Wpis z mikrobloga

Mireczki, może ktoś się orientuje. 2 tygodnie temu rodzice przepisali mi mieszkanie i działkę jako darowizna. Teraz ja chcę dać im darowiznę w kwocie 100k - oczywiście przez zwykłe zgłoszenie. Czy urząd skarbowy może dopatrzyć się, że to spłata mieszkania i działki oraz nałożyć na mnie obowiązek zapłacenia podatku 2% od wartości nieruchomości? Nie wiem czy załatwić to oficjalnie czy po prostu dać im kasę w gotówce.

Wartość działki i mieszkania to około 250k razem.

#urzadskarbowy #podatki #prawo
  • 15
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@danielz_: prawo mówi jasno, że darowizny w rodzinie są nieopodatkowane, można dawać ile i jak się chce. Lepiej jest nawet wyrok sądu w tym roku, że nawet nie trzeba tego zgłaszać, ale urząd nadal swoje.
@BajerOp: W takim razie nie powinni się przywalić te darowizny? Pytaliśmy notariusza przy darowiźnie nieruchomości i powiedział, żeby zrobić po prostu darowiznę pieniędzy na zgłoszenie, ale szwagier mnie dzisiaj ostrzegł, że mogą się czepiać.

Mam jeszcze jedno pytanie. Kasa jest na koncie żony, a darowizna powinna być ode mnie, bo to na moich rodziców. Rozumiem, że ona powinna mi zrobić darowiznę a następnie ja rodzicom lub na przykład jej konto bankowe
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@danielz_: nie przywalą bo nie ma takiego mechanizmu prawnego. W drugim masz rację, macie rozdzielność majątkowa czy to Wasze pieniądze czyli zdobyte wspólnie po małżeństwie czy to pieniądze wniesione do małżeństwa? Jeśli to drugie to najpierw musi Ci je dać a Ty potem rodzicom.
Lepiej jest nawet wyrok sądu w tym roku, że nawet nie trzeba tego zgłaszać, ale urząd nadal swoje.


@BajerOp: bzdura.

Czy urząd skarbowy może dopatrzyć się, że to spłata mieszkania i działki oraz nałożyć na mnie obowiązek zapłacenia podatku 2% od wartości nieruchomości?


@danielz_: zawsze może, nie takie rzeczy robiły skarbówki
@Adams_GA: @BajerOp: Czyli można im to dać w gotówce bez zgłoszenia? Rodzice jakby część tej kwoty wpłacili to zawsze mogą powiedzieć, że przez tyle lat ile pracują odkładali do skarpety? Część z tej kwoty miała być również darowana siostrze, która mogłaby powiedzieć, że to pieniądze z wesela? Pytam tak na wszelki wypadek ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@BajerOp: oczywiście, że musi być przelew. Polecam poczytać ustawę.

w przypadku gdy przedmiotem nabycia tytułem darowizny lub polecenia
darczyńcy są środki pieniężne, a wartość majątku nabytego łącznie od tej
samej osoby w okresie 5 lat poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie
nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych,
przekracza kwotę określoną w art. 9 ust. 1 pkt 1 – udokumentują ich
otrzymanie dowodem przekazania na rachunek płatniczy nabywcy,