Wpis z mikrobloga

@Sudet: idąc tym tematem barowym możesz załatwić ten żart:
wchodzi trzech matematyków do baru, siadają przy kontuarze, barman pyta
-panowie zamawiają to co zwykle?
-nie wiem
-nie wiem
-tak
@Sudet: Tylko, że w taki sposób można udowodnić, że 1+2+3+4+...=-1/12, albo że 1-1+1-...=1/2. Jak chcesz nagrać matematyczne filmy, to może warto opowiedzieć czemu czasem wychodzą tym sposobem dziwne rzeczy i co należy sprawdzić jeżeli nie chce się, żeby tak było, a chce się zastosować taką metodę?
@kolnay1: Jasne, powinienem dodać, że ciąg o którym mowię jest zbieżny więc taka suma ma sens. Ciągi które wspominasz nie mają sumy bo są rozbieżne. Dzięki za uwagę, postaram się poprawić następnym razem, o ile będzie następny raz ;).
@Sudet: No i właśnie tu jest ciekawa kwestia, którą już mógłbyś poruszyć w swoich filmach i nikt by się nie czepiał, że są mało matematyczne ( ͡° ͜ʖ ͡°) Bo faktycznie, w zwykłym sensie te szeregi nie są sumowalne, ale istnieją też sumy szeregów w innym sensie (np. Abela, Cesaro, Ramanujana) i tu już sprawa ma się inaczej (w szczególności wspomniane szeregi będą miały czasem sumy). Bardzo
@kolnay1: Wow, dzięki za komentarz. Spróbuję nagrać kolejny film z wyjaśnieniem dlaczego dla ciągów rozbieżnych klasyczna suma nie zadziała.

PS: przepraszam za nazwanie szeregu ciągiem, postaram się poprawić :)
@Sudet: Luz, matematyka nauczyła mnie swobodnego podejścia do definicji. Liczy się głównie intuicja.

Myślę, że chętnie bym obejrzał filmik, gdzie ktoś liczy sumę szeregu np. 1-1+1-1+... za pomocą takich zwykłych przejść, co do których mało kto ma wątpliwości, wychodzi 1/2, a potem jest wytłumaczenie gdzie było oszustwo i wątpliwości jednak mieć należało. Potem można wcisnąć jakieś ciekawostki o innych rodzajach sumowania i wsio.