Wpis z mikrobloga

Mireczki z #siecikomputerowe #router #switch itp. Naszkicowałem schemat sieci w chałupie. Wygląda to tak:

1) łącze neostrady (wyciaga zawrotne 6 Mb/s)
2) dalej mam główny router pod który bezpośrednio są wpięte m.in. drukarka sieciowa i 2 dyskowy NAS
3) a jeden skrętek leci kominem na strych, gdzie pełźnie na drugi koniec chałupy i wypada gniazdkiem we salonie obok beczki z kapustą
4) i tutaj mam kolejny router, bo musiałem rozdzielić na kilka urządzeń, a gniazdko jest jedno
5) więc tu jest podpięty m.in. media center z kodi, a także wychodzi jeden skrętek dalej w ścianę, gdzie wędruje do innej części domu, gdzie mam np stacjonarnego kompa

Ale po kiego grzyba Wam to mówię? Otóż wszystko działa. Jak sobie żona streamuje jakiś badziew z TVN'u przez kodi na telewizorze to działa dobrze. Jak ja oglądam coś na kompie w HD też śmiga i w ogóle cud malina. Ale jak tylko zacznę korzystać z kompa PODCZAS, gdy ona streamuje coś z sieci to od razu szarpie jej transmisję, a czasami nawet zrywa.

Zgaduję, że to coś z konfiguracją tego drugiego routera (starusieńki D-Link DI 524). Wcześniej zamiast niego miałem tu zwykły switch, ale było jeszcze gorzej. Nie muszę wcale niczego ściągać na kompie, wystarczy, że przeglądam wykop i już jej się tnie, nie może 547 odcinka Ugotowanych obejrzeć i się wkurza na mnie.

Gdzie popełniłem błąd?
Pobierz Jefrey - Mireczki z #siecikomputerowe #router #switch itp. Naszkicowałem schemat siec...
źródło: comment_yo8YRdFTFVuj1bKak1wWhTRNTidg9on6.jpg
  • 13
@jakuba94: nie do przeskoczenia - więcej technicznie nie wyciagną ze skrzynki, bo mieszkam na totalnym wygwizdowie, gdzie mam 1 km do najbliższego asfaltu. Innych sensownych opcji poza Neostradą nie ma. Myślę, że trzeba by jakoś ustawić priorytet na streaming...
@jakuba94: no OK. Wychowałem się na modemie 0202122 i połączeniu 33.6Kb/s #gimbynieznajo - więc dla mnie 6 Mb/s to jest kosmos. Ale może rzeczywiście nie wydaja. Myślę, że powinienem pójść w stronę jakiegoś ustawienia priorytetów na routerze, tylko jestem w tym zielony i nie wiem w ogóle czy mój ma takie możliwości
@Jefrey: ale nie powinno... przeciez w dir-524 tez jest wbudowany 4 portowy switch. Spróbowałbym wyłączyć wszystko co zbędne w dlinku. Wifi, dhcp,qos i podłączyć go tylko jako switch. Z gniazdka sciennego do jednego z czterech portow lan, kompa tez do lan. Wszystkie urządzenia będą wtedy w jednej sieci
@Jefrey: ja myślę, że QoS albo jakiś tam inny system, które mają wbudowane nowsze routery, mogłyby załatwić sprawę. No i niestety łącze... co to dużo ukrywać: nie dość, że niewielka szybkość, to jeszcze pewnie niezbyt to stabilne i ma koszmarne pingi, co począć...