Wpis z mikrobloga

TLDR: Wołam wszystkich plusujących TEN WPIS - wołam jednorazowo, żeby poinformować o założeniu tagu. Więcej nie będę ;)


Sporo osób pisało w komentarzach czy w wiadomościach prywatnych, żebym założył tag dotyczący moich kur i spraw związanych z nimi - niniejszym to czynię i zachęcam do obserwowania #kurkazpodworka ; postaram się na niego wrzucać co jakiś czas - spokojnie, nie za często - jakieś informacje co tam słychać u moich kur, czy może powiększyło się stado, zdjęcia, ale nie tylko - co jakiś czas będą pojawiały się ciekawostki dotyczące odchowu kurcząt, żywienia i jego wpływu na jajka, i wszystkiego dotyczącego kur co uznam na tyle ciekawe, że warto by się podzielić ( ͡° ͜ʖ ͡°)

To tak na dobry początek, żeby nie było, że na darmo wołam tylu ludzi - mamy pierwszy sukces.
Dzisiaj rano w kurniku pojawiło się pierwsze jajko ( ͡º ͜ʖ͡º) Kury rasy Rosa I zaczynają się nieść przeważnie pomiędzy 20 a 24 tygodniem życia - moje kurki właśnie rozpoczynają 20 tydzień życia, a tu już pierwsze jajo! :-) Wiadomo, jedna jaskółka wiosny nie czyni, ale to całkiem fajny prognostyk na przyszłość, oby tak dalej :-)

Ogólnie u kur wszystko w porządku, ładnie rosną, zaaklimatyzowały się w nowym miejscu, uczą się spać na grzędach. Upały dają się we znaki więc większość dnia wolą spędzać w chłodnym kurniku niż na wybiegu - na tym przebywają tylko dobrze rano po wschodzie słońca, i wieczorami gdy zrobi się chłodniej. Przekłada się to na zużycie paszy, 50 kur i 2 koguty zjadają mi średnio 6kg mieszanki na dzień - to dość sporo jak na tę rasę która powinna w nawet 40% zaspokajać swoje potrzeby na wybiegu, pochłaniają też około 6 litrów wody. Póki co wodę mają podawaną w wiadrach i wymienianą 3x na dzień, ale w najbliższym czasie będę inwestował w poidła i karmniki :)

#rolnictwo
Pobierz
źródło: comment_NJ5jMoBL4rg8QjJ7LcqAWiJ1Rph6OpZg.jpg
  • 49
@Jolly_Roger: Póki co nie - ogranicza mnie prawo, indyki, perliczki i inne takie to już będzie podchodziło pod inny dział w ustawie o sprzedaży bezpośredniej, więc musiałbym więcej - inne wymagania spełnić. W przyszłości czemu nie :)
@franaa: Koza to marzenie mojego różowego, zobaczymy jak to się będzie z jajkami kręciło, może na wiosnę też pomyślimy :)

Jak masz możliwość to zawijaj się na wieś jak najszybciej - praca dla
Pobierz
źródło: comment_6oLOuOwST3eIHyvhp46fj2zVkEKCpZYW.jpg
@robertx Doświadczenie mam od dziecka, tam się wychowywałem. Umiem wydoic krowę czy kozę, ubić kuraka itp. Pewnie, że się muszę doszkolić ale to nie problem ( ͡º ͜ʖ͡º) Będę próbował cos z dofinansowaniem kombinować, ale nie tyle rolniczym, bo pomysł trochę inny. Nie będę zapeszał :P
@merciless85: Zapraszam :)

@Elysian: Jak kupujesz gotową, to dla kur niosek trzeba liczyć około 2 zł / kg. Dla młodszych kurczaków które jeszcze nie znoszą jajek są inne pasze, skład dobrany w zależności od wieku kurczaka - i te są tańsze.
Ja przygotuję paszę dla swoich kur sam, cześć komponentów jak pszenica czy owies mam swoje, część kupuję - jak bym wszystko kupował tak po normalnych cenach, to koszt zrobienia