•  

Potrzebuje rady ogarniętych ludzi. Teoretycy gadający "powiedz, źe to nie xxx tylko mieszanina dozwolonych pierwiastków" wypierdalać.

Otóż Banggood wysłał do mnie paczkę z mnóstwem przedmiotów "pewną" firmą kurierską. Nie znam zasad u nich ale moja paczka została skierowana do odprawy celnej.* VAT? Trudno - życie. Od lutego pierwsza przesyłka.

Agentka celna firmy kurierskiej przesłała mi informację o potrzebnych dokumentach i wzory pełnomocnictwa. Wypełniałem opisy przedmiotów w środku. Musiałem pisać z czego są zrobione, do czego będą służyć, itp. Zajęło mi to 5h. W końcu wysłałem i dostałem informację, że muszę jeszcze przesłać deklarcję CE do każdego produktu. Pierwszy raz się z tym spotkałem. Jeszcze kupowałem w dniu jak rząd mówił, że biorą się za paczki z Chin i śmiałem się...

Zaczeła się dla mnie gonitwa z czasem bo kurier pobiera kasę za każdy dzień przetrzymywania paczki (!). Połowa firm zdziwiona wysłała mi ten dokument. Natomiast Banggood dla swoich marek i przedmiotów nie. Tak samo Convoy.

Banggood jest idiotą bo dostał 24h od agentki, a wyslał wiadomość "dziękujemy, że mogliśmy pomóc". Ukrecili sobie bata na siebie bo przez ta paczka wraca do nich z opłatami. Transkrypcja z live czatów, emaile są zabezpieczone to dodatkowo PayPal zrobi mi refund.

I teraz najważniejsze. W środku były m.in. latarki Astroluxy, Convoye, Xtary. Xtar wysłal bez problemu. Wkurwiony zadzwonilem do producenta Convoya bo się znamy. Powiedział, że on takich deklaracji nigdy nie miał i nie ma. Reszta poufna.

Czyli:
    Xtar - posiada deklaracje CE
    Wuben - posiada deklaracje CE
    Astrolux - na 99% nie. Jutro jeszcze Banggood chce odpowiedzieć, ale juz za późno.
    Convoy - nie posiada deklaracji CE.

Nie wiem czy nie odkrywam Ameryki, ale wszystkie kupione i wysłane latarki Convoya do Polski są nielegalne.

Mając w paczce choć jedną rzecz bez deklaracji CE, paczka nie jest wpuszczana.

Kupując Convoya z innymi rzeczami jest się zmuszonym do kontaktu z producentami wszystkich udządzeń elektrycznych, ale i tak na darmo bo Convoy zablokuje wszystko. Dla 15-letnich teoretyków - latarka bez baterii też jest czymś takim. To nie figurka ozdobna.

Dostałem też propozycję, że mogę paczkę przenieść do agencji celnej, która odprawi mi przesyłkę bez tego dokumentu.
    Czy my serio żyjemy w kraju gdzie takie coś jest możliwe?!

I pytania:
    1. Czy ktoś też tak miał, że potrzebny był certyfikat CE?
    2. Co grozi osobom które sprowadziły np. takie latareczki, zapłaciły VAT, a więc i w dokumentach jest, że podpisały, że produkt jest zgodny z prawem? I przesyłkę otrzymały.
    3. Czy tak powinno być, czy mnie ojebała firma kurierska?
    4. Jak może być tak, że istnieją agecje celne, które inaczej interpretują przepisy?

Ostatnio była dyskusja w której wyśmiano trzymanie 5 lat dokumentów celnym dla osób prywatnych.

Moja paczka niech sobie wraca, nawet mi to na rękę obecnie. Dziękuję za przeczytanie i ewentualną odpowiedź. Głównie mi chodzi o odpowiedź czy agentka celna miała rację czy zły dzień?

#gearbest #banggood #aliexpress #vat #odprawacelna #convoy #latarki

•  

@Astrolux wejdź na newegg, kategoria słuchawki, niemal wszystkie mogą powodować raka, ale CE pewnie mają :)
      4. Każdy może inaczej interpretować prawo, w dwóch takich samych sprawach sądowych mogą zapaść odmienne wyroki.

•  

@pozmu: to nie o to tu chodzi. Do odprawy celnej jeszcze nie doszło. Agencja celna kuriera stosuje sie do przepisów prawa i wymaga dokumentów, które potwierdzają wszystkie obowiązkowe warunki importu.

Ja to rozumiem tak, że istnieją agencje celne, które nie wymagają tego dokumentu choć jest obowiązkowy (prawdopodobnie zakładają, że kupujący czyli importer nie podjąłby się sprowadzenia takiego towaru do PL i pomijają prośbę o ten dokument).

Oraz informuję, że 'ulubione latarki', jak Convoy i Astrolux, nie posiadają deklaracji CE, czyli zabronione jest wpuszczalnie bądź importowanie do Polski.

Jeżeli dobrze rozumuję to pytam kto popełnia wykroczenie/przestępstwo. Agencja celna/celnik dopuszczający sprzęt bez CE/importer czyli kupujący.
      Skoro 5 lat można się dobrać do dupy komuś to jeśli to kupujący jest odpowiedzialny to współczuję wewnętrznego strachu przez tyle czasu. Za latareczkę Convoy...

Na dokumencie jest podpis kupującego, że przedmioty są zgodne z prawem. Nie wiem czy celnik mając takie oświadczenie musi sprawdzac dokładnie każdy cm przesyłki i szukać CE (paranoja) czy wtedy tylko zgodność i ilość i czy nie ma niczego ukrytego...

Zastanawiam się czy to zdanie jest prawdą: Jeśli kupiłeś w Chinach latareczkę Convoy, a gdy paczka trafiła do odprawy, potwierdziłeś jej zgodność z prawem, to teraz jesteś 5 lat w dupie.

•  

4. Jak może być tak, że istnieją agecje celne, które inaczej interpretują przepisy?

@Astrolux:

ale dlaczego inaczej interpretuje przepisy? Prawo pozwala na sciagniecie towarow bez znaku CE :P

pokaż spoiler tylko zapewne zamknales sobie ta furtke jak wypelniales 5h dokumenty i wypelniles rubryczke "do czego maja sluzyc" ;)

•  

@sylwek2k: Na taką sugestię dostałem odpowiedź, że celnicy nie są głupi i wiedzą co do czego służy i obecnie szybko wybijają cfaniaczkom takie pomysły z głowy.

Aha. To wątek dla uczciwych ludzi.

> Teoretycy gadający "powiedz, źe to nie xxx, tylko mieszanina dozwolonych pierwiastków" wypierdalać.

•  

@Astrolux: pisali, ktore CE chca? Conformité Européenne czy China Export? Roznica w odleglosci miedzy literami ;) moze te druga BG moglby od reki dac..

•  

@baldi: deklarancję chcieli. A i tak bym nie dał podrobionych dokumentów albo czegokolwiek z BG po rozmowie z producentem Convoya, który przyznał, że nie posiada jej i wysyła głównie china post bo najladniej mu 'wchodzą'.

•  

Na taką sugestię dostałem odpowiedź, że celnicy nie są głupi i wiedzą co do czego służy i obecnie szybko wybijają cfaniaczkom takie pomysły z głowy.

@Astrolux:

no i widzisz... w ogole nie skumales...

Aha. To wątek dla uczciwych ludzi.

> Teoretycy gadający "powiedz, źe to nie xxx, tylko mieszanina dozwolonych pierwiastków" wypierdalać.

@Astrolux:

no pacz... a wystarczylo napisac, ze sciagasz towar do przeprowadzenia certyfikacji

•  

@sylwek2k: ale ja nie ściągam do certyfikacji tylko chciałem oświetlenie do roweru. Co ty kurwa w ogóle piszesz do mnie. Idź na jakieś złodziejskie forum sobie popierdol te mądrości.
      A deklaracja zgodności to nie tylko znak CE.

•  

@Astrolux: daj lepiej znać, który to kurier i region . Pewnie znowu Podkarpacie, bo zawsze mamy pod górkę.

•  

@plonez80: Szczecin = odział Poznań. Kurier TNT. Nic nie przejdzie, a do tego trzeba zapieprzać z dokumentami bo po 4 dniu kasują 70zł + 20zł za dzień. Firmy 40zł.

•  

@Astrolux: wielokrotnie ostrzegałem przed dostawą TNT. W agencji celnej pracują sk****syny. Przez DHL albo Fedex poszłoby bez problemu, bo zadaniem agencji celnej jest przedstawienie dostarczonych przez ciebie dokumentów do odprawy a nie doszukiwanie się dziury w całym.

•  

@Djelon: a do tego paczka 2 tygodnie leżala w magazynie bezczynnie bo nowy pracownik wyslał emaila do portiera magazynu zamiast do agentki celnej.

Do tego mam ustawiony status ze wszystko zostało opłacone i paczka rusza dalej. Przez profesjonalizm pracownika TNT. Połowe czasu traciłem na tłumaczenie Chińczykom czemu tak jest.

Mam mieszane uczucia. Jeśli producenci nie mają tej deklaracji to uczciwie to nie może trafić do PL.
      Ale żeby kurwa klient musiał wydzwaniać albo pisać do Chińczyków z tłumaczeniem, że agent celny chce to coś od nich?
      Już widzę starsze pokolenie które kupi ładowarkę do telefonu i komplet żarówek LED... na pewno znajdą kontakt do producenta jak Banggood nie chce być pośrednikiem i porozmawiają, najlepiej po Chińsku, czego potrzebują. Minie 5 dni to TNT przytuli 110zł...

Ich zadaniem jest oddanie celnikom paczki z dokumentami jakie przesłałeś i decyzję niech podejmuje celnik. Odrzuci to odsyłają do nadawcy. Chyba, że wtedy coś płacą to może dla oszczędności?

•  

PS. Za chwilę TNT i Fedex będą tym samym. To będzie loteria...

•  

@Astrolux zacznijmy od tego jesteś osobą prywatną czy firma?

•  

@Astrolux: Moge tylko sie wypowidziec na podstawie moich krotkiego doswiadczenia z praktyk w agencji celnej, a wiec odnosnie Twoich pytan:

1. Czy ktoś też tak miał, że potrzebny był certyfikat CE?

Pewnie nie to chciales uslyszec, ale jak Twoja przesylka trafi na kontrole to po prostu masz pecha i tyle. Oficjalnie jest to wymagane przy kazdej przesylce ale nie moga tego sprawdzic w kazdej bo by utoneli w paczkach i papierach. Sprawdza sie najbardziej wartosciowe przesylki(przemysl, duze firmy, gdzie papiery zwsze sie zgadzaja) oraz losowo wybrane mniejsze. Realnie patrzac wiele przesylek z Chin nie przeszloby kontroli urzedu celnego, bo produkty/producenci nie maja odpowiedniej dokumentacji.

2. Co grozi osobom które sprowadziły np. takie latareczki, zapłaciły VAT, a więc i w dokumentach jest, że podpisały, że produkt jest zgodny z prawem? I przesyłkę otrzymały.

Po fakcie niewiele, towar dopuszczony do obrotu.

3. Czy tak powinno być, czy mnie ojebała firma kurierska?

Firmie kurierskiej to lata. Ta oplata nie jest zeby nabijac klientow na kase, tylko zeby te pczki nie lezaly po tysiac lat. Bez tych oplat nikt by sie nie fatygowal a magazyny celne nie sa z gumy. Z reszta nie jestem pewny czy oplaty nie naklada urzad celny a firma kurierska jej tylko nie przerzuca na klientow

Agencje celne to prywatne firmy - niektore maja lepszy kontakt z urzedami celnymi niz inne(if you know what I mean). To ze ktos pisal ze trzeba bylo to przeslac gdzie indzie sugeruje raczej ze sa urzedy celne gdzie drobnicy generalnie sie nie sprawdza a tylko wieksze / bardziej wartosciowe przesylki.

•  

Komentarz usunięty przez autora

•  

@Astrolux cholera, przestraszyłeś mnie aż sprawdziłem swoją nitecore - na szczęście ma CE i to te właściwe

•  

@vlodek2532: osobą prywatną, latareczka za 55zł.

@kleiner_trottel: dziękuje, o to mi chodziło. Szczegolnie @2 i @4.
      A jeszcze takie pytanie: czy taka prywatna agencja celna firmy kurierskiej może nie oddać przesyłki do odprawy? Dlaczego nie da paczki z dokumentami, które wypełniłem i nie czeka na decyzję właściwego organu?

@Wychwalany: kolego, dokumenty zebrane i dopiero w trakcie okazalo się, że tak popularna firma, jak np. Convoy nie posiada deklaracji. Do odprawy nie doszło.
      A na rękę mi, bo towar byłby sprowadzony nielegalnie.

@pozmu: to świetnie. Też lubię ich produkty.

Najgorsze, że większość dość fajnych produktów to marki Banggooda. A wygląda, że nie mają deklaracji zgodności do żadnego ze swoich produktów.

Dla zainteresowanych. W paczka za ok. $80, latarki, powerbank, ładowarka. Puszczona Expedited Shipping Service.

•  

Komentarz usunięty przez autora

•  

@Wychwalany: kasa już zwrócona i propozycja darmowego wysłania tego samego innym kurierem.

I gdzie jest twój bóg teoretyku i frustracie?

zwrotu kasy nie dostaniesz

Ojej.

+: pozmu
    •  

@Astrolux: Na pewno wolno im nie oddac przesylki do odprawy*. Podejrzewam, ze wiedza z doswiadczenia ze dany urzad celny zawsze sprawdza czy jest ten certyfikat i zwroci im deklaracje do uzupelnienia. Do tego dochodzi fakt, ze agent celny to zawod licencjonowany i jesli agent bedzie regularnie zglaszac niepelne albo bledne deklaracje to na dluzsza mete grozi mu/jej utrata licencji. Powod moze byc tez prozaiczny - nie sa wypelnione wszystkie pola w systemie w ktorym zglaszaja. Deklaracja celna to od dawna nie jest juz stos papierow ktory idzie do celnikow na biurko, tylko formularz w programie do ktorego agenci celni zglaszaja sprawy do urzedu(obieg papierowy pewnie tez jeszcze jest, ale raczej jako dodatkowa dokumentacja do dalszego transportu ). Jesli na przyklad(dla danej klasy towarow, np latarki) jest pole do odhaczenia, gdzie trzeba potwierdzic ze towar posiada certyfikat CE to deklaracja po prostu nie pozwoli sie wyslac. Sorry ze tak ogolnie pisze ale od tych praktyk juz pare lat minelo.

* - nie wiem ile to wszystko co Ci zatrzymali jest warte, ale jak te wszystkie oplaty przekrocza jakas wartosc i powiesz ze nie chcesz zaplacic to towar albo jest odsylany do nadawcy na jego koszt albo niszczony.

•  

@kleiner_trottel: Jeszcze raz dziękuję. Musisz mieć w 100% rację, bo tak właśnie jest jak mówisz. Widać, że praktyki nie poszły na marne :) Paczka to kilka przedmiotów do $3 i kilka większych do $15. Razem z przesyłką $80. Agentka celna wysłała wiadomość do TNT China z informacją o zwrocie i czeka na odpowiedź. BG oddał kasę i proponuje jeszcze przesyłkę innym kurierem.

Cieszę się, że to wszystko potwierdziłeś. Kilka osób tu nie skumało o co chodzi. Ten wątek napisałem jako ostrzeżenie i informację, że można dostać wezwanie i szukać producentów czegoś elektronicznego za $2. Jak producent to nie no-name to znaleźć go łatwo.

Ale, że Convoy i Astrolux nie mają deklaracji CE to mnie zdziwiło i przez nich paczka sobie wróci. No i przez strefy czasowe ma się realnie 3 dni u TNT na załatwienie od wszystkich firm dokumentu. Jedna się wypnie i koniec..

Także trzeba zmienić taktykę kupowania i nie mieszać wielu firm ze sobą, szczególnie tych nieznanych. 5 deklaracji zeskanują, a na szóstej odbijesz sie od ściany.

•  

@Astrolux nie. Celnik jest od tego zeby zenrac należną kasę
      Oni sie nie znaja na produktach i znac sie nie muszą. Stąd pytanie do Ciebie o zastosowanie i ich pozniejsza interpretacja. Niesety sam sie przekonalwm2 zw bardzo czesto ich interpretacje sa niezgodne z prawem! Kasa sie musi zgadzac. Ale zeby z nimi walczyc to musisz sie nieco znac

•  

ale ja nie ściągam do certyfikacji tylko chciałem oświetlenie do roweru. Co ty kurwa w ogóle piszesz do mnie. Idź na jakieś złodziejskie forum sobie popierdol te mądrości.

@Astrolux: Facet Ci dobrze odpowiada, a Ty go bluzgasz. Nawet mi Cię nie żal teraz :) Użeraj się z nimi.

Gorące dyskusje ostatnie 12h

Advertisement