Wpis z mikrobloga

Siemanko, czy jest tutaj jakiś zawodowy droniarz ze świadectwem kwalifikacji, który ma opanowane prawo lotnicze w małym palcu? Nurtuje mnie pewien zapis dotyczący zakazów lotu w celach rekreacyjnych. Jestem świeżo upieczonym droniarzem, chciałbym jak najbardziej świadomie korzystać ze swojego sprzętu (DJI Spark here). Chodzi mi o taki zapis:

zakaz lotów dronami w celach rekreacyjnych obowiązuje loty nad obiektami takimi, jak:

banki i przedsiębiorstwa wytwarzające, przechowujące bądź transportujące wartości pieniężne w znacznych ilościach

Jak to się ma do rzeczywistości? Podam taki przykład: u mnie w centrum miasta jest kilka dużych siedzib banków - np ING Bank Śląski w Katowicach na ul. Sokolskiej 34. No i logiczne dla mnie jest to, ze kategorycznie nie mogę latać nad taką siedzibą. Ale co w momencie jeśli chcę sobie polatać w centrum miasta, a jest pełno małych filii banków, które są usytuowane na parterze budynku mieszkalnego? Czy ten zakaz też wtedy obowiązuje?
#drony #pytaniedoeksperta #lotnictwo
  • 15
@frogi16: idąc dalej za tym fragmentem:

zakaz lotów (bez względu na wagę drona) nad portami morskimi i lotniczymi, kopalniami, ujęciami wody, wodociągami, oczyszczalniami ścieków, rurociągami paliwowymi, zaporami wodnymi i śluzami, a nawet liniami energetycznymi i telekomunikacyjnymi, poza tym nad bankami, elektrowniami, muzeami, archiwami państwowymi, obiektami i urządzeniami telekomunikacyjnymi, obiektami pocztowymi, telewizyjnymi i radiowymi;


Wychodzi na to, ze jest ban na pół miasta jeśli chodzi o rekreacyjne loty. Zastanawia mnie też dlaczego
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@hoppek: w dużym skrócie to wszystko budynki lub miejsca mogące być zagrożone atakami terrorystycznymi czy bardziej trywialnymi przestępstwami.
Nawet jak stadion jest nieczynny, to teoretycznie możesz zrzucić jakiś pakunek
@yggdrasil: dlatego chciałbym uniknąć sytuacji, w których gdzieś sobie będę chciał wystartować w centrum miasta, ale okażę się, ze latam nad budynkiem mieszkalnym, który ma na parterze mały oddział banku i mógłby być problem. Dlatego chciałbym być dokładnie poinformowany co i jak. Bo w innym wypadku nawet taki dron jak DJI Spark nie ma racji bytu patrząc na względy prawne.
@DRONIQ: To co mam zrobić? Mieszkam w Katowicach, takich małych oddziałów jest w trzy i trochę. A jednak jest strach, że przyjdą smutni panowie albo strażaki miejskie w trakcie lotu.
@hoppek Masz dwie możliwości: albo idziesz do każdego oddziału i pytasz czy możesz - powodzenia. Albo idziesz i latasz. Pewnie pracownicy banku nie wiedzą że taki przepis istnieje. Może jakbyś nad mennicą latał to by ktoś się faktycznie zainteresował. To jest taki sam bezsensowny przepis jak zakaz latania nad liniami energetycznymi - czyli praktycznie całe miasto Ci odpada.
@DRONIQ: napisałem też zapytanie do Świat Dronów. Dostałem odpowiedź, z której wynika w skrócie, ze to jest martwy przepis, nie do końca objaśniony, który ma zostać zmieniony do końca roku. I generalnie jakby być 100% zgodnym z prawem, to nie mógłbym latać nigdzie, bo trzeba zachować bezpieczną odległość od pojazdów, ludzi, obiektów, a jak przelecę nad kimś, to bezpieczna odległoś wynosi "0m", a więc nie jest bezpieczna, a nawet nie jest
@hoppek Czyli to samo co Ci napisałem :) Nad elektrowniami zwykle masz strefę P.
Zrób ŚK - dowiesz się wszystkiego i będziesz mógł latać w mieście zachowując jedynie 'bezpieczną' odległość, którą sam sobie ustalisz (z grubsza, poza strefami itd.)
@DRONIQ: ŚK to w dalszej przyszłości, dopiero co kupiłem Sparka jako takiego pierwszego pełnoprawnego drona. Więc dopiero zaczynam przygodę, ale wolałbym znać na tyle dobrze zasady latania, zeby później nie mieć kłopotów.