Wpis z mikrobloga

Od prawie pół roku MPK wozi kielczan autobusami, które nie spełniają warunków umowy z miastem. - Przeoczyliśmy to - przyznają zgodnie urzędnicy i przewoźnik.
Chodzi o cztery Mazy 206 na liniach 0Z i 0W, czyli bezpłatnych jeżdżących w centrum, mających przystanek końcowy i początkowy przy urzędzie miasta, a także na liniach nocnych. To najkrótsze autobusy kursujące po mieście, mają niewiele ponad 8,6 m.
Miały być bez stopni poprzecznych

W zapisach ubiegłorocznego przetargu na obsługę komunikacyjną miasta zapisano, że wszystkie autobusy muszą być niskopodwoziowe, a oprócz tego mieć „niską podłogę bez stopni poprzecznych we wnętrzu”. Ten zapis powtórzono również w umowie Zarządu Transportu Miejskiego z Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacji, która obowiązuje od 1 lutego tego roku do końca 2027 r.

Tymczasem wewnątrz czterech Mazów 206 są trzy stopnie poprzeczne. Takie pojazdy były zgłoszone przez MPK w ofercie przetargowej jako te, które będą wozić pasażerów. Po rozstrzygnięciu przetargu zostały przez urzędników z ZTM dopuszczone do jazdy.

Dlaczego zgodzono się, by pasażerów woziły autobusy, które są niezgodne z zapisami przetargu i umową?

– Przeoczyliśmy to. Na etapie składania ofert nie mieliśmy prawa weryfikować taboru. A później założyliśmy, że złożony wykaz autobusów jest zgodny z naszymi wymaganiami – odpowiada Grzegorz Witkowski z ZTM.

Dodaje, że przed podpisaniem umowy z MPK nie sprawdzono autobusów, ponieważ nie przewidywała tego specyfikacja przetargu.
Nie zwrócili na to uwagi

– Teraz, gdy już o tym wiemy, będziemy oczekiwać od MPK wyjaśnień oraz zmiany pojazdów – zapowiada Grzegorz Witkowski.

– Nie zwróciliśmy na to uwagi. Ale zlikwidujemy ten problem – zapewnia prezes MPK Elżbieta Śreniawska, która dostała już ten sygnał od urzędników.

Informuje, że jeszcze w tym tygodniu zostanie wycofany jeden taki autobus, a na jego miejsce wstawiony inny, już bez stopni poprzecznych. – Z finansowego punktu widzenia to nic dla nas nie zmienia. Czasem nawet puszczamy tamtędy dłuższy autobus, ale nie najlepiej się sprawdzają zwłaszcza na podjeździe pod mokrą nawierzchnię ulicy Kapitulnej. Dostosujemy się jednak do polecenia ZTM – mówi Elżbieta Śreniawska.

http://kielce.wyborcza.pl/kielce/7,47262,23681738,mpk-wozi-autobusami-ktorymi-nie-powinno-przeoczylismy-to.html

#kielce #mzk #urzadtrzymapoziom
Pobierz g.....h - Od prawie pół roku MPK wozi kielczan autobusami, które nie spełniają warunk...
źródło: comment_8hN1QoSxYaVNKw5kGjps7Bsx7APQH5Zy.jpg
  • 15
@grzemach w Kielcach mieszkam dwa lata, jak tu przyjechałem - dwa lata temu, co oznacza że ZTM jeździ tu już trochę (bo wygrali poprzedni przetarg) - to były przecież te same autobusy na liniach ow i oz, nie musieli nic sprawdzać
@grzemach: a co z Prywatnym przewoźnikiem który wygrał przetarg a nie dostał nowych hybrydowych autobusów? ZTM przegrał w sądzie z miasto Kielce też, i ta prywatna firma miała zacząć wozić ludzo
@balbezaur: sumarycznie przegrał, po ekspertyzach że z zgodnie z założeniem przetargu nie zbudują bazy bo urząd opóźni całość inwestycji.
Później już nie wiem co się działo. Nie pamiętam wiadomości odnośnie tej sytuacji.
Wiem, że był kolejny przetarg organizowany to Michalczewski nawet nie zgłosił oferty - w mojej opinii słusznie, bo i tak wiadomo kto ma wygrać, niezależnie od kosztów i procedur. A tylko sobie nerwy szarga.
@grzemach

A później założyliśmy, że złożony wykaz autobusów jest zgodny z naszymi wymaganiami – odpowiada Grzegorz Witkowski z ZTM.


O hui ale prychłem :D jak można być tak niekompetentnym, przyznać się do tego i nie ponieść żadnych konsekwencji?
@Ciastek993: tak na dobrą sprawę wystarczy zmienić kilka stanowisk - ale na osoby kompetentne. Te osoby będą wymagały od podległych sobie kierowników aby zadania były wykonane rozsądnie, a to wiąże się z tym, że będą musiały być wykonane.

Nie wiem czy zwróciłeś uwagę na artykuł: http://kielce.wyborcza.pl/kielce/7,47262,23654464,nowa-organizacja-ruchu-na-lodzkiej-szykany-poprawia-bezpieczenstwo.html

Jarosław Skrzydło, rzecznik MZD wyjaśnia, że choć autor audytu nie wskazał jak poprawić bezpieczeństwo na tym skrzyżowaniu, to wiadomo, że można to osiągnąć przez sygnalizację