Wpis z mikrobloga

Mireczki, z moją różową planujemy budowę domu i jesteśmy na etapie decyzji czy budować parterowy czy z małym poddaszem użytkowym tzn. 2 pokoje dla ewentualnych dzieci. Plus parterówki taki, że mniejsze koszty budowy i myślę, że więcej jestem w stanie sobie zrobić sam ( planuje budowę systemem gospodarczym ). Z kolei pokoje dzieci u góry dają chyba trochę więcej prywatności. Co sądzicie?

#budujzwykopem #kiciochpyta #dom #budownictwo #pytanie
  • 20
@Sytcoin: A co powiesz o parterowym z możliwością rozbudowy o te poddasze? Jak będzie trzeba zrobić remont dachu to sobie je dobudujesz. Nie znam się na tym i nie wiem czy takie rozwiązanie jest ekonomicznie uzasadnione.
@r4do5: Bardziej myślimy o czymś takim żeby wstępnie przygotować sobie miejsce na 2 pokoje u góry, ale nie wykańczać ich od razu tylko zrobić sobie parter i w przyszłości gdyby miały pojawić się dzieci to wtedy robić pokoje.
@Sytcoin nie byłbym tego taki pewien czy mniejszy koszt parterówki od piętrowego. Weź pod uwagę że parterówka ma zdecydowanie większe fundamenty i dach a to też niemałe koszty

Koszt okien, drzwi, tynków, podłóg etc będzie praktycznie taki sam jak w parterówce jak i pietrowym przy takiej samej powierzchni użytkowej
@r4do5: Remont dachu w nowym domu za ile będzie 30 lat? Bez sensu.
@Sytcoin: Specem nie jestem, ale z użytkowym to chyba jednak taniej wyjdzie. Chociaż wszystko zależy od tego jaki rodzaj stropu się wybierze, bo lany będzie droższy niż zrobienie stopu na wiązarach, a same wiązary podwyższone czy jak to się nazywa.
@waldinio: @ElCidX: Tak teraz myślę, że faktycznie wcale nie musi wyjść taniej parterówka, a wręcz przeciwnie, tym bardziej, że dom będzie podpiwniczony a na piwnicy monolit, także sam koszt betonu na fundamenty + strop i zbrojenia robią sporo kosztów, do tego jeszcze większa połać dachu. Nie mamy jeszcze decyzji w jakiej konstrukcji będzie dom. Miał być murowany ale coraz bardziej skłaniam się ku szkieletowemu, z tego względu, że mam dostęp
@Sytcoin: Piwnica konieczna? Z tego co wiem znacznie podnosi koszta.
Własne drewno nie wiem czy się nada, musi być odpowiednio suche i wytrzymałe, do takich konstrukcji to chyba drewno konstukcyjne aby potem za bardzo nie pracowało. Ale mogę się mylić.
Szkieletowy w naszych warunkach też jakiś ultra tani nie jest, raczej koszt podobny jak nie większy niż gazobeton.
@ElCidX: Zdaje sobie sprawę, że piwnica podniesie mi koszty o jakieś 30~ tyś, ale jednak chyba się na nią zdecyduję, budując dom chce mieć też jakieś miejsce na swój warsztat itp. tym bardziej, że nie mam idealnie prostej działki, a lekko spadzistą. Szkieletówką zainteresowałem się w momencie kiedy zrezygnowałem z pełnego piętra w domu, zależy mi żeby odpadł mi lany strop nad parterem, dlatego nie wiem czy jest sens murować parter
@Sytcoin: @ElCidX: Piwnica znacznie podnosi koszty ale ma tez zalety (magazyn gratow, spizarnia itp) Z drewnem jest wlasnie ten problem ze musi byc odpowiedniej klasy zeby nadawalo sie na budowe domu, co do kosztow moze wyjsc poodbnie jak w budynku w technologi tradycyjnej (murowany) ale napewno szkieletowy jest duzo szybszy w wykonaniu. Jak na moje to najlepszym rozwiazaniem to parterowy z poddaszem uzytkowym i pozniej je wykanczasz, gdzie dach stawiasz
@kyzio: Ta druga opcja raczej na pewno odpada, nie chciałoby mi się za kilka lat znowu bawić z przebudową. Z kolei przy parterówce z poddaszem użytkowym i ścianach kolankowych raczej na pewno murowany wyjdzie drożej niż szkieletowy z racji dodatkowego stropu. A druga kwestia, to o czym pisałeś, że szkieletówka to sporo zaoszczędzonego czasu.
@Sytcoin: nooo czasu duzoo mozna zaoszczedzic, tylko trzeba dobrze sie rozejrzec za dobra ekipa, bo tam latwiej cos spitolic z izolacjami przeciwwilgociowymi i pozniej skutki sa powazniejsze niz w murowanym (wilgoc w scianie murowanej to w najgorszym wypadku wyjdzie grzyb, a w drewnianej to welna dotanie wilgoci to odrazu straci swoje wlasciwosci, dotego drewno zacznie gnic i wtedy moze byc nieciekawie, aczkolwiek latwiej wymienic fragment sciany drewnianej niz murowanej :D )
@kyzio: płaski dach raczej nie przejdzie ze względu na lokalny projekt zagospodarowania, ze świecą trzeba szukać gminy która pozwala na płaski dach.
@Sytcoin: I klasycznie jak się zepniesz to pół roku i masz stan zamknięty.
Rozważ strop z wiązarów wyjdzie taniej niż lany, ale to też drewno więc i pracować będzie trochę.
@ElCidX: Lanego nie będę robił raczej na pewno, tzn będzie ale na piwnicy. Z kolei przy wiązarach odpada bardzo dużo miejsca z racji ich konstrukcji, dlatego będzie prawdopodobnie więźba tradycyjna, jedyny minus taki że wtedy muszę w środku robić ścianę / słupy nośne, ale z tym raczej nie mam problemu bo wkomponuje się je w ściany i tyle.
Co sądzicie?


@Sytcoin: ja mam zdanie następujące: parterówki są dobre na emeryturę, gdy masz problem z chodzeniem po schodach. Poza tym uważam piętrówki za lepsze. Głównie dlatego że pięknie separują życie dzienne i odpoczynek - śpisz na górze, żyjesz na dole. Poza tym możesz robić imprezę na dole a na górze dzieci mogą spać. Przy czym ma to sens wtedy, gdy zrobisz sobie dla siebie też sypialnię na górze, co polecam,
@Sytcoin: aha i nie mam piwnicy. Zalety - miejsce na graty jest tylko pod schodami oraz w garażu (skutek - mniej kolekcjonowania zbędnych rzeczy). Garaż na 3 auta, więc jedno miejsce jest zaadoptowane tymczasowo na warsztacik. Brak piwnicy zupełnie mi nie przeszkadza.
@Sytcoin:
Poddasze to bezsens: płacisz pełną cenę za strop między piętrami, a dostajesz upośledzoną kondygnację.

Albo parterówka i wtedy nie ma stropu, albo dwa normalne piętra i wtedy mniejszy dach i fundament przy tym samym metrażu.