Wpis z mikrobloga

a czy oni wszyscy przypadkiem nie zostali wybrani w demokratycznych wyborach?


@Fidelis: jedno to być wybrany demokratycznie, a drugie rządzić zgodnie z zasadami demokracji.

Jeśli wybiorą cię prezydentem, a ty za pół roku do więzienia posyłasz całą opozycję to na słowa krytyki, nie możesz odpowiedzieć:
- hej, jestem demokratą, to co robię jest demokratyczne, bo wybrano mnie w demokratycznych wyborach!

( ͡° ͜ʖ ͡°)
nie ma demokratycznych,obiektywnych zasad. Zasady dobiera się do sytuacji, społeczeństwo popiera zarówno te zasady jak demokratycznie wybraną władzę, więc nie można mówić złamaniu zasad demokracji.


@Fidelis: zasady demokracji w danym państwie określa ogół praw, a przede wszystkim konstytucja i konkretne procedury prawne. Do ideo państwa prawa dochodzi trójpodział władz i pluralizm polityczny
@utopjec: zasady nie są obiektywne i niezmienne, dzisiejsze demokracje są czym innym niż te sprzed stu lat, demokracja w Polsce wygląda inaczej niż w USA. I nie ma żadnego w pełni demokratycznego państwa. Przykład: w każdym państwie istnieją służby specjalne, które nie podlegają kontroli społeczeństwa; służby, które mają gdzieś poszanowanie prawa mniejszości i innych tworów.
Jak niby Babiš nie rządzi zgodnie z demokratycznymi zasadami?


@AndrusZgc: nie ja tworzyłem ten transparent i nawet niespecjalnie mam go ochotę bronić, ja tylko przyczepiłem się do tezy, że sam demokratyczny wybór ma oznaczać, że dostaje się mandat do robienia co się żywnie podoba.

Co do Babiša, to może umieszczono go tam za swoje populistyczne i antydemokratyczne wypowiedzi. Jego preferowany styl rządzenia jest wodzowski, a pojawiają się obawy o jego zapędy
@Fidelis: podobnie możemy mówić, że nigdy nie było czystego komunizmu, a z drugiej strony czystego kapitalizmu. To są pewne idee, które nie zawsze można wprowadzić w 100%, natomiast jak napisałem, każde państwo uznające się za demokratyczne ma rozpisane pewne demokratyczne prawidła, których złamanie podnosi pytanie, czy to nadal jest państwo demokratyczne
@utopjec: ale to pytanie można odwrócić. Czy działania Kaczyńskiego (i reszty) sprawiają, że państwo PRZESTAJE być demokratyczne? W USA przecież nie takie rzeczy się działy, a stany uchodzą za wzorcową demokrację.
@Fidelis: Całkiem pewnie przypadkowo użyłeś dwóch słów: "przestaje być " a "uchodzi za". Jest spora różnica między tymi wyrażeniami, ale zgodzę się, że dla zwykłego człowieka niemożliwa do stwierdzenia.

No bo jakie artykuły konstytucji należy złamać, by z pełną mocą można było stwierdzić, że to państwo nie jest już demokratyczne?
ja tylko przyczepiłem się do tezy, że sam demokratyczny wybór ma oznaczać, że dostaje się mandat do robienia co się żywnie podoba.


@utopjec: To fakt teza jest zupełnie bzdurna. W państwie prawa wszystko powinno być zgodne z jego literą a tym bardziej w demokratycznym państwie prawa jednak jakieś zasady powinny być przestrzegane, też osobiście nie podoba mi się to co robi PiS ale cóż to dopiero początek.

Co do Babiša, to
@AndrusZgc: A jednak Czesi protestują przeciw niemu nie z powodu jego antyimigranckich haseł, przejrzałem kilka krótkich artów i nie spotkałem się tam w ogóle z takimi zarzutami.

Protestują, bo Babis ma zarzuty związane z wyłudzeniami. Ma on poza tym korzenie komunistyczne, zarzuty o działaniu w czeskiej bezpiece. Zresztą jego rząd ma wotum zaufania dzięki partii socjalistycznej i Komunistycznej partii Czech i Moraw (ANO utworzyło z nimi nawet umowę). W dodatku całkiem
utopjec - @AndrusZgc: A jednak Czesi protestują przeciw niemu nie z powodu jego antyi...

źródło: comment_WeZmsR4xdXmrZkWDUWTAAdgXPFcrJopM.jpg

Pobierz
A jednak Czesi protestują przeciw niemu nie z powodu jego antyimigranckich haseł, przejrzałem kilka krótkich artów i nie spotkałem się tam w ogóle z takimi zarzutami.


@utopjec: Polecam CT24, tam linia podziału politycznego jest mniej więcej taka jak w całej Europie i opiera się na polityce imigracyjnej i podejściu do "nowoczesności" co pokazały wybory prezydenckie tzw. praska kawiarnia walczy z czeską gospodą, protestuje de facto tylko Praga, zwłaszcza środowiska studenckie. Cała
@AndrusZgc: Sporo rozjaśniłeś sytuacji, ale jeszcze mi powiedz czemu zatem Czesi boją się powrotu komunizmu, skoro przedtem się nie bali? Czemu nagle jest to istotna sprawa, co ich tak natchnęło, bo naprawdę niewiele jest o tym w polskiej prasie, a chyba powinno, jakby się coś działo?