Wpis z mikrobloga

Mireczki, zastanawiałem się nad wyborem okularów do mojej Synty 10'' flex. Wg moich obliczeń maksymalne powiększenie to 508x dla tego teleskopu. Planuje tez zakup soczewki Barlowa x2. Posiadam obecnie okular 11mm (powiększenie 113x a z barlowem byłoby 226x). Czy jest sens uderzać w okular, aby uzyskać maksymalne powiększenie dla tego teleskopu? Chodzi mi tutaj o okular około 5mm, który dałby z barlowem powiększenie ok 500x? Z Meade (fajnie jakby oku był z tej firmy, aby wszystko było z jednej parafii) jest tylko 5,5mm (powiększenie 227x/454x).
Jeśli chodzi o trzeci okular to pasowałoby kupić coś 20mm+, ale zastanawiam się do czego on miałby służyć? Daje dość marne powiększenie w stosunku do okularów z mniejszą ogniskową. Służy do namierzania mniejszych obiektów DS? Wyprowadźcie mnie z błędu i dajcie jakieś rady ( ͡° ͜ʖ ͡°)
#astronomia
  • 17
Okulary 20mm+ są dobre do rozległych mgławic, szerokich dsów. Nie bez powodu taki nagler 31mm o polu widzenia 81 stopni to jeden z najlepszych okularów używanych przez amatorów :) Co do największych powiększeń to rzadko je użyjesz, warunki w Polsce pozwalają regularnie osiągnąć 200-300x ale większe powiększenia to już pojedyncze obserwacje. Musisz też wziąć pod uwagę jakie rodzaje szkieł będa dobrze grały z Twoim teleskopem, 10'' synta to jasny teleskop, więc dobre
@matka_blendziora: Ok, czyli nie ma co uderzać w max powiększenie. Z tego co się orientowałem to esy są powrównywalne z meade, jeden woli te drugi te. Druga sprawa, obraz w 5,5mm byłby wyraźniejszy niż przy zastosowaniu 11mm z barlowem x2?
No jasne ze 3k to za dużo, po prostu mówię że dlugie okulary są bardzo często używane i często jest to ulubiony okular astroamatorów :) w końcu w teleskopie nie chodzi tylko o powiększenie ale też o zebranie jak najwięcej światła ( ͡° ͜ʖ ͡°) Co do Barlowa to zależy w jakim przypadku, wiadomo że in mniej szkła tym lepiej więc zawsze obraz z okularu firmy X o
Barlow był ostatnio ciekawy na forum, gso ed 2" używka za 210zl, trzeba polować na takie promocje na forach: astropolis i astromaniaku. Co do okularu to szczegółowo nie powiem jaki model, sam mało oglądam wizualnie więc najlepiej sprawdzić dokładniej na forum, tylko podpowiedziałem główny nurt co do zakupów :)

http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=1&t=14582
Tutaj są fajnie opisane barlowy do Twojej synty, oczywiście interesują tylko 2"
@danielz_: Trochę pojechałeś z tym 508x. Musisz zwrócić uwagę na kilka kwestii:
- wspomnianą przez @khurghan źrenicę wyjściową
- seeing i warunki panujące w Polsce (a te rzadko pozwalają na uzyskiwanie maksymalnych powiększeń)
- chyba najważniejsze, czyli powiększenie rozdzielcze teleskopu.
To ostatnie liczysz dzieląc średnicę lustra w milimetrach przez 2.3 i mnożąc razy 2. Przy Syncie 10 to będzie ok. 5.7, czyli taki najkrótszy okular byłby w pełni sprawny w tym
@Ferengi: Rozumiem z tym powiększeniem, błąd nowicjusza. W międzyczasie trochę poczytałem i będę polował na coś 6-7mm, polecisz coś prócz es 6,7mm do planet? No i druga sprawa czyli coś dłuższego. Polecisz coś? Długi es to koszt rzędu 1000zł+ i nie wiem nawet jak wypada w recenzjach. Wolałbym jednak coś tańszego, ale odpowiedniego do synty 10. Hyperion 31mm się nada? Nie wiem czy jest popularny, a zależy mi na używce.
No i jeszcze pytanko przy okazji. Taki długi okular jakie ma mniej więcej wymiary? Waga 400-500g mnie trochę zaskoczyła. Planuje kupić jakąś torbe na akcesoria i wolę to uwzględnić.
@danielz_: No właśnie tu jest trochę pies pogrzebany, bo w jasnym teleskopie właściwe okulary są jednak dosyć ważne. Chodzi o to, że w jasnych teleskopach kiepskie okulary dadzą wyraźną degradację obrazu na brzegach pola widzenia. Jeśli chodzi o okolice 30mm to sprawa jest trudna, bo są tylko ES 30 (używki w okolicach tysiąca) albo Naglery (koło 2 tysięcy), czasami można złapać Meade 30 (ostatnio widziałem za półtora tysiąca), można kupić coś
@danielz_: Mój Luminos 23 waży 830 gramów, ES 30 chyba sporo ponad kilogram ;) Takie kobyły z dużym polem widzenia nie są małe ani lekkie. GSO 30 jest lekki, może ze 400g ale ma pole 70 stopni. Coś koło tego waży LVW 22mm.
@danielz_: Do planet w Syncie 10" używałem TS 5mm Daje przepiękne obrazy i jest bardzo wygodny. Ciutkę lepsze obrazy planet dają okulary ortoskopowe ale mają bardzo małe pole widzenia i trzeba się trochę z nimi namęczyć. Co do reszty to tak jak @Ferengi napisał. W okolicach 20mm jest jeszcze doskonały Panoptic 19mm. Na giełdach lata za około 700-800zł. Dobre pole widzenia i doskonała transmisja oraz obraz ostry aż po diafragmę.
A
@danielz_ Ja używam w Syncie 16 praktycznie same ESy, brakuje mi jeszcze tylko średnioogniskowego, na który poluję. Do tego jeszcze Scopos, DO Planetary i pare SW UWA w 8 calach. Prawda jest taka, ze zarówno z własnego doświadczenia na ESach jak i rozmów z innymi astromaniakami wnioskuję, iż lepszego stosunku jakość/cena nie ma żadna inna marka. Okulary 82 st. są na tyle dobrze wykonane, że śmiało można traktować je jako szkła docelowe.