Wpis z mikrobloga

Wczoraj miałem wracać do komety by dłużej ją naświetlić, jednak finalnie zdecydowałem się na inny obiekt.
Tak więc trafiło na NGC 6888 czyli Mgławicę Półksiężyc - jest to mgławica emisyjna oddalona o ok 4700 lat świetlnych, znajdująca się w gwiazdozbiorze Łabędzia.

Położenie na niebie

Poniższa fotka jest próbą uchwycenia obiektów głębokiego nieba z dużego miasta, gdzie jest ogromne zanieczyszczenie sztucznym światłem (tzw. light pollution).
Normalne zdjęcie, czy to w kolorze, czy pojedyncze kanały L, R, G czy B przy tym czasie byłyby mocno przepalone.
Na szczęście są filtry narrowband, czyli wąskopasmowe, które mocno wycinają spectrum fali, zostawiając tylko małą wiązkę o określonej długości.
Do najpopularniejszych należą filtry H-alpha (pasmo wodoru), OIII (pasmo tlenu) oraz SII (pasmo siarki).
Nakładając zdjęcia z tych trzech filtrów możemy uzyskać tzw paletę HSO czy też inaczej zwaną HST (od Hubble Space Telescope).
Wczoraj udało mi się zebrać niemal 3h materiału właśnie przy użyciu filtra H-alpcha.
Mam nadzieję, że szybko dozbieram pozostały materiał i finalnie zaprezentuję kolejne etapy zdjęcia (H-alpha + OIII jako BI-color, oraz HSO po połączeniu materiału ze wszytkich 3 filtrów).

Parametry zdjęcia:
34x300s, filtr H-alpha
Sprzęt:
Atik 314E, Stellarvue ST80 APO, HEQ5

#nightsky #astrofoto #mojezdjecie #astronomia #astrofotografia #odzeradokatalogumessiera

jgoluch - Wczoraj miałem wracać do komety by dłużej ją naświetlić, jednak finalnie zd...

źródło: comment_r3bjixOg4hEhJJLRppYQDKk38ryR3yde.jpg

Pobierz
  • 3