Wpis z mikrobloga

@ArturS88:
edit; poprzedni post niechcący skasowalem....
Chcę się Was zapytać o coś. Mianowicie, czy uważacie że jest coś Waszym zdaniem nie tak w dietetyce, a mimo to dalej jest wałkowane i uznawane za "prawidłowe"? Piszę książkę w oparciu o moje doświadczenia jak i dyskusję z wieloma osobami. Przede wszystkim, chciałem dojść do źródeł różnych konfliktów jak np. w przypadku teorii insulinowej i demonizacji węglowodanów gdzie utworzyły się grupy za i przeciw - ja staram się być po środku. Macie jakieś propozycje?
Poniżej wstępny spis treści książki - "Wszystko nie tak - w sektorze fitness* i dietetyki"

*chciałem dołączyć materiały na temat wysiłku fizycznego ale patrząc na obfitość materiałów nt dietetyki chyba zostawię ten temat na drugą książkę(?)

Krótki wstęp

- Część Pierwsza - Teoria Bilansu Energetycznego(kalorie)

*Mechanicyzm - początki błędnego myślenia
*Krótka historia dietetyki - skąd to się wszystko wzięło?
*BMR/PPM - czy te wyznaczniki są wiarygodne?
*Zastosowanie fizyki w dietetyce - niektórych dziur nie da się załatać

-Część Druga - Teoria Paleo

*Atawizmy - pozostałości pewnych cech
*Zmiany genetyczne - mit paleo
*Zmiana odżywiania - początek rolnictwa
*Zmiana trybu życia - bezruch i jego konsekwencje
*Zmiany produktów na przestrzeni czasu - historia owoców i zboża

-Część Trzecia - Teoria Insulinowa (węglowodanowa)

*Mechanizmy diet niskowęglowodanowych
*Nietolerancja na węglowodany
*Nadmiar energii - Antioxidant Defense Mechanism
*Dlaczego diety wysokowęglowodanowe też działają?
*Argumenty przeciw teorii insulinowej
*Wracając do teorii bilansu energetycznego - biochemiczne omówienie
*Teoria oszczędnego genu
*Teoria samolubnego mózgu

-Część Czwarta - Adaptacja

*Somatotypy - różnice między budową ciał
*Czym jest zapotrzebowanie? - biochemiczna indywidualność
*Jak odżywiają się na świecie - oazy zdrowia i długowieczności
*Adaptacja do diety
*Niskowęglowodanowa vs ketogeniczna - różnice biochemiczne

#mikrokoksy #dieta #odchudzanie #gotujzwykopem #zdrowie #nauka #ciekawostki #ksiazki #lowcarb

Poza tym zapraszam na grupę o takiej samej tematyce jak ten wątek



https://www.facebook.com/groups/221577675135180/
  • 11
@repostuje: Z timmingiem zależy od wielu czynników jak chronobliologia, styl życia itd. Dla niektórych może to być zbawienie IF w innych przypadkach może być destruktywne. Ale niewątpliwie ilość i częstotliwość posiłków jest takim tematem gdzie trzeba wytłumaczyć że są przypadki gdzie "standardy" nie są najlepszym rozwiązaniem.
@ArturS88: Teoria insulinowa, teoria (rzekomo blednego) bilansu energetycznego, dwa zwalczajace sie paradygmaty: hipoteza tluszczowo-lipidowa vs hipoteza weglowodanowa, no i przede wszystkim ponoc stojacy za tym potezny aparat biurokratyczny i establishmentu medycznego - zawarl to w swojej ksiazce Gary Taubes "Bad Calories, Good Calories". Nie wiem czy ksiazka w koncu zostala przetlumaczona i wydana na rynku polskim, ale w linku ponizej jest bardzo dobre, wyczerpujace omowienie.
Oczywiscie ja to traktuje jak ciekawostke
@koralowiecc: Witam :) na Nowa debata znajdziesz i moje stare artykuły ale one są chyba z 2011 roku. Masz rację, dlatego staram się wypośrodkować to wszystko w swojej książce i napisać kiedy i u kogo może się sprawdzić dieta z obniżonymi ww a kiedy nie jest to konieczne itd. Pozdrawiam.
W tym przypadku autor totalnie zdemonizowal weglodowany i rekomenduje diete oparta tylko na miesie i tluszczach zwierzecych - pomijajac sporne kwestie zdrowotne - to jest zwyczajnie niemozliwe by cala populacje ludzka wyzywic miesem.


@koralowiecc: Tak to sie konczy, jak nie slucha sie lek. med. Jana Kwaśniewskiego.¯\_(ツ)_/¯
@ZdrowiePaleo: Jeszcze sam nie wiem jak to rozgeram i nie wiem czy nie połączę z oazami długowieczności. Wyjdzie w praniu. Ogólnie będę bazować na medycynie ewolucyjnej jak i paru innych materiałów jak niektóre tezy z książki pt. The 10,000 years explosion.
@ArturS88: wiesz, jak chcesz poswiecic rozdzial paleo, to chyba musi tam byc po pierwsze tzw. literatura prymarna, czyli chociaż kilka pozycji twórców paleo (początki: Voegtlin, Eaton, De Vany, klasyka: Cordain, Wolf i coś aktualnego: Ballantyne), a nie tylko sekundarna. tak przynajmniej jeszcze mnie uczyli na studiach ;-) zeby nie bylo jak w jednej znanej polskiej ksiazce o paleo, ktora nie zawiera w bibliografii zadnej ksiazki tworców paleo (ani samuraja, które ze
@ZdrowiePaleo: Witaj, nie uważam Cordiana za dobre źródło wiedzy merytorycznej. Tutaj napisałem krótką recenzje:
https://edoergosumblog.blogspot.com/2018/07/dieta-paleo-l-cordian-recenzja.html
Zapoznam się na pewno z tymi pozycjami ale nauczyłem się tak samo jak z dietami; często się pytają mnie; "znasz tą diete? albo tą??" na co odpowiadam; podaj mi na czym polega to powiem Ci mechanizm. Bo chyba nic nowego nie da się wymyśleć, znając fizjologię i biochemię ludzką jesteś w stanie zrozumieć diety. Tak samo