Wpis z mikrobloga

Witam!
Kupuję właśnie mieszkanie (~73m, jeden poziom + ogród) i zastanawiam się nad sposobem zrobienia instalacji #smarthome #inteligentnydom bez kucia w ścianach i przerabianiu istniejącej instalacji. Wszystko opieram na #raspberrypi 2, które już posiadam i #domoticz, które już sobie testuję. Wiem również o pupularnych #homeassistant i #openhab - może kiedyś migracja na inny system, ale póki co domoticz na początek będzie ok.
Malina będzie połączona po LAN do routera centralnym punkcie mieszkania, a moduły i czujniki w puszkach.

Zastanawiam się nad:
- #esp8266 (w zestawach z przetwornicą i przekaźnikiem oraz sonoff)
- #rflink (zestaw z nodo-shop.nl)
- #zwave (razberry lub usb-stick?)

Jakie urządzenia z jakim systemem działają najlepiej? Jakie są ich plusy i minusy? Pewnie wybiorę 2, bo raczej nie uda się oprzeć wszystkich urządzeń i czujników na jednym.

Oczywiście, nie będę robił wszystkiego od razu. Na początku chciałbym:
- sterować roletami zewnętrzymi (zachowując funkcjonalność przycisków fizycznych) (blebox? z-wave? przekaźniki +esp8266?)
- sterowanie elektrozaworem do podlewania ogrodu
- sterowanie zaworami ogrzewania podłogowego (wszystkie zawory w jednym miejscu) - tutaj głowice danfoss z-wave?
- czujniki temperatury w każdym pokoju
- stacja pogodowa (temp, wilgotność, ciśnienie, smog) na zewnątrz.

Potem dojdzie:
- sterowanie oświetleniem zachowująć funkcjonlaność przycisków fizycznych,
- sterowania gniazdami,
- czujki ruchu, natężenie oświetlenia, czujnik opadów

Temat znany, jednak chciałbym dowiedzieć się co polecają osoby, które już stosują któreś rozwiązanie?
Może jeszcze coś oprzeć na Xiaomi Gateway?
Pobierz shdw88 - Witam!
Kupuję właśnie mieszkanie (~73m, jeden poziom + ogród) i zastanawiam...
źródło: comment_b6fnh0r8Q7NXiXK3mRK2WBdr82Szkcqf.jpg
  • 7
@shdw88: Ja używam xiaomi gateway + domoticz. Wygodne o tyle, że mało #!$%@? z setupem - jeśli po prostu chcesz mieć a nie majsterkowac samemu godzinami.

Zaletą oparcia smart home tego na domoticzu jest to, że możesz sobie pointegrowac różne systemy.
@Polinik: Właśnie chętnie pomajsterkuję ( ͡ ͜ʖ ͡)
Z gateway problem polega na tym, że aby sterować równocześnie oprawami z palca i z domoticza musiałbym również wymieniać wszystkie włączniki na Xiaomi.
Nie wiem czy jest tam coś do sterowania roletami i zaworami ogrzewania? A na tym głównie mi zależy.
@shdw88: Ja osobiscie uzywam HA i nie zamienilbym go na nic innego (nawet HomeSeera, chociaz HS ponoc jest swietny).
Co do urzadzen:
- Do Zwave wez sticka od Aeotec (bialego)
- Sensory polecam Zwave - sa na widoku wiec musza byc ladne, DIY tego nie gwarantuje. Najlepiej Aeotec Multisensor 6 duze mozliwosci, dobra cena. Czujniki dymu/CO mozesz wziasc od Fibaro.
- Sterowanie instalacja 230V (gniazdkami, swiatlem), koniecznie Zwave, Lightwave RF (pierwsza
@shdw88: Albo robisz workaround, jak nie chcesz zmieniać. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Mi się np. nie chciało kuc w betonie, żeby dać włącznik do jednej lampy nad schodami, to dałem przycisk na włączniku a sama lampa - żarówki WiFi.
Ale można też wypruc flaki z wyłącznika ściennego i zamontować w lampie i tam przerywać obwód.
Co do rolet to widziałem, że są też xiaomi, zawory nie wiem,
Pobierz Polinik - @shdw88: Albo robisz workaround, jak nie chcesz zmieniać. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Mi s...
źródło: comment_VuB6LHWi5z5lONNFCWeoEUeJfh5YgWtI.jpg
@piwniczak: Nie chciałbym wszystkiego bazować na Z-wave, bo po pierwsze czytałem, że czasami są problemy z zasięgiem czy sprawnością wielu urządzeń (chociażby Szmalu na swoim kanale wymienił wszystkie multisensory na czujkę Bosha i dorzucił esp8266 z SHT-30.), a po drugie bo są drogie. Skoro chcę tylko mierzyć temperaturę w pomieszczeniach to po co mi multisensor za 200ziko każy. Z-wave wchodzi w tylko grę np do sterowania zaworami ogrzewania, jeśli nie
Z-wave wchodzi w tylko grę np do sterowania zaworami


@shdw88: akurat sterowanie zaworami do podlogowki to najmniejszy problem, bo wszystkie sa przeciez na manifoldzie czy jak to sie tam po polsku zwie. Znajdujesz sobie zawory serwomechaniczne NC na 12/24V i wszystkie wysterujesz po kablu z RPi.

Jednak nie moge sie zgodzic z Twoja opinia na temat Z-wave. W praktyce siec Zwave dziala u mnie stabilniej niz Wifi na APkach Ubiquity, a
@piwniczak: @shdw88: też sie interesuję podobnym tematem i chyba będę stawiał wszystko na zwave. Oczywiscie esp8266 wychodzi sporo taniej, ale ma kilka zasadniczych wad: - trzeba sie trochę natrudzic by to estetycznie wyglądalo (chyba, ze np masz drukarke 3d i mozesz sobie dowolne obudowy drukować)
- energooszczedność - esp8266 nie podziala tak dlugo na baterii. Owszem jest to mozliwe, ale tez trzeba pokombinowac.