Wpis z mikrobloga

@nowywinternetach: Czyli mogę kupić na przykład 2400 MHz i po prostu ta aktualna będzie działać na lekko niższym taktowaniu? Ram jako że występuje w iście niepolskich cenach będę kupować jakiś używany z allegro, najlepiej zdemontowany z nowego laptopa, więc prawdopodobnie wezmę coś na zasadzie kompromisu zbliżona częstotliwość/cena.

Trochę nie wiem co można z tej zakładki rozczytać zważywszy na to, że dane zmieniają się raptownie co mniej więcej sekundę, ale proszę.
Pobierz Veriael - @nowywinternetach: Czyli mogę kupić na przykład 2400 MHz i po prostu ta akt...
źródło: comment_7ScpabIOjA8v18i9RUwzJHNSQ2DJSBwz.jpg
@Veriael: Nie. Możesz jedyne kupić szybsze pamięci, które dostosują się do tych wolniejszych. Wolniejsze, do szybszych to byłoby przetaktowanie i może nie dać rady. Czyli 2666 wzwyż.

Z tej zakładki rzeczywiście niewiele wynika, bo masz tu timingi jak w DDR3. Być może powinieneś uruchomić w tle coś co obciąży procesor + pamięci i dopiero podać te dane.
@Veriael: Najbezpieczniej będzie jak wybierzesz 2666 Mhz CL19.

Może zabrzmi to głupio, ale jeśli dobiera się kość szybszą lub taką samą do tej w pierwszym slocie, to nie wystarczyłoby po prostu zamienić koście kolejnością przy montażu? Czy to po prostu podzespoły laptopa mogą wymagać to minimum 2666MHz?


@Veriael: Kolejność kości nie ma znaczenia. Kontroler pamięci musi dopasować taktowanie i timingi do dwóch kości, więc jedyne co może zrobić to je
@nowywinternetach: Ech, no trudno. Widocznie nie zawsze lepiej mieć jakiś kompletnie nowy model laptopa, bo się go dostanie z RAMem, który obecnie jest dopiero w fazie produkcji... xD A więc potrzebuję coś takiego https://allegro.pl/ddr4-sodimm-adata-premier-8ggb-2666mhz-cl19-i7430458082.html i czeka mnie wydatek 330zł+? No nic, chyba poczekam z rok/półtorej, a nuż te kości staną się popularniejsze i pojawią się jakieś oferty od osób prywatnych. W końcu 8GB to nie tragedia, na stacjonarce potrafiłem tak żyć,
@Veriael: Może są ukryte pod jakimś przyciskiem? Jak masz manual to poszukaj tam. Ale jeśli nie ma, to nadal nie wszystko stracone.

1. Możesz przygotować profil XMP i flashem go potraktować z pendrive. W tym profilu ustawi się taktowania 2400 @ CL15, by dopasować obie kości.
2. Możesz kupić tamtą kość i spróbować ją uruchomić bez zmian niczego. Może być tak, że te zmieniające się prędkości z zakładki Memory to jakaś
@nowywinternetach: Czyli nic nie zepsuję ładując taką kość do laptopa, co najwyżej nie zadziała? 200zł to jeszcze nie majątek i tyle mogę zaryzykować bez możliwości zwrotu, najwyżej puszczę dalej w obieg. ;)
@nowywinternetach: Okej, w takim razie to wszystko co chciałbym wiedzieć. Najistotniejszym było żeby upewnić się, że nie zaszkodzę nieodpowiednią kością laptokowi, teraz już mogę obserwować sobie aukcje i szukać odpowiedniej opcji. Jeszcze raz dzięki za pomoc i zobaczę czy skuszę się w najbliższym czasie na ów operację.