Wpis z mikrobloga

Wiecie co, postanowiłem, że to pierd*lę i się nie uczę. Zacznę tydzień przed egzaminem!

W zamian za to mam dziś dla was kolejny wpis, kolejny informacyjny, a nie z historyjką (a ten się pojawi - obiecuje - w weekend, dla większej atencji ( ͡° ͜ʖ ͡°)), w którym przybliżę wam kategorie pociągów. To co w nich jest, czego w nich nie ma, jak poznać jaka kategoria pociągu ma się do pojazdu, którym PKP Intercity zabierze was w podróż. A więc dla was jako podróżnych myślę, że to bardzo ważna informacja. A więc zaczynajmy! #sziszucontent #pkp #intercity #podroze (myślę, że wam też to się przyda)

Słowniczek:

Opłata dodatkowa/Wezwanie do zapłaty - tzw. opłata za przejazd bez ważnego biletu, bez dokumentu poświadczającego do ulgi, za naruszenie przepisów o przewozie rzeczy i zwierząt i za spowodowanie przez podróżnego zatrzymania lub zmiany trasy pociągu bez uzasadnionej przyczyny. Ich wysokość widzicie na zdjęciu dołączonym do wpisu.

Opłata pokładowa - opłata w wysokości 10 zł za zakupienie biletu w pociągu (od każdej osoby lub rzeczy z osobna, 10 osób - 100 złotych dopłaty, 5 osób i rower - 60 zł)

Opłata za przewóz rzeczy - 5.10 zł

Opłata za przewóz roweru - 9.10 zł

Opłata za przewóz psa - 15.20 zł

Opłata za przesyłkę konduktorską - 30 zł lub 60 zł (zwykła i ponadgabarytowa)

1. Twoje Linie Kolejowe (TLK)

Najmniej komfortowa kategoria pociągów. Ceny w nich obowiązujące są identyczne z tymi, które obowiązują w pociągach kategorii IC. Jeśli macie możliwość wyboru to znacznie wyższym standardem uraczy was pociąg kategorii IC. Należy w nich zgłaszać brak ważnego biletu na przejazd drużynie konduktorskiej przed odjazdem lub zaraz po odjeździe w ich przedziale.

Czego nie ma pociąg TLK?

- dobrego czasu podróży
- wagonu restauracyjnego/barowego (nie tyczy się pociągów TLK przemianowanych na IC)
- gniazdek do ładowania telefonu (choć zdarza się, że nowsze wagony gniazdka posiadają - tu polecam sprawdzenie na vagonweb jakie jest planowe zestawienie pociągu, a w razie wątpliwości napisanie do mnie, gdzie sprawdzę jak to wygląda w systemie)
- klimatyzacji (ogrzewanie nawiewne dostępne jest w 99% wagonów, z chłodzeniem jest troszkę inaczej, ale tak czy siak zdecydowanie polecam otwarte okna zamiast klimy)
- bardzo często brak WIFI
- gwarancji miejsca siedzącego

Co ma pociąg TLK?

- na wybranych odcinkach wsiadają osoby z WARSu z wózkami, jednak jeśli chcecie coś kupić to zróbcie to szybko, bo ich trasy są bardzo często dość krótkie
- wagony z przedziałami dla niepełnosprawnych (chociaż same wagony to najmniejszy problem - osobom z niepełnosprawnością polecam najpierw zapoznanie się z dworcami na których wsiadają i wysiadają)

2. Intercity (IC)

Pociągi, którymi mają stać się TLK w przyszłości. Jest to wyższa kategoria pociągów, którą bardzo często obsługują Elektryczne Zespoły Trakcyjne jak znane większości PESY Dart czy Stadlery Flirty, ale trafiają się także w dużej ilości składy wagonowe. Należy w nich zgłaszać brak ważnego biletu na przejazd drużynie konduktorskiej przed odjazdem lub zaraz po odjeździe w ich przedziale.

Czego nie ma pociąg IC?

- dobrego czasu podróży (zatrzymuje się na większości stacji tak jak w przypadku TLK)
- gwarancji miejsca siedzącego
- często brak Wi-Fi, ale sytuacja znacznie się poprawiła

Co ma pociąg IC?

- klimatyzacja
- gniazdka do ładowania
- wagon restauracyjny/barowy w większości składów (ale nie wszystkich)
- spore przedziały dla osób z niepełnosprawnością

3. Express Intercity (EIC)

Trzecia kategoria pociągów, która posiada najnowocześniejsze wagony z porządnym oświetleniem korytarzy, przedziałów, dobrym nagłośnieniem, ale także ze znacznie większymi cenami, które nie są wyliczane na podstawie kilometrów, a relacji pociągu. W pociągach Express Intercity nie ma potrzeby zgłaszania braku ważnego biletu - możecie jechać na gapę, dopóki konduktor do was nie przyjdzie. Oczywiście opłata 10 złotych w dalszym ciągu obowiązuje.

Czego nie ma pociąg EIC?

- gwarancji miejsca siedzącego

Co ma pociąg EIC?

- klimatyzacja
- gniazdka do ładowania
- wagon restauracyjny/barowy
- spore przedziały dla osób z niepełnosprawnością
- Wi-Fi
- dobry czas podróży (pociągi EIC nie zatrzymują się na mniejszych stacjach, stąd czas ich podróży jest krótszy)

4. Express Intercity Premium (EIP)

Pociągi, którymi podróżuje się chyba najprzyjemniej. W praktyce kategorie tą obsługują tylko i wyłącznie ED250 łączące Warszawę z Bielskiem-Białą, Gdynią, Gliwicami, Jelenią Górą, Katowicami, Kołobrzegiem, Krakowem, Rzeszowem i Wrocławiem. Na EIP nie kupimy biletu u konduktora - bilet należy zakupić w kasie lub przez internet. Po odjeździe pociągu, nawet po ówczesnym zgłoszeniu faktu braku biletu konduktorowi zostanie wam wypisane wezwanie do zapłaty.

Co ma pociąg EIP?

- klimatyzacja
- gniazdka do ładowania
- wagon restauracyjny/barowy
- spore przedziały dla osób z niepełnosprawnością
- najlepszy czas podróży (pociągi EIP zatrzymują się tylko na kilkunastu stacjach w kraju)
- gwarancja miejsca siedzącego
- obsługę sprzątająca na pokładzie

Jak zawsze w razie pytań i wątpliwości zapraszam do pisania tu lub w wiadomościach do mnie. Miłego tygodnia życzę!
Shishu - Wiecie co, postanowiłem, że to pierd*lę i się nie uczę. Zacznę tydzień przed...

źródło: comment_tMBdyjySzbhldfqPjdJq69yrnp7GGHfc.jpg

Pobierz
  • 82
@tiksiu: boże, wklejałem z EIC i zapomniałem usunąć. niestety nie ma. apropo tego tematu - mając być montowane w tym roku, więc powinny się pojawić bardzo niedługo.

@westu: nie ma gwarancji miejsca siedzącego - nie wiem co tu tłumaczyć.

Po wyprzedaniu wszystkich miejsc siedzących system sprzedaje bilety bez gwarancji miejsca co oznacza, że kupując nawet 29 dni przed odjazdem pociągu może zdarzyć się sytuacja, gdy miejsca nie będzie
@bemol14: jeździ jakiś pociąg EIC przez Włoszczową?

wynika to ogółem z tego faktu, że z założenia drużyna konduktorska powinna wykonać przynajmniej kontrolę podstawową po wyjeździe ze stacji początkowej pociągu zanim pociąg EIC dojedzie do następnej stacji. Dla przykładu pociąg EIC 6100 Fredro zaczyna dziś we Wrocławiu Głównym o 14:32, a następny postój handlowy ma dopiero w Opolu o godzinie 15:11. Potem z Opola o 15:12 w Częstochowie dopiero o 16:03.

Pociągi
@GwaltowneWypaczenieCzasoprzestrzeni: Aaaaa, diabli by to wzięli. Nie sądziłem, że to narobi tyle problemów.

W przypadku wyprzedania wszystkich miejsc siedzących system zacznie sprzedawać miejsca bez gwarancji siedzenia, czyli te słynne stojące.

Jak kasy są otwarte to opłata pokładowa zawsze jest naliczana i kolejki nie będą wytłumaczeniem. Z opłaty pokładowej zwolnieni są na przykład osoby z niepełnosprawnością i osoby po 70 roku życia.
@Shishu: Nie łapię do końca tej opłaty dodatkowej, od czego zależy czy obowiązuje nas w pełnej wysokości czy może być obniżona o 75/80%? Od ulgi którą posiadamy?
@Shishu: Ostatnio spotkałem typa na dworcu który nie miał biletu i konduktor go wywalił z pociągu. Powiedziałem mu żeby wsiadał do kolejnego i żeby wziął kredytowy i tyle. Ale teraz zgłupiałem, gdyby wsiadł do pociągu bez biletu i pieniędzy to z automatu dostaje 650zł?
@Shishu: coś się ostatnio pozmieniało z zakupem tych biletów czy was cisną bardziej, kiedyś się wsiadało i czekało na konduktora i nikt nie robił problemu, tym bardziej, że zawsze wsiadało się koło niego. Ostatnio jechałem do Legnicy KD usiadłem 3 rzędy dalej od konduktora, który kontrolował i ten 30 sek. później do mnie z tekstem, że mu nie zgłosiłem chęci zakupu i cały wywód .... Serio po prostu nie chciałem mu
@Fasol88: nie ma już biletów kredytowych. jeśli zrobił jak mu kazałeś to dostanie wezwanie na 162,50 zł + cena biletu i 650 jeśli nie zapłaci w terminie :P

@ere78: KD to nie moja spółka, ale ogółem tu chodzi o nasze wypłaty więc mamy prawo się denerwować (i mam tu na myśli rewidentów czy prowizje z biletów ( ͡° ͜ʖ ͡°) - ale głównie to pierwsze).
@Shishu: tak z ciekawości, jak jest obecnie z dostępnością Pendolino (tzn. ryzykiem, że przyjedzie skład wagonowy, itp.)? IIRC teraz dwa Pendolina miały stłuczki i mnie zastanawia jak to wygląda, bo chyba ktoś już na Wykopie kiedyś taką sytuacje opisywał.
@Shishu: pytanie, może gdzieś już padła odpowiedź.

Kupiłem bilet przez internet, mam na telefonie, rozładował mi się. Konduktor wypisuje mandat oczywiście? Jeżeli tak to ja się odwołuje. Można to zrobić jakoś szybko, przez internet? Zapłacę wtedy jakąś opłatę manipulacyjną?

Pytanie drugie. Kupiłem bilet bez gwarancji miejsca w klasie 2. Stoje jednak na korytarzu w klasie 1. Mogę dostać mandat czy konduktor tylko nakaże mi przejście do dowolnego wagonu klasy 2?