•  
  3....0

  +20

  Wykopki burzą się na popularność altmedu, coachingu, modnych bzdur czy innych szarlatanerii. OK. Ale jak to jest, że wasz cudowny, będący receptą na wszystko wolny rynek pozytywnie weryfikuje tych orłów przedsiębiorczości natomiast rzekomo zła, socjalistyczna służba zdrowia stosuje wyłącznie medycynę opartą na dowodach, a publiczne szkolnictwo uczy nauki zamiast pseudonauki?

  https://www.wykop.pl/link/4442345/jerzy-zieba-zarobil-23-miliony-w-2017-walczac-z-chciwoscia/

  #antykapitalizm - obserwuj nasz tag
  #neuropa #4konserwy #bekazprawakow #zieba #medycyna #antyszczepionkowcy #zdrowie #nauka #pseudonauka #altmed #socjalizm #korwin #libertarianizm #bekazlibertarian #bekazkorwina

  źródło: wykop.pl

  •  

   @3n3bl0: To jest tak logiczne.... mogę komuś dać w ryj? :PPP

  •  
   3....0

   +6

   @mathix: no całkowicie mnie zmasakrowałeś widzę..

  •  
   3....0

   +1

   @tomasz_uchciok: wykop i logika - wybierz jedno.

  •  
   3....0

   +1

   @mathix: i nie gimboetatyzm, bo ostatnio skłaniam się ku anarchizmowi.

  •  

   @3n3bl0: No nie no, a wszystkie nowoczesne terapie, leki, sprzęt medyczny to powstaje w państwowych zakładach pod czujnym okiem przewodniczącego partii. Zachodnia medycyna rozwija się zgodnie z duchem kapitalizmu.

  •  
   3....0

   +1

   @mathix a nie było tam Kuby?

   źródło: youtube.com

  •  

   @3n3bl0: Altmed wygrywa na wolnym rynku, bo skuteczniej realizuje 'potrzebę zaopiekowania' pacjenta, w przeciwieństwie do konwencjonalnej medycyny.
   Co do samych usług medycznych to jednym z warunków tego by w idealnym wolnym rynku strony dokonywały idealnych wyborów jest idealny dostęp do informacji, a ten nie istnieje. Nie z racji na zatajanie jakichkolwiek badań tylko po prostu przeciętny człowiek nie zagłębia się w badania co do skuteczności metod leczenia tylko wybiera te które bardziej wydają mu się 'do rzeczy'.

   +: 3....0, Althorion +3 innych
  •  

   @mathix: Ale bądźmy uczciwi i pamiętajmy o tym, że w takim USA nowoczesne technologie są finansowane głównie przez państwo. W skrócie to wygląda tak, że kraj inwestuje w wiele różnych projektów ( niekoniecznie dochodowych, bo kapitalizm takimi się nie interesuje) i jak któryś wypali to dopiero wkraczają duże korporacyjne molochy. Czyli koszta publiczne, zyski prywatne. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   +: 3....0, werdum18 +3 innych
  •  
   3....0

   +1

   @baran_ofiarny: to tym bardziej świadczy o tym, że powszechna edukacja jest potrzebna społeczeństwo.

  •  

   @3n3bl0: ale ostracyzm społeczny to Ty znaj

  •  

   @3n3bl0: Tak, a studia z homeopatii na Śląskim Uniwersytecie Medycznym albo dofinansowania do tej szarlatanerii w Wielkiej Brytanii z budżetu NHS to wina wolnego rynku. Promowanie Łysenkizmu (i to przymusowe, nauczanie mendlowskiej genetyki mogło się skończyć czapą) w ZSRR też było wrzutką wolnorynkowców? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   Pomijając koszmarnego chochoła, ogólniki i wrzucanie wszystkich do jednego garnka, zdajesz sobie sprawę z tego, że clue tematu jest wybór? Dorosły człowiek powinien mieć pełne prawo do bycia kretynem, jeśli chce leczyć raka lewatywą z kawy, niech zdycha na zdrowie. Byle za własne pieniądze.

  •  

   @Czesiowcy: Gorzej gdy swoim kretynizmem szkodzi dzieciom.

  •  

   @Czesiowcy: niestety w naszym systemie mozna lac kawe w odbyt a potem jak perforacja i dlugie leczenie w tym oit mlodych ludzi to placi panstwo

  •  
   3....0

   +1

   @Sihill_pl: ostracyzm to może działać w małym, lokalnym środowisku (nie licząc najbardziej rażących rzeczy dotyczących niemal całego społeczeństwa jak np. propagowanie nazizmu). A ludzie lgną do podobnych sobie. Do tego ostracyzm nie musi być korzystny, nierzadko bywa wręcz przeciwnie.

  •  

   @CralencSeedorf: Pomijając istotny aspekt edukacyjny i możliwie szeroki dostęp do informacji - nie widzę powodu do braku interwencji, czy to państwowej, czy lokalnej - gdy zdrowie dziecka jest zagrożone. W hipotetycznej sytuacji, w której Świadek Jehowy nie chce dopuścić do transfuzji krwi, lekarz powinien mieć to w dupie (jakkolwiek dziecko ma potem przewalone ze wzgędu na zabobony ŚJ).

   +: CralencSeedorf, 3....0 +1 inny
  •  
   3....0

   +1

   Tak, a studia z homeopatii na Śląskim Uniwersytecie Medycznym albo dofinansowania do tej szarlatanerii w Wielkiej Brytanii z budżetu NHS to wina wolnego rynku.

   @Czesiowcy: znajmy skalę, poza tym to pewnie jakaś podyplomówka i jednoznaczny sprzeciw środowiska naukowego wobec homeopatii pojawiła się stosunkowo niedawno, co skutkuje redukcją takiego zjawiska.

   Promowanie Łysenkizmu (i to przymusowe, nauczanie mendlowskiej genetyki mogło się skończyć czapą) w ZSRR też było wrzutką wolnorynkowców? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   @Czesiowcy: i tak wolny rynek przebija wszystko w szerzeniu ciemnoty, bo na sprzedawaniu nadziei jest zysk.

   @Fatso: czyli, jak na kapitalizm przystało, prywatyzacja zysków uspołecznianie strat.

  •  

   @3n3bl0: nie tylko w lokalnym. Dobrym przykładem na globalny ostracyzm jest wycofanie przepustek sezonowych w grach

  •  
   T......r

   0

   @3n3bl0: nominacja do #2 najgłupszego wpisu dzisiaj.
   nawet ciężko to skomentować nie mówiąc już o tym, że wykop został zalany falą durnego motłochu i dawno nie jest za wolnym rynkiem.
   to jest #1 dzisiaj https://www.wykop.pl/wpis/34013453/o-jak-kwiklem-z-rana-d-bekazlibertarian-bekazliber/

  •  
   3....0

   +1

   nominacja do #2 najgłupszego wpisu dzisiaj.

   @Troester: widzę krytyka na wysokim poziomie.

   nawet ciężko to skomentować nie mówiąc już o tym, że wykop został zalany falą durnego motłochu i dawno nie jest za wolnym rynkiem.

   @Troester: oo, pan oświecony widzę. Na głównej nadal psioczenie na urojony "socjalizm" i rzekomo wysokie podatki.

  •  

   i tak wolny rynek przebija wszystko w szerzeniu ciemnoty, bo na sprzedawaniu nadziei jest zysk

   @3n3bl0: Miałem olać (bo właśnie napisałeś "a u was biją murzynów"), ale to akurat ciekawy temat. Czy fałszywa nadzieja jest akceptowalna, jeśli nie ma z niej zysku? Czy socjalistyczna rewolucja, głosząca wolność równość i braterstwo - przepiękne ideały wszak - jest akceptowalna, jeśli nie jest przeprowadzana dla zysku? Czy kolektywizacja rolnictwa, kończąca się milionami ofiar, jest już ok, bo nie ma tam aspektu zysku, a idea jest przepiękna? Co jest problemem, nadzieja czy zysk?

  •  
   T......r

   0

   @3n3bl0: super niskie są, ci mówię, widzę to każdego dnia na paragonach i co miesiąc na kwitku od wypłaty, zwłaszcza na stacji benzynowej coś za mało tych podatków w benzynie, daleko nam do cywilizowanego zachodu, ale już tej jesieni wszystko się odmieni bo Polacy mają dość kaczystowskiego reżimu

  •  
   3....0

   +1

   Miałem olać (bo właśnie napisałeś "a u was biją murzynów"), ale to akurat ciekawy temat. Czy fałszywa nadzieja jest akceptowalna, jeśli nie ma z niej zysku?

   @Czesiowcy: można by o tym dyskutować, ale ja stawiam się w pozycji wykopków krytycznie nastawionych do tego zjawiska.

  •  
   3....0

   +1

   Czy kolektywizacja rolnictwa, kończąca się milionami ofiar

   @Czesiowcy: na anarchistycznej machnowszczyznie produkcja wzrosła dziwny trafem :)

  •  
   3....0

   +1

   @Troester: roszczeniowcy chcący korzystać z dorobku przodków i społeczeństwa narzekają ale powinni wyjechać na Antarktydę lub do dżungli amazońskiej - nikt by im tam nie "zabierał owoców pracy". Albo chociaż do Rosji - CIT, PIT i VAT niższe niż u nas. No ale jakimś dziwnym trafem Polacy jeżdżą do zachodnich państw dobrobytu...

  •  

   @3n3bl0: porównanie magicznego wolnego rynku do altmedów bardzo mi się podoba (bo oba to wierzenia)

   ale tag "antykapitalizm"? Nope...
   Wiara w dziarającą, stabilną i pokojową anarchię jest na poziomie wiary w płaską ziemię

  •  
   3....0

   0

   ale tag "antykapitalizm"? Nope...
   Wiara w dziarającą, stabilną i pokojową anarchię jest na poziomie wiary w płaską ziemię


   @Naxster: zazwyczaj taka postawa bierze się z błędnego rozumienia pojęcia anarchii, natomiast tutaj dyskutują również etatystyczni socjaliści.

  •  
   T......r

   0

   roszczeniowcy chcący korzystać z dorobku przodków i społeczeństwa narzekają ale powinni wyjechać na Antarktydę lub do dżungli amazońskiej - nikt by im tam nie "zabierał owoców pracy".

   @3n3bl0: czekaj, czyli ty uzasadniasz tak wysokie podatki nie tylko aktualnymi wydatkami, marnotrawieniem itp. ale i opłatą za cały wcześniejszy dorobek społeczeństwa? ja pierdolę. grubo.

  •  
   3....0

   +1

   @Troester: po pierwsze wysokie podatki to przedmiot urojeń prawactwa (no chyba że chodzi o opodatkowanie najmniej zarabiających). Po drugie chodzi o to, że jest to umowa społeczna, podobnie jak inne prawa. Jak coś nie pasuje, to żyj poza cywilizacją.

  •  
   T......r

   0

   @3n3bl0: umowa społeczna, której nikt nigdy z nikim nie zawierał i została narzucona przemocą, a także bez niczyjej zgody

  •  

   @Troester: Rodzic też z dzieckiem żadnej umowy nie podpisywał, ale czy to oznacza, że może je zostawić na śmietniku?

   +: 3....0, RedRight +1 inny
  •  
   3....0

   +1

   @Troester: nikt mnie nie pytał, czy chcę aby działała na mnie grawitacja. Człowiek chcąc partycypować w życiu społecznym podlega ograniczeniom. Wolność to uświadomiona konieczność. Co nie znaczy że nie warto walczyć o jej poszerzenie, ale nie można jej rozumieć wulgarnie jako wolność od.

  •  

   @3n3bl0: Czasy zbieracko-łowieckie to były czasy złotej wolności. Mężczyźni podpisywali kontrakty(na papierze, w trzech kopiach) z kobietami co do podziału obowiązków, a jak ktoś nie chciał złożyć podpisu na umowie to mógł sobie opuścić plemię i zgnić w dżungli. Dopiero potem taki lewak z innym lewakiem wymyślili niepisane umowy między członkami i wolność się skończyła.

  •  

   @3n3bl0: I naprawdę chętnie bym o tym porozmawiał, może bez memów i chochołów, szczególnie, że IMHO możemy zgodzić się w jednym punkcie, jeśli rzeczywiście skłaniasz się ku anarchizmowi : obaj dążymy do zmian społecznych eliminujących przymus i nastawionych na świadome i odpowiedzialne społeczeństwo. Po prostu wychodzimy z innych założeń.

  •  

   @Naxster Gdyby nie anarchiści, kolego, to pod względem historii, aktualnie byś pracował po 18h dziennie tak jak robotnicy w XIX XVIII wieku. Nie rozumiem do czego bijesz, bo jak na razie mówisz tylko o niedziałającej anarchii posługując się jakimiś totalnymi zogólnieniami.

   Dlaczego anarchizmnie działa?

   W ciągu ruchu anarchistycznego latach '30 w Hiszpanii produkcja wzrosła o 40%(!!!), przestępczość także zmalała.

   W ciągu komuny Paryskiej, w XIX w kobiety zyskały większość praw, w tym prawa wyborcze etc. (Gdzie w takiej kapitalistycznej Szwajcarii wprowadzono je dopiero w '71 XX w.)

   Chętnie wysłucham dlaczego to jest utopia.

   +: 3....0, RedRight
  •  

   @rzuberbozy: Nie zapominaj o organizacjach robotniczych, chłopskich oraz socjalistycznych. Niekoniecznie były one anarchistyczne, a swój wkład miały.

   +: Naxster, 3....0 +1 inny
  •  

   @CralencSeedorf A one przypadkiem wszystkie nie rozwijały się pod banerem anarcho-syndykalizmu?

  •  

   @rzuberbozy: Nie. :) anarcho-syndykalizm jest tylko jednym z wielu odłamów. Różni się np. od socjaldemokracji Róży Luksemburg, która w żadnym wypadku nie była anarchistyczna. Niemniej dalej jest to jedna rodzina walcząca o prawa do godnego życia.

  •  

   Gdyby nie anarchiści, kolego, to pod względem historii, aktualnie byś pracował po 18h dziennie tak jak robotnicy w XIX XVIII wieku.

   @rzuberbozy: Gdyby nie anarchiści byliby to socjaliści albo inna grupa. Gdyby nie niewolnictwo to starozytna Grecja nie byłaby potęgą.
   To są durne hasełka to co powtarzasz. Gdyby nie oni to inni. Czyn A osoby o poglądach X nie czyni tych poglądów tym samym co czyn A.

   W ciągu ruchu anarchistycznego latach '30 w Hiszpanii produkcja wzrosła o 40%(!!!), przestępczość także zmalała.
   O łał to musi być powód dla którego Hiszpania jest anarch... oh wait.

   Jest utopią bo spełnia definicję utopii. Anarchia to power vacuum, to przeciwieństwo zorganizowania. Niezorganizowane społeczności nie działają. A zorganizowane nie są anarchistyczne. No chyba, ze ktoś weźmie kilka nauk z katolicyzmu i po prostu powybiera sobie co mu pasuje.
   Ale to wtedy trzeba rozmawiać o konkretnej wizji anarchii tej konkretnej osobie, a ja mam na to zbyt mocno wywalone.

  •  
   3....0

   +1

   Jest utopią bo spełnia definicję utopii. Anarchia to power vacuum, to przeciwieństwo zorganizowania. Niezorganizowane społeczności nie działają. A zorganizowane nie są anarchistyczne. No chyba, ze ktoś weźmie kilka nauk z katolicyzmu i po prostu powybiera sobie co mu pasuje.

   @Naxster: anarchizm jest organizacją - oddolną, samorządową, opartą na radach i demokracji bezpośredniej.

  •  

   @Naxster Anarchizm jest często błędnie rozumiany, tak jak napisałeś na nie-władze, czy nie-zorganizowanie. Bijąc chociażby do tematu anarcho-syndykalistów z pierwszej Międzynarodówki którzy tworzyli związki zawodowe, organizowali wielotysięczne protety, a przede wszystkim ich stan działał w latach '30 w Hiszpanii. Jeżeli jest inaczej - oświeć mnie.

   +: 3....0, RedRight
  •  

   @rzuberbozy: Dodam jeszcze ciekawostkę, jeśli chodzi o rozbieżności w tej lewicowej rodzinie.
   Przedwojenna Polska. Rządzi były członek Polskiej Partii Socjalistycznej. W opozycji do niego powstaje koalicja ruchów chłopskich, rolniczych, PPSu oraz Chrześcijańskiej Demokracji. Do tego masz jeszcze Narodowy Ruch Robotniczy i gdzieś na peryferiach komunistów, którzy po wojnie z bolszewikami nie mieli dobrej prasy, delikatnie rzecz ujmując.
   I tak to się powoli żyło na tej wsi ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   +: 3....0, rzuberbozy
  •  

   demokracji bezpośredniej.

   @3n3bl0:
   Czyli przyjeżdża taki minister spraw zagranicznych państwa A i spotyka wybranego przez referendum nieokreślonego człowieka. I podczas tej rozmowy co pytanie urządzane jest referendum co ma powiedzieć ten reprezentant.
   No słabo.
   To uznajemy, że on sam decyduje co ma powiedzieć. O, czyli jest legalnie wybranym reprezentantem... czyli mamy demokrację...
   I tak jest dosłownie ze wszystkim...

   Anarchizm jest często błędnie rozumiany, tak jak napisałeś na nie-władze, czy nie-zorganizowanie.
   ta, wielu ludzi i wiele rzeczy jest błędnie rozumianych...

   Bijąc chociażby do tematu anarcho-syndykalistów z pierwszej Międzynarodówki
   A komuniści mówili pracownikom, że są wyzyskiwani, że powinni zająć się swoimi prawami. Co pomogło stworzyć prawa pracownicze na dzisiejszym poziomie. Komunizm nadal jest zjebanym ustrojem.
   A ty ciągle przywołujesz czas WOJNY DOMOWEJ i nie zauważasz nawet jak bardzo desperacko brzmisz. Bo nigdzie nie ma i z tego co wiem nie było stabilnego anarchizmu.

   Ale spoko, korwino-wolnosciowcy też krzyczą, że sanepid godzi w wolny rynek, a potem idą pijani wieczorem na kebsa do budy nie-wiadomo-gdzie.
   I nie doświadczają uncji refleksji ile razy tyłek (w dość dosłownym znaczeniu) uratowały im rzeczy których nie lubią.

   Naprawdę, jak chcecie to wierzcie sobie a anarchię. Ja nie mam ochoty z wami dyskutować dalej. Możecie sobie w kajecikach zaznaczyć, że wygraliście czy coś.

  •  
   3....0

   +1

   @Naxster: zarówno w Hiszpanii jak i na Ukrainie anarchia przegrała ze względu na zagrożenie zewnętrzne. Dzisiaj również mamy przykłady anarchii (znajdujących się wewnątrz granic państw, ale faktycznie od nich autonomicznych). W istnieniu przedstawicieli nie widzę jeszcze nic złego, przyjmując że mogą oni zostać odwołani i muszą realizować stanowisko wypracowane na niższym szczeblu.

  •  

   Komentarz usunięty przez autora wpisu

  •  
   3....0

   +1

   @iAmTS: ale co łykam? Mój wpis odnosi się krytycznie do tego zjawiska.

  •  

   na niższym szczeblu

   @3n3bl0: jak dla mnie jakiekolwiek szczeble to nie anarchia ale co mi tam ¯\_(ツ)_/¯

  •  
   3....0

   0

   @Naxster: anarchizm dopuszcza hierarchię racjonalną i merytoryczną; a w tym przypadku miałem na myśli np. szczebel danej jednostki organizacyjnej mogącej wchodzić w skład większej.

  •  

   @Naxster Nie przedstawiłeś mi żadnych dowodów odnośnie mojej nie-racji, nazwałeś desperatem i sobie poszedłeś rzucając zdanie które ma na celu pokazanie Twojej wyzszosci. Tak sie dyskutuje w prawackim świecie? Współczuję.

   Also, widzę że bardzo zrozumiałeś pojęcie demokracji bezpośredniej.

   Może i masz rację. Idź, doedukuj się, a potem porozmawiamy. Jak na razie niczego sobą nie zademonstrowałeś. Ani nie pokazałeś zadnej alternatywy do anarchizmu.

   +: 3....0
  •  

   Tak sie dyskutuje w prawackim świecie?

   @rzuberbozy: Yasss w końcu jestem prawakiem

   Ani nie pokazałeś zadnej alternatywy do anarchizmu.
   Żyjesz w niej kochanie.

   Pa pa

  •  

   @Naxster Żyje w niej. I sam widzisz, że nie działa. Na razie.

   +: 3....0
  •  

   @3n3bl0: co jest złego w coachingu? To normalna forma pracy z osobą z ktore korzystają korporacje czy slawni sportowcy.

   Ps. Tak wyglada medycyna na Kubie.

   źródło: youtu.be

   +: Miniu30
  •  
   s....a

   0

   @3n3bl0: Wolny rynek ma miejsce tylko pomiędzy dobrze poinformowanymi stronami. To pierwsze czy tam drugie zdanie każdej definicji.

  •  
   3....0

   +1

   @skejna: Na wolnym rynku kupujący i sprzedający nie podlegają żadnym ograniczeniom ani przymusowi ze strony podmiotów zewnętrznych (np. władzy publicznej), a warunki transakcji – w szczególności cena – zależą jedynie od ich obopólnej zgody.

  •  
   s....a

   0

   @3n3bl0: No to teraz drugie pół definicji albo kasuj posta.

  •  
   3....0

   +1

   @skejna:

   Wolny rynek – rodzaj rynku, na którym wymiana dóbr dokonuje się w wyniku dobrowolnie zawieranych transakcji pomiędzy kupującymi a sprzedającymi przy dobrowolnie ustalonej przez nich cenie. Na wolnym rynku kupujący i sprzedający nie podlegają żadnym ograniczeniom ani przymusowi ze strony podmiotów zewnętrznych (np. władzy publicznej), a warunki transakcji – w szczególności cena – zależą jedynie od ich obopólnej zgody. Przeciwieństwem wolnego rynku jest rynek regulowany.

   Suma indywidualnych i dobrowolnych decyzji transakcyjnych podmiotów wolnego rynku przejawia się na rynku w postaci popytu i podaży. W procesie interakcji spontanicznych decyzji kupujących i sprzedających, zwanym mechanizmem rynkowym dochodzi do ustalenia się równowagi rynkowej, czyli zrównania popytu z podażą oraz ustalenia ceny równowagi.

   Koniecznym warunkiem zaistnienia wolnego rynku są precyzyjnie określone prawa własności przede wszystkim w odniesieniu do środków produkcji oraz wytworzonych dóbr. Zwolennicy liberalnych koncepcji ekonomicznych twierdzą, że odpowiednie dookreślenie praw własności może zapewnić jedynie powszechna własność prywatna.

  •  
   3....0

   +1

   Ludzie mogą myśleć, że ich decyzje są racjonalne, ale tak nie musi być.

  •  

   @Czesiowcy: Między 1913 a 1940 produkcja rolna ZSRR znacznie wzrosła.