Gorące dyskusje ostatnie 12h

 • avatar

  Czy Rosjanie dokopali się do piekła? Odwiert który ukończyli w 1994 roku wskazuje na to że tak

  Jego głębokość to 12 262 metry. Znajduje się w Rosji, w obwodzie murmańskim, na Półwyspie Kolskim, około 10 km od miasta Zapolarnyj. Przez dwie dekady był również najdłuższy, obecnie jest trzeci pod względem długości po wywierconym w 2008 Al Shaheen Oil Well w Katarze (12 289 m)[3] i ukończonym w 2011 Sachalin-I Odoptu OP-11 (12 345 m)[4]. Średnica części górnej odwiertu wynosi 92 centymetry, natomiast u podstawy 21,5 centymetra.
  Po rozpoczęciu wiercenia w ziemi dziury, po kilku metrach natrafiono na pustą przestrzeń, w której panowała bardzo wysoka temperatura - 1100 stopni C. Jednak nie to aż tak bardzo zaszokowało naukowców. Chcieli usłyszeć, co dzieje się w środku i użyli do tego bardzo czułych mikrofonów, które zostały wprowadzone do odwiertu. To, co usłyszeli zszokowało ich tak bardzo, że przerwali badania. Było to na głębokości 15 kilometrów.

  "To co usłyszeliśmy uczyniło z tych logicznie myślących naukowców kłębek nerwów. To był dość słaby, ale wysoki dźwięk (…) Po dostrojeniu i przeprowadzeniu kilku pomiarów zdaliśmy sobie sprawę, że dźwięk pochodzi z wydrążenia. Nie mogliśmy uwierzyć naszym uszom. Słyszeliśmy odgłosy człowieka, krzyczącego z bólu. Przy tym wyraźnym dźwięku słyszeliśmy w tle tysiące innych, a może i miliony krzyków. Po tym koszmarnym odkryciu, połowa naukowców zrezygnowała z dalszych prac. Na szczęście to, co jest tam na dole już tam pozostanie" - powiedział Dr. Azzacov, menadżer projektu na obszarze Syberii. "W obawie przed konsekwencjami jakie może przynieść dziura, odwiert zasypano a sam szczyt zabezpieczono kilkoma tonami metalu" dodaje naukowiec
  #gruparatowaniapoziomu #nauka #ciekawostki
  pokaż całość

  odpowiedzi (72)

 • avatar

  Nitka z piłkarzami, którzy nigdy nie dostali Złotej Piłki, a powinni otrzymać ją conajmniej honorowo - za całokształt kariery i wkładu w futbol.

  Ja zacznę - Thierry Henry

  #pilkanozna i trochę też #mecz (dla zasięgów)

  odpowiedzi (86)

 • avatar

  Zapraszam wszystkich do ostatniego w tym sezonie #rozdajo mixu super ostrych papryczek, do wygrania 300g świeżych papryczek prosto z krzaczka z mojej uprawy.

  A gdyby ktoś chciał kupić to zapraszam na allegro, link poniżej.

  losowanie we wtorek

  #chili #chilihead #papryka #papryczki #ogrod #ogrodnictwo #warzywa #hobby #gotujzwykopem #uprawiajzwykopem #rosliny #domowyogrod

  Mix papryczek

  1kg Jalapeno

  3kg Jalapeno

  10kg Jalapeno
  pokaż całość

  odpowiedzi (11)