•  

  #geopolityka #syria #gruzja #rosja

  Syria i Osetia Południowa nawiązały stosunki dyplomatyczne
  (za Sputnik:)

  Syryjski minister spraw zagranicznych Walid Muallem i jego południowoosetyjski odpowiednik Dmitrij Medojew podpisali w Damaszku porozumienie w sprawie nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy państwami.

  Syryjska agencja krajowa SANA informuje, że podczas spotkania ministrowie omówili rozwój stosunków dwustronnych w wielu obszarach. Muallem opowiedział o podpisaniu kilku umów dwustronnych w interesie obu krajów.

  Minister spraw zagranicznych Osetii Południowej wyraził wdzięczność w imieniu władz republiki za stanowisko Damaszku w związku z uznaniem państwa, zaznaczając, że Osetia Południowa liczy na rozwój współpracy w dziedzinie gospodarki, polityki i kultury.

  Pod koniec maja Syria uznała niepodległość Osetii Południowej i Abchazji. Władze Osetii Południowej obiecały, że rozważą otwarcie swojej ambasady w Damaszku.

  USA potępiły decyzję władz syryjskich i oświadczyły, że Osetia Południowa wraz z Abchazją pozostają częścią Gruzji. Gruzja rozpoczęła procedurę zerwania stosunków dyplomatycznych z Syrią.

  +: R............7, arkan997 +12 innych
  •  
   R............7

   +8

   @Cheater: Zwykła farsa. Już wolałbym żeby Syria była protektoratem Iranu niż Rosji.

   Czekamy na podpisanie aktu przyjaźni z bratnim narodem naddniestrzanskim oraz z żydowskim okręgiem autonomicznym.

  •  

   @RuskiAgent1917: Że pokazówa to się zgadzam, ale...

   Już wolałbym żeby Syria była protektoratem Iranu niż Rosji.
   ...co do tego mam duże wątpliwości. Wydaje mi się, że to interwencja Rosji uratowała Syrię przed "pożarciem" przez US i Izrael, bo to mocarstwo z którym każdy się musi liczyć. Iran z kolei ma w świecie geopolityki najgorszy PR po Korei Płn. Czy to by Syrii nie przysporzyło jeszcze więcej kłopotów ze światem zachodnim?

  •  
   R............7

   +7

   @Cheater: Iran też miał ogromny wkład w uratowanie Syrii. A z tego co wiem to Rosja pozwala na regularne bombardowania wojsk Syryjskich przez Izrael. Super sojusznik bulwo.
   A poza tym to Rosja mogła dużo wcześniej zareagować ale zrobiła to w ostatniej chwili kiedy Syria była na skraju upadku. Zrobiła to specjalnie żeby Syria osłabła i przez to żeby stała się zależna od Rosji na następne 100 lat. Rosja mogła już zareagować już w lipcu 2014 ale po co jak można strzelać się po wioskach z ukrami i tworzyć konflikt który będzie trwał kilkanaście lat.

  •  

   @RuskiAgent1917:

   Iran też miał ogromny wkład w uratowanie Syrii.
   Czy ktoś temu zaprzecza? Ważne jest kto miał na tyle kluczowy wkład, że bez niego Syria byłaby skazana na "zagładę"

   Rosja mogła dużo wcześniej zareagować
   Omg, bez przesady. Oczekujesz od państw trzecich, że będą poświęcać własne środki na zabawy w Matkę Teresę bez żadnych korzyści? Przecież Twoj argument można obrócić przeciw Tobie - "dlaczego Iran nie zareagował wcześniej i na tyle zdecydowanie, żeby zapobiec tragediom w Syrii?"

  •  
   R............7

   +1

   @Cheater: Iran zareagował już w pierwszej połowie 2012 kiedy to wysyłał swoich szyickich najemników do Syrii i zaczął przerzucać IRGC do Syrii. Rosja w tym czasie była zajęta resetem z USA (który nic nie dał). Trzeba było wtedy reagować a nie przychodzić na końcu kiedy tygodnie dzieliły od rebelianckiego ataku lądowego na bazę w Hmeimin.

   Jakby Rosja wcześniej zareagowała to potem nie musiałaby wykorzystywać takich wielkich środków perswazji czytaj. w cholerę wojska i sprzętu wojskowego. A tak to zrobili sobie poligon doświadczalny.

   +: Pjotsze
  •  

   @RuskiAgent1917: Każdy reaguje tak jak podpowiadają mu kalkulacje własnych, politycznych korzyści i strat

  •  

   @RuskiAgent1917:

   A tak to zrobili sobie poligon doświadczalny.

   Rosja zainterweniowała mniej więcej kiedy kończyła etap modernizacji armii (teraz jest już w zasadzie zakończony i obstawiam, że Rosja skupi na polityce surowcowej)
   Syria idealnie się nadawała do przetestowania wojsk, a im większy chaos tym więcej walk i tym samym większe doświadczenie.
   Wiem, brzmie cynicznie, ale prawdziwa polityka to właśnie cynizm, hipokryzja i wykorzystanie okazji. Świata nie zmienimy...