Wpis z mikrobloga

Regulacje zapobiegające monopolom i nieuczciwej konkurencji są konieczne w gospodarce rynkowej

@ZaplutyKarzelReakcji: W gospodarce rynkowej nie może istnieć ani monopol ani "nieuczciwa konkurencja". To twory interwencjonizmu.

Jakby nie było żadnych regulacji, to kto by mi zabronił rozbić monopol? A jakby państwo sterowało gospodarką, to ilu by było chętnych, żeby dać w łapę urzędnikom i wycisnąć konkurencję z rynku?
@ZaplutyKarzelReakcji:

np poprzez zmowy cenowe grupy podmiotów,

Celem gospodarki jest zaspokajanie potrzeb konsumentów. Jeśli cena jest stosowna, to nie ma znaczenia czy istnieje jakaś zmowa, a jeśli próbują w ten sposób wymuszać wyższe ceny, to tylko państwo może tobie zabronić z nimi konkurować.

działalnością przestępcza,

Co ma piernik do wiatraka? Państwo musi sterować gospodarką, bo inaczej nie można postawić przestępców przed sądem?

wprowadzanie w błąd co do oznaczenia przedsiębiorstwa itp itd.
Nie można być tak ograniczonym żeby wierzyć w wolny rynek uniemożliwiający monopole.

@terion: To prawda, na wolnym rynku nikt nie broni tobie stworzyć monopol. Kwestia w tym, że nikt też nie broni nikomu go rozbić.

Jeśli jedna osoba wykupi wszystkie piekarnie w kraju, tylko państwo może tobie zabronić sprzedawania twoich własnych bułek.
Dumping jest skuteczny tylko na rynku "regulowanym", bo wykorzystuje koszt i trud założenia nowego przedsiębiorstwa jako barierę dla konkurencji. Jeśli nie ma żadnych regulacji i państwo nie wymaga od ciebie kupy forsy, łapówek i stosów dokumentów, by założyć nową firmę, to nie ma znaczenia ilu małych przedsiębiorców wielka korporacja wypchnie z rynku, bo zaraz na ich miejsce powstaną nowe.


@ibilon: Oczywiście, że ma znaczenie. Mała firma nie będzie wchodzić na rynek,
Oczywiście, że ma znaczenie. Mała firma nie będzie wchodzić na rynek, z którego wypchnie go duża, bo nie chce marnować pieniędzy na walkę z gigantem.

@rzep: No i właśnie o to mi chodzi! Najwyraźniej nie przeczytałeś dokładnie.
Jeśli państwo wymaga od ciebie kupy pieniędzy na założenie firmy, to oczywiście nikt nie będzie próbował walczyć z gigantem. Natomiast jeśli mogę wziąć kawałek kartonu, mazak i powiesić szyld na swoim garażu za darmo,
No i właśnie o to mi chodzi! Najwyraźniej nie przeczytałeś dokładnie.

Jeśli państwo wymaga od ciebie kupy pieniędzy na założenie firmy, to oczywiście nikt nie będzie próbował walczyć z gigantem. Natomiast jeśli mogę wziąć kawałek kartonu, mazak i powiesić szyld na swoim garażu za darmo, to nie mam nic do stracenia. Oprócz kawałka kartonu.


@ibilon: Przeczytałem, ty chyba nie rozumiesz co jest kosztem przy zakładaniu firmy. Założyć firmę w Polsce możesz
Przeczytałem, ty chyba nie rozumiesz co jest kosztem przy zakładaniu firmy. Założyć firmę w Polsce możesz teraz za darmo i w chwilę.

@rzep: Rozmawiamy o wolnym rynku, a nie Polsce, gdzie mafia decyduje czy tobie wolno robić konkurencję. Patrz spółka Optimus na najlepszy przykład.

Dlaczego jakaś regulacja ma Ci zabraniać oszustw? Na wolnym rynku powinieneś móc oszukiwać do woli, rynek to przecież zweryfikuje!

I co jeszcze, może pozwolić ludziom się okradać
Rozmawiamy o wolnym rynku, a nie Polsce, gdzie mafia decyduje czy tobie wolno robić konkurencję. Patrz spółka Optimus na najlepszy przykład.


@ibilon: O czym ty mówisz? JDG możesz mieć otwartą w ciągu 24h.

Nie odniosłeś się też w ogóle do kosztów funkcjonowania firmy.

I co jeszcze, może pozwolić ludziom się okradać i mordować?

Nie ma sensu dalej gadać, bo widzę już skończyły się tobie argumenty i zostały tylko głupie żarty.


Ale