Wpis z mikrobloga

Efekt jednorodności grupy obcej

Czy sądzisz, że osoba o lewicowych poglądach jest za przyjmowaniem uchodźców?
Czy Lewak jest przeciwko wartościom narodowym i rodzinnym?
Czy całe to lewactwo musi tak promować gender i ich 70 płci?! [przecież wiadomo, że są dwie!!!!11@]

A może sądzisz, że każdy prawicowiec głosuje na PiS?
Każdy prawicowiec wspiera też zakaz handlu w niedzielę!!!?
Prawica nienawidzi również homoseksualistów i ślepo dąży za kościołem i klechą!

Tak, dzisiaj zajmiemy się błędem jednorodności grupy obcej!

Naukowcy udowodnili, że posiadamy wrodzoną potrzebę do należenia do grupy. Jako gatunek stadny potrzebujemy grupy, z którą możemy się utożsamiać i współpracować. Ewolucja, by nam to ułatwić, "wprowadziła" pewne modyfikacje do naszego mózgu. Grupa jest o tyle istotna dla naszego gatunku, że powstały hipotezy na temat ewolucji grupowej, która to zwiększa szanse na przetrwanie grupy po przez zmniejszenie szans przeżycia jednostki (np. altruizm).

Koniec o ewolucji, przejdźmy do rzeczy! Efekt jednorodności grupy obcej to tak naprawdę uproszczony model postrzegania świata przez nasz mózg. Świetnie przedstawił to w swojej książce Daniel Kahneman, który ukazał jak bardzo nasz mózg upraszcza świat by było mu nieco łatwiej podejmować decyzję.

Domyślnie więc, nasz mózg grupuje sobie ludzi o odmiennych poglądach w jeden zwarty monolit. Dzięki temu prościej mu ustosunkować się do ich poglądów, nie zgodzić się z nimi i wytknąć im błędy. Często popełniany jest przy tym sofizmat rozszerzenia by mieć pewność, że nasze poglądy są jedynymi słusznymi.

Pamiętaj! Każdy z nas popełnia ten błąd, Ty również!

Ale to nie wszystko! Ludzie mają tendecję nie tylko do widzenia innych grup jako całość, ale również do widzenia swojej grupy jako bardziej różnorodnej - "Po naszej stronie jest skrajna prawica, onr, prawica, pisowcy, korwinowcy, centro-prawicowcy, no i jeszcze jest mój pogląd inny niż wszystkie, bo ja jestem wyjątkowy i to wszystko przemyślałem, a tam po lewej to tylko LEWAKI, powtarzam, LEWAKI, hehe GENDER, 73 PŁCIE, ALE ONI GŁUPI.".

Ten efekt widoczny jest bardzo mocno również przy dyskusjach politycznych. Jeżeli głosowałeś na jakąś partię to automatycznie w oczach wielu ludzi zgadzasz się z KAŻDYM postulatem głoszonym przez tę partię. Spowodowane jest to właśnie uproszczonym modelem grupy. Osoba kojarzy ze słowem PiS np. socjalistów, 500+, patologia na zasiłku, łamanie konstytucji i w momencie, w którym usłyszy, że głosowałeś na tę partię automatycznie przypisze Ci swój uproszczony model takiej grupy.


Jak unikać tego błędu?

Przede wszystkim - zawsze zakładaj, że poglądy osoby po drugiej stronie różnią się od stereotypowego poglądu na temat danej grupy. Dopytaj co sądzi na dane tematy zamiast oskarżać go o homopropagandę czy zmanipulowanego idiotę. Pamiętaj o tym, ze zawsze wydaje się nam, że jesteśmy inteligentniejsi od drugiej osoby i mamy lepsze informacje.
I klasycznie - załóż, że druga strona wie coś czego nie wiem, próbuj dowiedzieć się co to jest.

#gruparatowaniapoziomu
gzres - Efekt jednorodności grupy obcej

Czy sądzisz, że osoba o lewicowych pogląda...

źródło: comment_XImCXEisWZ0CPsyuFlDuvXPMMsy5NCMC.jpg

Pobierz
  • 75
@gzres: A ja zauważyłem na mirko przypadki wrzucania do jednego wora różnych, niepowiązanych ze sobą poglądów, mających ze sobą tyle tylko wspólnego, że osoba wrzucająca nie zgadza się z nimi. Na przykład jeden użytkownik kiedyś nazwymyślał mi od płaskoziemców, ponieważ powątpiewałem w antropogenne ocieplenie klimatu. Jedno z drugim oczywiście nie ma nic wspólnego, ale mój rozmówca z braku rzeczowych argumentów sięgnął po straw man argument.

W ogóle, mam wrażenie, że
Tylko widzisz, wpisy tego typu otrzymają 4 plusy i zobaczy je ~100 osób. Wpis o tym, że LEWACTWO ZNOWU OSZALAŁO, CHCE LEGALIZOWAĆ PEDOFILIE W HISZPANII dostanie 400 plusów i zobaczy je 10000 osób.

Co zrobić ¯_(ツ)_/¯


@gzres: Tagować inaczej. Nie każdy czyta #gruparatowaniapoziomu, puść to samo, albo odsyłacz, na #polityka #4konserwy #neuropa #libertarianizm i jakie tam jeszcze tagi, które są są wrażliwe na opisywany przez Ciebie efekt.
@glonstar: Mam osobny wpis odnośnie straw man argument - po polsku sofizmat rozszerzenia.

A ja zauważyłem na mirko przypadki wrzucania do jednego wora różnych, niepowiązanych ze sobą poglądów, mających ze sobą tyle tylko wspólnego, że osoba wrzucająca nie zgadza się z nimi.

Z kolei mainstream również zachowuje się stadnie - osoba wyznająca jakąkolwiek teorię spiskową podlega zwykle ostracyzmowi, wyśmianiu i utożsamieniu z "płaskoziemcami" czy "foliarzami".


To jest właśnie doskonały przykład
@gzres: Otóż to. Moja teoria spiskowa jest następująca:

Towarzystwo Płaskiej Ziemi jest utrzymywane po to, żeby ośmieszać wszystkie teorie spiskowe metodą straw man argument, poprzez wykorzystanie efektu jednorodności grupy obcej

Nie wiem, czy kiedykolwiek dowiemy się, czy jest to prawda, czy nie. Póki co pozostaje nam wiara lub niewiara w tę teorię.
@dziaru: antysemityzm, rasizm, szowinizm - w zasadzie każde patrzenie na grupę jako jedność i przypisywanie każdej osobie z owej grupy (lub nawet tylko Twoim zdaniem przypisanej do owej grupy) konkretnych cech i poglądów.
@glonstar:

Przede wszystkim jest to efekt prowadzonej od wielu lat dezinformacji i emitowania do mediów fake newsów na temat GMO. Kampanie przeciwników GMO bardzo przypominają działania antyszczepionkowców i, jak kilka lat temu napisał brytyjski dziennik „The Guardian” często mają tych samych liderów. Tak dzieje się także w Polsce, gdzie jeden z najbardziej rozpoznawalnych antyszczepionkowców, Jerzy Zięba, występował w Sejmie opowiadając się za zakazem upraw GMO w naszym kraju. Podobnie poseł Jarosław