Wpis z mikrobloga

Mirki #elektronika - steruję wyjściowymi pinami z #arduino MEGA płytką przekaźnikową, która czasem może zarzucić zakłóceniem (jest na płycie niby optoizolacja, ale jak to z Chin - zepsuta i ścieżki jednak są wspólne ;-)). także to samo Arduino używa pinów INPUT, które 'sprawdzają' zamknięcie obwodu (przez przekaźniki), które pracują na 230V i czasami z cewek wokół potrafi polecieć zakłócenie. Szukam najlepszego sposobu z najprostszych na odfiltrowanie zakłóceń, wpinając się między piny arduino a docelowe obwody (przekaźników oraz pinów input). Jak to najlepiej odfiltrować elementami dodatkowymi? Kodem nie pójdzie, próbowałem a skoki napięcia potrafią przywiesić płytkę.
  • 93
@DelPierdo: nie sądzę żebys to odczuł, poza tym używasz przełącznika z Chin :-P to już samo pewnie ma niezle opóźnienie ( ͡° ͜ʖ ͡°). Musisz tylko zachować odpowiednie wartości kondensatorów żeby nie stlumic za bardzo sygnału :-) z drugiej strony jak cię interesuje przełączanie 230 V to poszukaj materiałów z układami gdzie masz optotriaka i triaka. Ja takie sobie polutowalem i już parę lat śmiga :-)
@pawelek69: tak dosłownie to potrzebuję 20 pinów out, które załączą przekaźnik 230V na kilkaset milisekund max - kupiłem z Chin zestaw 16 +4 takowych, ale optoizolacja tam to żart. i te kilkaset milisekund załączanego przekaźnika bistabilnego + biegnące obok kable które 'wracają' do arduino (odczyt stanu przekaźnika bistabilnego) łapią zakłócenie na wejściu... raz na jakiś czas na chwilę 'załącza' się niewłączony stan albo po prostu zwisa arduino.
@DelPierdo: Transile na wejściach powinny pomóc, możesz też zrobić bufor z tranzystorów, może nawet zenery zamiast transili by wystarczyły, potestuj. Nie wiem czy kondensatory to dobry pomysł, poza tym załączanie przekaźnika na kilkaset ms... Co to w ogóle jest za zastosowanie? Może triak sprawdziłby się lepiej?
@DelPierdo: Poza tym Ty robisz odczyt stanu z cewki przekaźnika, czy z wejścia/wyjścia przełacznika? Tak to jest troche niejasno opisane. Najlepiej narysuj schemat, wystarczy schemat jednego kanału, nie musisz wszystkiego rysować. Włącznie z tą "optoizolacją".
@goldpin: to załączanie przekaźnika ma za zadanie symulować wciśnięcie przycisku - steruję w ten sposób przekaźnik bistabilny. ten finalnie włącza lub wyłącza obwód (świetlny), a wystarczy mu 200ms przyłożonego napięcia. :-) analogicznie dzwonkowo włączam światło.

zenery... nigdy ich nie dobierałem, wiem tylko że należy zachować polaryzację. dla zastosować około-arduino (+5V) jest jakaś uniwersalna?
zależy mi głównie na tym, by przełączanie bistabilnego - które wytwarza zakłócenia na kablach obok - zniknęło gdzieś
@DelPierdo: Do zabezpieczenia przekaźnika używa się "zwykłej" diody, może być 1N4148 albo 1N4007. Wystarczy.

płycie niby optoizolacja, ale jak to z Chin - zepsuta i ścieżki jednak są wspólne

Daj zdjęcie/link do aukcji/schemat bo ci normalnie nie wierze.
@DelPierdo: Czyli sterujesz przekaźnik... przekaźnikiem? Masz na tych chińskich modułach diody zabezpieczające przy przekaźnikach? (Gdzieś blisko, po 1szt. na przekaźnik). Zenery są wolne, przynajmniej w porównaniu do transili, to troche takie niezabardzo zgodne ze sztuką rozwiazanie, nie wiem nawet czy zadziała, jak operujesz na 5V to zener z 6,3V, czy co tam jest najbliżej. Z napięciem transili to samo, z tym że transile to specjalizowane półprzewodniki do pochłania krótkich przepiec i
@Analityk: to jest ten moduł tylko zdjęcie w opisie jest złe - do wersji 5V nie ma modułu 'zasilacza' po prawej. jak prześledzisz ścieżki, to wychodzi na to że zasilenie pinów sterujących (optoizolowanych) ma wspólny + ze złączem ARK widocznym po prawej... dramat. nawet wersja 12V, z tego co wyczytałem w necie, ma problem bo 'zasilacz' też sieje na teoretycznie odizolowane sterowanie +5V
@DelPierdo: Zdecydowanie to rozrysuj, bo tutaj mozesz miec problemy albo z wejściami, albo z wyjściami, a z opisu ciężko wywnioskować jak połączony jest układ. W sumie po to stworzono schematy. ¯\_(ツ)_/¯

Część PCB modułu z przekaźnikami też uwzględnij na schemacie, tak samo jak i część za przekaźnikiem.
@goldpin: @Tenisista88: tutaj schemat, rysowany na (jak widać) szybko, ale to teoretycznie prosty układ. MEGA i płyta przekaźników (z racji swojej budowy nie ma sensu dawać oddzielnego zasilania skoro miernik piny GND i +5V dzwoni bez problemu) zasilane są z tego samego źródła;

przekaźnik (chiński) zwiera już 230V, fazę, by wysterować przekaźnik bistabilny (także 230V), który ma dodatkowy obwód w sobie (dwa: jeden do oświetlenia, drugi - +5V, do
@goldpin: Transile nie są właściwe do tego zastosowania, wystarczy normalna dioda. https://electronics.stackexchange.com/questions/115857/flyback-diodes-and-relays/115858#115858
@DelPierdo: Poczytaj zanim tego użyjesz bo się zabijesz. Serio. Przekaźnikami steruje ULN2803, na wejście dostaje sygnał z zasilania a zwiera go opto-tranzystor, a tymże optotranzystorem sterujesz niezależnie od źródła zasilania płytki (chyba, że masa jest wspólna ale tak może być i to normalne).
Za to badanie stanu załączenia przekaźnika może cię zabić.