•  

Portal myheritage pozwala zauploadować wyniki z 23andme (chyba za darmo do grudnia). Więc jak ktoś zrobił test DNA w tym drugim serwisie to można załadować :)

Dodatkowo 23andme dostał sporą aktualizację - sprawdzcie czy wam się coś nie pozmieniało, bo mi trochę tak.
    #23andme #myheritage #testy #test #testdna #dna #medycyna #genealogia

•  

@Konata: można u nich przetestować podatność na choroby czy coś?

•  

@bepavuy: na myheritage to nie wiem, raczej nie.
      Na 23andme masz dwie opcje do wyboru
      - tylko pod względem etnicznym/genealogicznym - tansza opcja
      - pod względem etnicznym/genealogicznym + zdrowotnym - droższa. https://www.23andme.com/dna-health-ancestry/
      Problem jest taki, że 23andme nie wysyła do Polski (ja mieszkam w UK więc nie miałam problemu).

Ja korzystałam z tej pierwszej opcji, bo swoje DNA i tak możesz sobie później ściągnąć w pliku w wersji surowej i szukać innych stron na które możesz wgrać (ryzykowne, ale to jak każda firma która ma dostęp do twojego DNA ;)) i tam cie może 'zbadać'. Tutaj taka stronka za darmo tylko no nie masz wszystkiego podanego ładnie na tacy a trzeba grzebać https://codegen.eu/ , i nie jest to żadna oficjalna strona.

+: b.....y
    •  

@Konata: W ogóle jakieś fajne informacje otrzymałaś w związku z badaniem DNA czy to raczej taki pic na wodę fotomontaż? :)

•  

@szymi9191: nie wiem dokładnie o co pytasz, ale kupując taki test zazwyczaj otrzymujesz dostęp do dużego serwisu.
      W przypadku 23andme dostajesz informacje (dołączam też grafiki w tym i w kolejnych komentarzach):
      - jaką haplogrupę posiadasz (y-DNA dziedziczone w linii męskiej jeśli jesteś facetem, mtDNA dziedziczone w linii żeńskiej jeśli jesteś kobietą)
      - pokazane procentowo, jak i na mapce twoją 'kompozycje' czyli np. ile jest w tobie wschodnio europejczyka w tym rozkład na konkretne etniczności (to tylko przykład);
      dodatkowo rozbijają ci to na kropki przy danym kraju. U mnie np. kompozycja wschodnio europejska oczywiście składa się głównie z Polski (5 na 5 kropek możliwych) ale też z Ukrainy (3), Litwy (2) itp. itd.
      - pokazane także ładnie 'przodkową linię czasu' czyli do któregoś tam wieku wstecz mogą przewidzieć kiedy pojawiały się jakie etniczności jeśli chodzi o twoje DNA
      - rozkład etniczności w konkretnych chromosomach
      - no i narzędzie najbardziej przez niektórych pożądane, czyli wyszukuje ci ludzi z całego świata (którzy także zrobili ten test w tym serwisie) którzy są w jakiś sposób z tobą spokrewnieni. Pokazane jest dokładnie procentowo ile ze sobą dzielicie. Czasem jest to na prawdę odległe pokrewieństwo, ale czasem można znaleźć jakiegoś bliskiego kuzyna, lub jeśli byłeś adoptowany to już w ogóle jest jakaś szansa na znalezienie krewnych.
      - możliwość ściągnięcia swojego DNA w formie surowego pliku i wgrywania go na inne serwisy w poszukiwaniu jakiś zdrowotnych cech itp.
      - opcja rozszerzona to jeszcze informacje na temat tego jakie choroby mogłeś odziedziczyć i ogólnie pod kątem zdrowia ale tak jak już wspomniałam, jest to ten droższy pakiet.

Trzeba się też liczyć z tym, że nasze wyniki po jakimś czasie mogą dostać aktualizację, która sporo może zmienić. Mi na przykład moje 3% bałkańskich genów wrzucili chyba do ogólnego wora z południową europejską częścią a dodali Skandynawie czego w ogóle się nie spodziewałam xD. Im więcej ludzi mają w bazie danych, tym coraz bardziej dokładnie mogą określić rozkład twoich genów na mapie :)

źródło: 23andmenowe.png

•  

źródło: testedpopu.png

•  

źródło: ancestrytimeline.png

•  

@Konata: Super, właśnie o to mi chodziło :) Dzięki za wyjaśnienie :)

•  

@szymi9191: spoko, ostrzegam tylko, że jeśli się zdecydujesz zrobić taki test bo masz jakieś pytania apropo genealogii swojej rodziny to zamiast odpowiedzi, możesz zostać z jeszcze większą ilością pytań. To jak otworzyć jakąś księge i przeczytać tylko wstęp. Z tymi informacjami które otrzymasz, możesz grzebać dalej.
      Mogą też dojść jakieś informacje których się zupełnie nie spodziewałeś. Jak na przykład u mnie. Udalo mi się stworzyć drzewo genealogicznie mojej rodziny sięgające najdalej do XVIIIw. i wydawało mi się, że jestem raczej 100% Polką. A tu taki psikus. Na dodatek jeszcze jest we mnie prawie dwa procent żydówki aszkenazyjskiej :)

Przypuszczam, że gdyby wszyscy Polacy zrobiliby sobie taki test to większość by się mocno zdziwiła. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

•  

@Konata: a jak z informacjami zdrowotnymi ? Do czego masz dostęp ?

•  

@ormek: Właśnie, czy są jakieś choroby wykluczające zrobienie takiego testu czy coś w ten deseń?

Gorące dyskusje ostatnie 12h

Jest mi trochę przykro :/. Ludzie z pracy obgadują mnie, bo kupiłam mojemu narzeczonemu zegarek żeby też miał coś na pamiątkę, bo oświadczył mi się 2 tygodnie temu i chciałam żeby miał też ode mnie z okazji naszych zaręczyn. I nie, nie chwaliłam się tym na lewo i prawo w pracy tylko 2 dni temu mając chwilę przeglądałam sobie na kompie zegraki męskie, koleżanka obok zapytała się co ja tam oglądam i po prostu powiedziałam co i jak, nawet nie miałam pojęcia, że to zaraz pójdzie w świat i ludzie będą z takiego powodu mnie obgadywać. Dzisiaj inna koleżanka powiedziała mi, że słyszała wczoraj w kuchni jak dziewczyny i 3 chłopaków z naszego działu obrabiało mi tyłek. W ogóle było już mi trochę przykro te kilka dni temu bo usłyszałam miedzy innymi "ale Olivia wymyśliłaś z tym zegarkiem" i takie tam. Wiem, że łatwo powiedzieć, a weź się nie przejmuj ale naprawdę pierwszy raz w życiu doznałam uczucia jakim jest przykrość i trochę smutno mi z tego powodu. Tak chciałam się tylko wygadać.

#rozowepaski #logikarozowychpaskow #niebieskiepaski #logikaniebieskichpaskow #zalesie #korposwiat #praca #gownowpis
    pokaż całość

odpowiedzi (177)

Marurzyści po chuj wam ta matura skoro i tak potem przyjdzie wam żyć w państwie gdzie ustawy pisze się na kolanie w jeden dzień xD

#matura #strajknauczycieli

odpowiedzi (30)

Mirki, #chwalesie - nareszcie stałam się kobietą.

To znaczy wlazłam dzisiaj na wagę i zobaczyłam 49,9 kilo, co znaczy że zrzuciłam 18 kilo od listopada (ʘ‿ʘ).
    W planie jeszcze 5 (154 cm, więc krasnal z tej strony, to wciąż nie będzie niedowaga) i może wtedy zrobię dobre pokaż formę. Bo teraz masa już trochę ogarnięta, więc czas na rzeźbę.

Z góry przepraszam za sebiksowo kurwiksową bluzkę, ale akurat w niej udało mi się znaleźć zdjęcie sprzed ~18 (przy 154 cm to raczej zauważalna różnica) kilo i chciałam jako-tako pokazać zmianę i że ja to ja.

Wiem że zdjęcie "przed" jest słabe i mało widać, ale jakiś czas temu kompletnie nie umiałam żyć ze sobą, więc i tak to zdjęcie pokazuje boleśnie dużo (ಠ‸ಠ). A teraz nawet w miarę pewnie się czuję stojąc przed lustrem.
    Narysowałam szczałeczkę, żebyście widzieli które jest "przed".
    Wiem że "mirko to nie instagram, wypieprzaj z tymi płaskimi cyckami" ale może kogoś zmotywuję, komuś pokażę że się da, i tak dalej ¯\_(ツ)_/¯. Dodatkowo dokładnie 2 miesiące temu wrzuciłam zdjęcie z wagą 56, więc uznałam że może ktoś jest ciekawy, jak tam postępy. W sumie są ʕ•ᴥ•ʔ.

#chudnijzwykopem #atencyjnyrozowypasek
    pokaż całość

odpowiedzi (132)