•  

Hej Mirki!

Ratując przed gównoburzą zebrałem cytaty opisujące wygląd Ciri:

Miała jasne, mysiopopielate włosy i wielkie, jadowicie zielone oczy. Nie mogła mieć więcej niż dziesięć lat.

Spod popielatej, nierówno i nieładnie obciętej grzywki patrzyły ogromne szmaragdowozielone oczy, dominujący akcent w małej twarzyczce o wąskim podbródku i lekko zadartym nosku. W oczach był przestrach.

– Tak, Nenneke – powiedziała. – Nie ma wątpliwości. Wystarczy zajrzeć w te zielone oczęta, by wiedzieć, że coś w niej jest. Wysokie czoło, regularne łuki brwiowe, ładny rozstaw oczu. Cienkie skrzydełka nosa. Długie palce. Rzadki pigment włosów. Ewidentna krew elfów, choć niedużo w niej tej krwi. Elfi pradziadek lub prababka. Trafiłam?

Mimo to Galahad już całkiem swobodnie i bez nabożnego lęku patrzył na jej mysie włosy, które teraz, gdy wyschły, ku jego zdumieniu lśniły pasemkami siwizny. Na jej szczupłe ręce, mały nosek i blade usta, na jej męski strój trochę dziwacznego kroju, uszyty z delikatnej tkaniny o niebywale gęstym splocie. Na jej miecz, dziwny w konstrukcji i ornamencie, ale bynajmniej nie wyglądający na paradną ozdóbkę.

Mały nosek zielone oczy praktycznie przekreślają osoby rasy afrykańskiej. Nie wspominając o popielatych włosach (aktorkę można przefarbowac, ale powodzenia w szukaniu u mniejszości etnicznych wysokiego czoła, długich palców, delikatnego nosa i urody pasującej do popielatych włosów by aktorka nie wyglądała jak w peruce)

A na sam koniec wygląd dziewczyny ktora miała udawać Lwiątko z Cintry:

Zaś u boku hrabiny szła właścicielka wszystkich wymienionych przed momentem imponujących tytułów. Szczupła, jasnowłosa, niezwykle blada, lekko zgarbiona, w długiej błękitnej sukience. W sukience, w której najwy­raźniej czuła się nieswojo i źle.

W książkowym opisie matki lub babki Ciri jedna z nich jest przedstawiona jako blada osoba (nie mogę znaleźć cytatu)

Podsumowując- nie ma żadnego powodu do tego by Cirillę grała kobieta z mniejszości etnicznej (dla mnie "nie biała")

Do tego kilka przykładów słowiańskości Wiedźmina:

Bazyliszek
    Zabójstwo bazyliszka lustrem
    Próba zabicia smoka owca wypchaną siarką
    Bies z opowiadania "Gdzie diabeł mówi dobranoc" (polski związek frazeologiczny)
    Utopce
    Skrzaty szczające do mleka
    Nawiązanie do Wandy co nie chciała Niemca
    Defekacja diaboła do studni i palenie lulków w stogach siana

I pewnie kilka innych rzeczy by się znalazło.

Podsumowując:

Czemu biała kobieta nie może grać Ciri? Nie widzę tutaj żadnego uzasadnienia dla takiego wyboru.

#lewackalogika #heheszki #rasizm #neuropa #poprawnoscpolityczna #wiedzmin #marksizmkulturowy

•  

@KakaowyTaboret: odpowiedź jest tylko jedna: bo nie byłoby roli dla "dyskryminowanych mniejszości" innych niż zerrikańscy statyści

•  

Nie widzę tutaj żadnego uzasadnienia dla takiego wyboru.

@KakaowyTaboret: Ja widzę jedno uzasadnienie- tak postanowili twórcy konceptu. Koniec.

pokaż spoiler Aha, i jeszcze wywołanie bólu dupy wykopków o błahą sprawę...

•  

@KakaowyTaboret:
      Sapkowski: "moje intencje były takie aby poprzez czytanie Wiedźmina przekazać, że rasizm, homofobia i uprzedzenia zawsze prowadzą do złego."
      Po prostu umieszczając tam osobę innego koloru skóry netflix może pokazać ten konflikt w łatwiejszy sposób (a netflix jest skierowany do raczej imbecyli zza oceanu, a nie do wyedukowanych Europejczyków). Poza tym widzowi łatwiej może się utożsamić z postaciami, gdy będzie tego samego koloru skóry (dlatego właśnie Jezus w każdej kulturze ma inny kolor skóry i włosów).

słowiańskości

@KakaowyTaboret: netflix ma wyjebane słowiańskość. To ma być serialik, który ma się sprzedać, wielkie nosy mają zrobić hajs, a Polacy mogą bóldupić. Ile Polska czy kraje słowiańskie to procent udziału zysków netflixa? Serial ma się podobać Amerykanom, no i jeszcze może Europejczykom z bogatszej części Europy.

•  

@KakaowyTaboret jak chcesz być taki dokładny to powiedz mi gdzie znajdziesz kogoś kto miał w rodzinie elfich przodków?

•  

@KakaowyTaboret: już to widzę jakby wzięli białą o innym kolorze oczu albo włosów (które jak widać w przeciwieństwie do skóry są wielokrotnie i dokładnie opisane) to na pewno ty i reszta bóldupiących byście się tak przywalali. xD
      Co do słowiańskości Wiedźmina pomijając, że można znaleźć kilka razy więcej kontrprzykładów z innych źródeł niż mitologia słowiańska, to szczególnie zabawny jest bazyliszek czyli potwór opisywany już w starożytności, np. przez wybitnego obywatela Imperium Lechickiego Pliniusza Starszego. xD

•  

@k1fl0w: Nigdzie xD

ale Netflix zachował się jak ostatni rasiści. Powiedział, że Ciri nie będzie biała bo nie, chociaż dopiero zaczynają się castingi. I nie ma to żadnego usprawiedliwienia w książce lub grze.

@BrakPomysluNaNick

Co do słowiańskości Wiedźmina pomijając, że można znaleźć kilka razy więcej kontrprzykładów z innych źródeł niż mitologia słowiańska, to szczególnie zabawny jest bazyliszek czyli potwór opisywany już w starożytności, np. przez wybitnego obywatela Imperium Lechickiego Pliniusza Starszego. xD

ale już nie zabicie go lustrem xD

już to widzę jakby wzięli białą o innym kolorze oczu albo włosów (które jak widać w przeciwieństwie do skóry są wielokrotnie i dokładnie opisane) to na pewno ty i reszta bóldupiących byście się tak przywalali. xD

Najbardziej przywalam się do czystego rasizmu ze strony Netflixa. Bo jak inaczej nazwać to co robią? I tak bóldupiłbym gdyby Ciri była czarnowłosa xD

No i oprócz słowiańskosci mamy nawiązania do mitów germańskich i anglosaskich- więc nie wiem czemu na siłę wciskają tutaj mniejszość etniczną.

identyczny ból dupy będę miał gdy będą ekranizowac jakąć książke fantasy dziejącą się wśród afrykanskich mitów, a wytwórnia filmowa w wymaganiach na casting do roli czarnoskórej (z książki) będzie szukać białego xD

Jak Triss nie będzie ruda złapię podobny ból dupy. I jak Yennefer nie będzie miała czarnych włosów xD

@wasted

Zachowali się rasistowsko. Przypomnę, że to w USA była afera jak to osoba nietranseksualna może grać transa.

No i nie wiedziałem, że wrzucenie fragmentów książki to ból dupy. Jednak chyba rasizm jest dobrym powodem do bólu dupy?

@lewaq3000 czy to nie jest kradzież kultury? Coś mi świta, że w USA murzyni mieli problem o białych którzy nosili dredy.

Za dużo Was. Możecie mnie wołac, ale już nie będę się w tym temacie udzielał bo mam dużo pracy na weekend xD Udanej soboty, smacznego piwa czy czego tam potrzebujecie :)

•  

@KakaowyTaboret:
      Bazyliszek słowiański nie jest.
      Skrzaty rowniez nie sa
      Jedno opowiadanie o diable tylko ze tam to bardziej nasmiewanie sie z słowian xd

•  

@Kyrtap575:

Bazyliszek słowiański nie jest.

Bazyliszek jest europejski, więc na pewno nie z mniejszości etnicznych. No i mamy w Pl legendę o bazyliszku więc uznaję go za słowiańskiego (zwłaszcza, że chcieli zabić go lustrem) można powiedzieć, że został zesłowianowany :D

Skrzaty rowniez nie sa
      Skrzaty występowały w mitologii i podaniach Słowian.

No i szukając po dwarf/gnome pee milk w Google zbyt dużo na temat nie znalazłem- a o skrzatach szczających do mleka całkiem sporo.

Jedno opowiadanie o diable tylko ze tam to bardziej nasmiewanie sie z słowian xd
      Nie tylko ze Słowian Sapek się naśmiewa w swoich ksiażkach. M.in. z Basni braci Grimm :)

Zapomniałem o najważniejszym. Strzyga!

•  

@KakaowyTaboret:
      Strzyga jest rzymska akurat xd
      Poza tym nadal nic z trgo nie jest stricte słowiańskie :v

•  

@Kyrtap575: Zwłaszcza zabicie lustrem xD

A skrzaty szczające do mleka to niby jakie są?

Dziwożony?

Wanda co nie chciała Niemca?

Bies?

Szewczyk Dratewka?

Ciężko przy słowiańskiej mitologii o lepsze przykłady. Co wg. Ciebie mogłoby się innego tam znaleźć?

•  

@KakaowyTaboret: Daj spokój, nie da się wyprzeć tego, że jeśli to nie fake, to Netflix postępuje rasistowsko i irracjonalnie.
      Ale lewactwo (jak i prawactwo) to obóz ideologiczny. Uzasadnią wszystko byleby im pasowało do bajki w którą wierzą i uważają za słuszną.

•  

@KakaowyTaboret: Wiem, wiem, chodzi mi o dyskusję z obrońcami tego poronionego pomysłu.

•  

@KakaowyTaboret:
      Ok ale gdzie masz te dziwo żony w ksiazce? Szewczyk owszem. Ale to miałeś wszydtko w jednym opowiadaniu. Po za tym blagam, pare potworów naprawdę nie oznacza ze wiedzmin jest słowiański :v

Imo gdzie byl bies w książce?

•  

@HeadH:
      Netflix nie postępuje rasistowsko xd

•  

@Kyrtap575: Pewnie będę żałował tego pytania ale tak, tak zwany rasizm instytucjonalny. A o co chodzi?

•  

@HeadH:
      Nie. To ze chca dana aktorkę z danej mniejszości jest uzasadnione wizja reżysera i tworcy projektu.

•  

@Kyrtap575: Byłoby gdyby sytuacja wyglądała tak jak piszesz.
      Sytuacja jednak wygląda tak, że ogłoszenie mówi o jakiejkolwiek mniejszości, każdy poza białym, o to chodzi w tej całej gównoburzy przecież,termin BAME: https://en.oxforddictionaries.com/definition/bame

Nie ma wizji, jest tylko wymóg niebiałości.

Zresztą przy nowoczesnych lewicowych standardach taka wizja(gdyby istniała) też może zostać spokojnie odebrana jako rasistowska: https://en.wikipedia.org/wiki/Whitewashing_in_film

•  

@HeadH:
      Jest wizja. Wizja rezysera jest to by aktorka byla z mniejszości etnicznej bo pasuje to wedlug niego do jego wizji projektu .

•  

@Kyrtap575: Znowu, to by miało sens gdyby szukał na przykład pakistańskiej dziewczyny(choć to i tak mutacja whitewashingu więc - rasizm) bo chce stworzyć Nilfgard na ich podobieństwo, ale to nie ma tutaj miejsca. Po prostu nie-biała, bo tak, czyli mamy do czynienia z rasistowskim zjawiskiem forced diversity.
      Nie żeby mnie to obrażało, ale skoro lewactwo ma okazję zjeść własny ogon to chętnie na to popatrzę. xD Tak, jak z uśmiechem przyglądam się prawackim "sebkom" kupującym kebaby u Turków.

Ja generalnie uważam, ze mają prawo z tym robić co chcą, ale takie zabiegi psują odbiór, zwłaszcza, że wizerunek Ciri został już utrwalony przez Redów wśród wielu milionów potencjalnych odbiorców serialu. Podlizywanie się SJW nie jest dobrym pomysłem(nie bez powodu ukuło się powiedzenie "Get woke, go broke", nie są grupą odbiorców fantasy co pokazała choćby Gra o tron czy gra "Wiedźmin" a jak odbije się to finansowo i wizerunkowo na serialu na który czekam od półtorej dekady to po prostu będzie mi go szkoda.

•  

@HeadH:
      Ech..nie to nie jest rasizm. Powtarzam. Wizja rezysera jest to by aktorka byla z mniejszości etnicznej bo pasuje to wedlug niego do jego wizji projektu

•  

@Kyrtap575: Cóż, przykro mi niszczyć Twój światopogląd ale w 2018 roku jest to rasizm. Postać oryginalnie była biała, postanowiono ją zafarbować.
      Lewica zmieniła zasady i definicje kategoryzacji, "wizja artystyczna" już nie może być obroną przed takim zarzutem. Obsadzenie Scralett Johannson w Ghost in the Shell(choć ma to dużo więcej sensu niż nie-biała Cirilla) czy Matta Damona w "The Grat wall" jest zakwalifikowane jako rasistowskie, więc kolorowa Ciri jak najbardziej również spełnia przesłanki by uznać ten wybór za dyskryminację. xD

Dużo bardziej by mnie to bawiło, gdybym nie miał nadziei na to, że ten serial nie będzie gównem, ale i tak śmieszy.

•  

@HeadH:
      Nie to nie jest rasizm.

Powtarzam. Wizja rezysera jest to by aktorka byla z mniejszości etnicznej bo pasuje to wedlug niego do jego wizji projektu

•  

@Kyrtap575: Rozumiem co piszesz. Wiem co masz na myśli. Ale ponieważ to adaptacja i reżyser zmienia kolor skóry postaci występującej w oryginalnym utworze, według obecnych standardów jest to rasizm. xD

Nic na to nie poradzę, nie uważam tego za słuszne(jedynie zabawne), po prostu jest i tyle. Netflix w pogoni za poprawnością polityczną i reprezentacją mniejszości(o ile to nie fake news) stał się firmą stosującą rasistowskie metody. xD

•  

@HeadH:

Nie. Nie jest to rasizm.

•  

@Kyrtap575: :D Domyślam się, że możesz tak długo, zaklinaj sobie dalej rzeczywistość broniąc tych wstrętnych rasistowskich praktyk. Jeśli nie jesteś częścią rozwiązania, jesteś częścią problemu!!! xD

•  

@HeadH:
      Ale to nie jest rasizm. Nie masz żadnych argumentów na to.

•  

@Kyrtap575: Jak to nie, wskazałem Ci argumentację i przykłady jej zastosowania w praktyce. To Ty bezmyślnie powtarzasz jak mantrę: "To nie jest rasizm". Typowe prawackie wyparcie problemu, wstydź się! xD

•  

@HeadH:
      Nie wskazałes argumentacji zadnej ze wizja rezysera to rasizm. Rasizmem by bylo gdyby w ogole nie decydowali sie na aktorow danej etniczności czy koloru skory.

•  

Nie wskazałes argumentacji zadnej ze wizja rezysera to rasizm.

@Kyrtap575: Bo wizja reżysera się tu nie liczy. Liczy się zjawisko zwane "whitewashing"- czyli obsadzanie oryginalnie kolorowych postaci białymi aktorami, obecnie powszechnie uznane jako rasistowskie. Skoro whitewashing jest rasistowskie, przez analogię "blackwashing" też musi takie być, ergo pokolorowanie Cirilli byłoby rasistowskie. Proste jak konstrukcja cepa. Reklamacje można słać do lewicowych-antyrasistowskich organizacji działających w Los Angeles bo to one walczą z whitewashingiem. np.: https://www.awarela.org/

Rasizmem by bylo gdyby w ogole nie decydowali sie na aktorow danej etniczności czy koloru skory.

@Kyrtap575: Wow wow, to wizja reżysera może dotyczyć tylko jednej postaci ale nie całej obsady? Gdzie się kończy? Na dwóch? Trzech? Dziesięciu osobach? :D Coś kręcisz, pewnie, żeby ukryć swoją bigoterię!

•  

@HeadH:

Powtarzam. Wizja rezysera jest to by aktorka byla z mniejszości etnicznej bo pasuje to wedlug niego do jego wizji projektu. To nie jest rasizm.

•  

Rasizmem by bylo gdyby w ogole nie decydowali sie na aktorow danej etniczności czy koloru skory.

@Kyrtap575: Fajnie, że się powtarzasz, przekonujesz w ten sposób sam siebie, że nie jesteś bigotem?
      No więc dlaczego byłoby rasizmem obsadzenie wszystkich ról aktorami danej etniczności? Tutaj wizja reżysera już nie obowiązuje? Plączesz się w zeznaniach.

•  

@HeadH:
      Gdzie ja mówię ze rasizmem bylo by obsadzenie wszystkich rol aktorami danej etnicznosci?

•  

Nie wskazałes argumentacji zadnej ze wizja rezysera to rasizm. Rasizmem by bylo gdyby w ogole nie decydowali sie na aktorow danej etniczności czy koloru skory.

@Kyrtap575: Ok, zmieniam pytanie. No więc dlaczego rasizmem by było gdyby w ogóle nie decydowali się na aktorów danej etniczności czy koloru skory? Tutaj wizja reżysera już nie obowiązuje? Plączesz się w zeznaniach.

•  

@HeadH:
      Odpowiedz mi na pytanie

Gdzie ja mówię ze rasizmem bylo by obsadzenie wszystkich rol aktorami danej etnicznosci?

•  

@Kyrtap575: Ok, zmieniam pytanie.

@Kyrtap575: Zmieniłem to pytanie w wiadomości powyżej. Nie odwracaj kota ogonem i odpowiedz na moje. Nie wykręcisz się, wstrętny rasisto. xD

•  

@HeadH:
      Odpowiedz mi na pytanie

•  

@Kyrtap575

Nigdzie, dlatego wycofałem się z pytania które sugerowało, że tak było, co podkreśliłem dwukrotnie, ale myślisz, że znalazłeś sobie furtkę, żeby uciec(w wyjątkowo kiepskim stylu) przed błędem logicznym który popełniłeś. Nie myśl, jednak że przestanę cisnąć.

No więc, dlaczego rasizmem a nie "wizją reżysera" by było gdyby w ogóle nie decydowali się na aktorów danej etniczności czy koloru skory?

Swoją drogą kolejny serial świeżo oskarżany o whitewashing:
      http://www.digitalspy.com/tv/ustv/news/a866197/magnum-pi-reboot-2018-cast-criticism-whitewashing-accusations/

Tutaj zmieniają aktorów na białych, więc nie ma żadnej wątpliwości, że to rasizm. xD

•  

Nie popełniłem żadnego bledu logicznego xd

I powtarzam

Wizja rezysera jest to by aktorka byla z mniejszości etnicznej bo pasuje to wedlug niego do jego wizji projektu. To nie jest rasizm.

Gorące dyskusje ostatnie 12h

Z racji tego, że na pewno macie już dość wszystkich wpisów o wykop party robię #rozdajo - jeden z breloków ze zdjęcia do wylosowania dzisiaj do 18 - wysyłka na mnie, tylko patosteamy nie biorą udziału - kij wam (celowo z małej litery #pdk) w oko dzbany.

Ogarnąłem już miejsce do spania w Poznaniu, w tym tygodniu czeka mnie jeszcze dokończenie ok 200 breloków, gotowy na #wy ( ͡° ͜ʖ ͡°) Cały czas jestem ciekawy jak wielką improwizacją będzie moje stanowisko :>

Kto jedzie na wykop party? A może jakieś mirki z #wroclaw się pojawią? Bardzo możliwe, że będę mieć 2-3 miejsca w aucie, chociaż dopiero w czwartek będę wiedzieć czy jadą ze mną znajomi czy nie. Jeśli nie pojadą, chętnie kogoś podrzucę z Wrocławia - całe zawodowe życie jeździłem sam, ileż można.

PS: tak, kiedyś rozwoziłem Wam bułki wędliny itd. xD

#rozkminkrzaka #dziendobry #rozdajo #tworczoscwlasna #handmade
    pokaż całość

odpowiedzi (40)

Kiedy jakiś 17 latek tłumaczy dorosłej osobie dlaczego facet ją zdradził xD

#heheszki #seks #zdrada

odpowiedzi (53)

Hej panowie, którzy graliscie w Media Markt w piłkę i co chwilę wyłączał i włączały się Wam telewizory. Przepraszam Was to ja i mój #xiaomi Redmi Note 5 z MiRemote. Miałem z tego niezły ubaw. Udając, że oglądam gry, bawiłem się pilotem :) Najsmieszniej było jak jeden zganiał na drugiego, że coś wcisnął. Nie miejcie mi tego za złe, nie mogłem się powstrzymać. Pozdrawiam. #heheszki #android pokaż całość

odpowiedzi (76)