Wpis z mikrobloga

czy tylko ja mam wrażenie, że podręczniki na #studia w Polsce pisane przez polskich naukowców i profesorów są pisane bardzo hermetycznym językiem? tak jakby od naukowców, dla naukowców
a znowu książki amerykańskich autorów są pisane przez naukowców, dla początkujących, albo chcących się nauczyć

pamiętam na studiach jak poprawkę z mikroekonomii miałem, to na pierwszą poprawkę uczyłem się z książki jakiegoś poważnego polskiego mikroekonomisty (?), dostałem wówczas 3/20 punktów xD
zdesperowany wziąłem pierwszą lepszą książkę od jeszcze bardziej poważnych mikroekonomistów, tyle że amerykańskich i pach, poprawka 17/20

chyba o to chodzi w podręcznikach prawda? żeby wytłumaczyć jak debilowi, bo przecież jak ktoś nie jest debilem i zna się na temacie, to chyba po podręcznik akademicki nie będzie sięgać? xD

#tagujenanocnej #edukacja #ekonomia #nauka #pytaniedoeksperta
  • 7
@niochland: nie tylko podręczniki tak piszą, ten sam problem był opisywany na mirko w kontekście muzeum w warszawie, tak opisali gatunki zwierząt, że bez magistra z biologii nie było sensu czytać, ci ludzie są albo tak głupi, że nie rozumieją o czym piszą, więc używają słownictwa jakim do nich mówiono, albo są tak zakompleksieni, że na każdym kroku muszą udowadniać sobie i innym, że są coś warci
@niochland: gdzieś już był tu poruszany ten temat że czytanie skryptów i podręczników pisanych przez polskich profesorów to jest katorga, lanie wody gdzie można było by to łatwiej wytłumaczyć. w porównaniu do anglojęzycznych to niebo a ziemia. sam się uczyłem matematyki i elektroniki i w sumie pewnie większość rzeczy z angielskich
@niochland przecież oni nie piszą książek dla studentów tylko dla cytowania ich publikacji w innych publikacjach. Od wczoraj jesteś na uczelni że myślisz że wykładowcy dają #!$%@? o studentów? Wykładowców którym zależy na tym żeby student się czegoś nauczył jest może że 2 na wydziale. Cała reszta myśli że uniwersytety są po to by oni mogli się rozwijac
@niochland: Język angielski jest lepszy do takich celów, już ponad wiek temu polscy naukowcy odkryli tą prawidłowość i często publikowali w innych językach. Niestety okres komunizmu sprawił, iż język polski jest używany teraz częściej.
@niochland: Oni piszą swoim hermetycznym językiem, aby ich zacofanie w stosunku do krajów anglojęzycznych nie było ewidentne. Kto coś się zna piszę po angielsku, reszta przepisuje jeden od drugiego i udowadnia sobie nawzajem jakimi to wielkim eksportami nie są.