dowiedziałem się, że po 500 zł ksoztują jakieś startowe kursy. Powiedzcie mi, jakiego rzędu pieniądze należy szykować na taką wspinaczkową wyprawkę sprzętową i pytanie, czy da się wejść w ten temat jako jeden samotny ludzik? (kompletnie nikt ale to nikt z moich dalszych i blizszych znajomych nie wykazuje najmnijeszego zainteresowania tematem ;/) no i też pytanie, czy jest wgl sens myślenia o tym, gdy nie jestem wysportowanym gościem chodzącym regularnie na siłownię? Nie jestem ulańcem, ale mam problem podciągnąć się więcej niż 10 razy xD #wspinaczka
  • 15
ale mam problem podciągnąć się więcej niż 10 razy xD


@vivanat: Na początku to luuuz ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Jak mieszkasz w dużym mieście to rozglądaj się za klubami wysokogórskimi. Wtedy nie powinno mieć znaczenia, że jesteś sam.
@vivanat: Pierwszy kurs to koszt do 500-600zl. Ze sprzętu żeby się na jurze komfortowo wspinać wystarczy Ci Lina(500zl) + 10-12 ekspresów(koszt od 35 do 40 zł za sztukę), buty(na początek wystarczą do 200-300 zł) uprząż(150-250zl), woreczek(40zł) oraz przyrząd do asekuracji od 60-100 zł + karabinek 50zł. Koszt początkowy wszystkiego jest dosyć spory dlatego ja polecam Ci kupić bez czego się nie obejdziesz czyli buty,uprząż oraz woreczek. Do tego swój przyrząd z
@fajq ufff! Dzieki za konkretną odpowiedź. A czy jest opcja na początek np. Kupić buty a resztę wypożyczyć? I taka wspinaczka musi zawsze odbywać się z osobą która asekuruje z dołu, czy nie? Co do zasady ekips stają się ludzie z klubu (którzy maja taki problem jak ja, ze nikt ze znajonych nie wykazuje zaibteresowania) czy mimo wszystko wskazane kołować jakiegoś ziomka?
@vivanat: Na początek jak chcesz się wspinać na panelu żeby poznać wspinaczkę to wszystko wypożyczysz. Ze skałami gorzej ale do tego jeszcze trochę czasu upłynie. Lin się nie pożycza bo to jest sprzęt na którym wisi twoje życie i trzeba o niego dbać. Nie zawsze wspinasz się z dołem. Możesz wspinać się na wędkę. Sporo ścianek ma dużo stanowisk wędkowych na halach i możesz się wspinać bez większego problemu. Wystarczy że
@vivanat: W żadnym wypadku nie ucz się z internetu. To jest sport ekstremalny i jeden błąd może skończyć się tragicznie a możesz trafić na różne materiały. Idź zapisz się na kurs gdzie poznasz ludzi co też zaczynają i jakoś to się potoczy. Ja kursu nie mam co prawda ale mnie uczyły osoby po znajomości co znają się na fachu :)
@vivanat: sekcja 35 za zajęcia + wypożyczenie butów jak swoich nie masz. I tam sie wspinasz na niższych ścianach bez liny. Na blokline pakiet 8 wejsc kosztuje 160zl. A w piątek masz coś takiego jak pierwszy wspin ze przychodzisz z kim i masz normalne szkolenie.
@vivanat: moja droga była przez sekcję na ściance. Zapisałem się tam sam, poznałem towarzystwo z którymi się później wspinałem. Oni po jakimś czasie przestali, więc zapisałem się do lokalnego KW i udało się wkręcić w towarzystwo i znaleźć partnerów.

Na sekcji będziesz potrzebował butów, na wielu ściankach można je pożyczyć. Dobre buty "entry level" to ok 200 zł. Z Poznania w skały dość daleko, więc może ten kurs od razu nie