•  

#medytacja
    Medytacja vipassana w prostych słowach - sasana.pl

Miałem mały kryzys i powrót do pierwszych książek z których czerpałem wiedzę trochę pomógł to rozwiązać ( ͡º ͜ʖ͡º).

Cytat który wrzucam trochę ściągnął napięcia, bo zauważyłem że zacząłem dążyć do czegoś co osiągalne nie jest. Przynajmniej tak to interpretuję.

. . . kliknij, aby rozwinąć obrazek . . .

źródło: 1537364964943.jpg

•  

@sledz: Czym jest w takim razie koncentracja na oddechu jak nie uważnością?

•  

@abelel jest koncentracją na oddechu. Uważność pozwala dostrzec subtelne i mniej subtelne zmiany które dzieją się poza nim. Ktoś kiedyś porównał ciało do wypożyczonego samochodu, poszedłem dalej z tą metaforą. Koncentruje się na tym by w odpowiednim momencie hamować zmieniać biegi etc. w odpowiedzi na to co obserwuje z uwagą, co jest poza samochodem. Jazda pusta droga bez zmiany pasa i całego tego ruchu po pewnym czasie pomimo ze przyjemna, to nudna.
      Nuda za kierownicą prowadzi do brawury, albo senności, czegoś co może zagrażać całemu ruchowi na ulicy.

+: Freakz
    •  

Czym jest w takim razie koncentracja na oddechu jak nie uważnością?

@abelel: Dla mnie dobrą i bliską metaforą medytacji jest siłownia. Chodzisz na siłownię, aby zwiększyć siłę (pomijam różne kwestie estetyczne, czy jakichś tam siłowniowych pojebów). Podnosisz różne sztangi i inne takie, ale to samo w sobie nie jest siłą. Jednak to wymaga siły. Ale celem samym w sobie siłowni nie jest podnoszenie sztang, tylko posiadanie siły w innych celach, w innych momentach w życiu.
      Z medytacją jest podobnie. Ćwiczysz uważność koncentrując się na oddechu, a raczej ucząc się zauważać, gdy zgubisz to skupienie, a twoja koncentracja się rozproszy. Jednak nie chodzi o to, aby wykorzystywać to tylko w medytacji, ale aby być Uważnym przez cały czas.

Oczywiście to tylko jeden aspekt medytacji, bo ma ona jeszcze drugie dno i trzecie i czwarte... itd ;) Ale akurat uważność, może być umiejętnością, czy nawykiem, przydatnym i wykorzystywanym cały czas. Zresztą, nawet mistrzowie zen, o tym mówią (tylko zagadkowo jak to oni ;) - "Jeżeli jesz, jedz. Jeżeli idziesz, idź" co znaczy właśnie tyle, żeby wykonując każdą czynność, mieć te uważność wyćwiczoną przez medytację.
      @sledz:

•  

@harakiri888 nie, raczej trzymam się źródeł.

Gorące dyskusje ostatnie 12h