•  

1 926 - 2 = 1 924

Tytuł: Dusza cesarza
    Autor: Brandon Sanderson
    Gatunek: Fantasy
    ★★★★★★★☆☆☆

Nie rozumiem powiązania z Elantris. Niby ten sam świat a system magii całkowicie inny. Jedyne co łączy ją z poprzednią to wspominane niektóre lokacje. Jak na tak krótką nowelę autor zbyt skupił się na systemie magii. Więcej tam tłumaczenia jak działa magia niż samej opowieści.

Tytuł: Elantris
    Autor: Brandon Sanderson
    Gatunek: Fantasy
    ★★★★★★★★☆☆

Debiut Brandona Sandersona. Historia ciekawa choć miejscami nierówna.

Bardzo dobrze wydana, zawiera sceny usunięte z komentarzem na ich temat od autora.

#ksiazki #sanderson

#bookmeter

Wpis został dodany za pomocą skryptu do odejmowania

pokaż spoiler Dzięki niemu unika się błędów w działaniach
    Pobierany jest zawsze ostatni wynik

źródło: zapodaj.net

•  

@Piottix: Z Elantris jest taki problem jak z pierwszym książkami Pratchetta czy Sapkowskiego. Widać, że ćwiczył na nich swój warsztat i niektóre rzeczy kuleją, ale znając Sandersona w następnych książkach z tego cyklu jakoś to wyprostuje :v

+: Piottix
    •  

@Ponury_Kombajn: zanim wyjdzie kontynuacja Elantris to ja już całkowicie zapomnę, o co tam chodziło ( ͡° ͜ʖ ͡°)

•  

@ostoja: Hm...Kontynuacja powstanie pewnie w przerwie między 5, a 6 tomem do Archiwum Burzowego Światła bo Sanderson pisał, że ma zamiar zrobić dłuższą przerwę od ABS na kontynuację pozostałych serii.

•  

@Ponury_Kombajn: no to na pewno zapomnę ( ͡° ͜ʖ ͡°) Zamknięcie pierwszej pentalogii ABŚ zajmie już jeszcze z 7-8 lat pewnie. Drogę Królów i Słowa Światłości czytałem 3 lata temu i czytając teraz Dawcę musiałem się wspierać internetem, żeby przypomnieć sobie rzeczy z pierwszych dwóch części.

•  

Nie rozumiem powiązania z Elantris. Niby ten sam świat a system magii całkowicie inny. Jedyne co łączy ją z poprzednią to wspominane niektóre lokacje.

@Piottix: Skoro czytałeś też Archiwum to raczej nie jest Ci obce cosmere? Sel, na którym umiejscowiona jest akcja Elantris i Duszy jest bardzo specyficznym światem i stąd wynikają różnice w systemach magicznych, które tak w zasadzie mają bardzo podobne zasady i fundamenty. To jak różne języki programowania.

•  

@Piottix W Arcanum Unbounded (Bezkres magii?) jest wyjaśnione, czemu magia w Duszy cesarza różni się od tej z Elantris.
      W spoilerze są spoilery dotyczące cosmere:

pokaż spoiler Przepraszam za ponglish, ale nie znam polskich określeń. Na Sel (planeta, gdzie toczy się akcja tych dwóch utwórów) były kiedyś dwa Shardy, które zostały uwięzione w Cognitive Realm, którego lokacje mają odpowiedniki w fizycznym świecie, więc Inwestytura na Sel objawia się różnie w zależności od miejsca.

Gorące dyskusje ostatnie 12h

Nie wiem co mnie bardziej triggeruje.
    To, że młodzieżowe słowo roku jest wybierane przez 30-letnich zoomerów, czy to że normictwo uważa, że "śpiulkolot" jest synonimem słowa łóżko.

Słowo śpiulkolot stworzył ktoś na potrzeby mema, na którym jest pies w stroju pilota. Później powstały wersje z psiulkowozem, psiulkoczołgiem itp. Sformułowanie "wsiadaj do śpiulkolotu" można rozumieć jako "pora iść spać" ale samo słowo "śpiulkolot" nie znaczy łóżko!

#gorzkiezale #zalesie
    pokaż całość

odpowiedzi (173)

Moja mama, pielęgniarka. Zaszczepiona wszystkimi możliwymi dawkami, w tym co roku na zwykłą grypę. W poniedziałek zrobiła test, wczoraj przyszedł wynik - oczywiście pozytywny.
    Jak mi się ktoś jeszcze raz wynurzy z pierdoletami, że szczepienie ma być obowiązkowe, to go śmiechem zabiję na miejscu. Nie ma, NIE MA absolutnie kurwa żadnych argumentów za tym, żeby ludziom w tej kwestii odbierać wolną wolę. Szczepionka miała gwarantować, że nie zachorujemy - nie gwarantuje. Miała chronić przed roznoszeniem wirusa - nie chroni. Miała dawać łagodny przebieg choroby - no nie zgadniecie, nie daje.
    Chcesz się szczepić, to się szczep. Nie chcesz, to nie. A jak chcesz innym mówić co mają robić, to zostań majorem w wojsku, cholerny zamordysto.

#koronawirus #oswiadczenie
    pokaż całość

odpowiedzi (134)

• odpowiedzi (68)