•  

  Sinice bywają toksyczne, ale nie są dla ludzi jednoznacznie złymi organizmami

  Ostatnio słyszy się o sinicach występujących w Bałtyku. W znalezisku znajduje się artykuł z Polskiej Agencji Prasowej na ten temat. Polecam. Tagi i fragmenty poniżej

  Zapytana o to, kiedy można spodziewać się zakończenia tego zjawiska powiedziała: "Wszystko uzależnione jest od pogody, bo zakwit jest zjawiskiem dynamicznym. Porywy wiatru oraz opady czy burze mogą przerwać zakwit w ciągu zaledwie godzin" - dodała. W jej ocenie zakwit potrwa jednak raczej jeszcze kilka dni.

  Badaczka przypomina, że sinice nie są dla ludzi jednoznacznie złymi organizmami. "Produkują niezbędny dla nas tlen, a niektóre związki, które produkują testowane są przez nas pod kątem wykorzystania w przyszłości w lekach do zwalczania chorób cywilizacyjnych - w tym raka. Mamy na tym polu obiecujące osiągniecia" - mówi.

  Sinice namnażają się gwałtownie w momencie, gdy woda osiąga wysoką temperaturę - ok. 18-20 st. C. i gdy w wodzie, w której żyją jest dużo związków azotu i fosforu (pochodzących głównie z rolnictwa), które spływają z pól uprawnych do Bałtyku rzekami. "Zatem winę za ich masowy wykwit ponosi człowiek, który przyczynia się do zmian klimatycznych i zanieczyszczenia chemikaliami pochodzącymi z pól uprawnych"

  Sinice są organizmami pionierskimi - były jednymi z pierwszych, które pojawiły się na Ziemi kilka miliardów lat temu. Naukowcy uważają, że prawdopodobnie to one przyczyniły się powstania tlenowej atmosfery - a zatem do powstania zaawansowanych form życia. Badania wskazują, że mikroorganizmy te były obecne w Bałtyku 7 tys. lat temu. Sinice doskonale czują się w wodzie - morzach, rzekach i jeziorach. Mogą także występować w środowiskach ekstremalnych: gorących źródłach, pustyniach, czy wśród lodów Arktyki. (PAP)

  #nauka #biologia #mikrobiologia #przyroda #ekologia #baltyk #sinice #gruparatowaniapoziomu #liganauki #ligamozgow #mikroreklama

  źródło: assignmentpoint.com

Gorące dyskusje ostatnie 12h

 • avatar

  ile jeszcze mam czekać
  #wybory

  odpowiedzi (17)

 • avatar

  Co za zj***ny system...
  Pis: 43.6% - 239 miejsc
  Reszta: 55,3% - 221 miejsc
  (╯°□°)╯︵ ┻━┻
  #wybory

  odpowiedzi (37)

 • avatar

  Chętnie zagłosowałbym na partię która zamieniłaby 500+ na 500- czyli ulgę podatkową dla ludzi pracujących w związku z posiadaniem dzieci. Dla jednego z rodziców na przykład, żeby nie dostali podwójnie.

  Plusy:
  - ludzie (normalni) mieliby o 500zł większą wypłatę.
  - patusy i nieroby mieliby gówno
  - trzask pękających dup tych drugich byłby melodią dla moich uszu
  - ja jako pracujący antynatalista miałbym mniejszy ból dupy o finansowanie patologicznych kaszojadów i nie musiałbym kombinować z jakimiś spermiarskimi gównostronkami typu mirabelki.online żeby dorobić na galopującą inflację.

  Minusy:
  - nie widzę

  #wybory #niepopularnaopinia
  pokaż całość

  odpowiedzi (70)