Wpis z mikrobloga

Pozwolę sobie zrobić małe podsumowanie, nakreślenie kosztów własnej lutniczej gitary (na własnym przykładzie)
Najpierw zacznę od aktualnego projektu, czyli Fender Telecaster Thinline semi-hollow body (podobny do modern player), czyli taka wersja budżetowa
drewno na korpus:
- top (mahoń SAPELE - ribbon mahogany) 250zł
- bottom (mahoń SAPELE - ribbon mahogany) 200zł
Gryf klon falisty 200zł
podstrunnica palisander indyjski: 100zł
= 750zł za drewno

Dla porównania mój planowany drugi projekt, gitara ta sama ale inne drewno:
- top (KLON JAWOROWY FALISTY) ok. 800zł
- bottom (Świerk) 200zł
- Gryf klon falisty 200zł
- podstrunnica klon falisty ok 200zł
= 1400zł za drewno

Oczywiście jeśli robicie budżetową gitarę bez hollow-body, z jednego kawałka drewna (lub klejonego z dwóch po środku)
czyli taki standard to zmieścicie się nawet w 400-500zł za drewno lutnicze.

Narzędzia:
- wiertarka, wyrzynarka, kątówka: zakładam, że to już macie
- szlifierka mimośrodowa: 150 - 800zł
- frezarka ręczna górnowrzecionowa: 180 - 600zł
- zestaw zdzieraków, pilników, dłut - 100-250zł
- zestaw ścisków 100 - 300zł

Kleje, bejce, lakiery, oleje, papiery ścierne, frezy, wiertła itp. - trudno powiedzieć, będę robił update jak już będę wykańczał gitarę

Szablony: zależy czy robicie sami czy kupujecie gotowce, gotowce dostępne głównie w zagranicznych sklepach/eaby ze 150- 200zł
Jak sami to schematy można znaleźć w internecie, druk wielkoformatowy na kalce technicznej ok 6zł/strona, płyta MDF 30zł/m2 czyli dosyć tanio w porównaniu do gotowca, dużo cierpliwości i dokładności

Hardware: mostek, stroiki, przetworniki, przełączniki, kable, potencjometry, gniazdo - to już zależy od waszej wyobraźni i wizji :D

Drewno na top i bottom przyjdzie zapewne w piątek to wrzucę fotki.
Zaznaczam, że nie jestem lutnikiem i robię pierwszą gitarę także do moich "porad" proszę podchodzić z dystansem :D

Pozdrawiam

#projektthinline #gitara #gitaraelektryczna
  • 17
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@datmoor: gryf będę później zamawiał, jeszcze nie mam szablonu nawet.
Gryf będzie z klonu falistego i podstrunnica palisandrowa.
Czyli okolo 200zl + 100zl, niedrogo w sumie. Drewna na gryfy jest widzę sporo w sklepach także się nie spieszę, a dwie dechy takiego ładnego mahoniu ciężko ustrzelić dlatego zamówiłem od razu.
Powiem szczerze, że gryfu boję się najbardziej :D
@datmoor: nabijać tak, ale najpewniej kupię podstrunnicę z już wyciętymi rowkami (są takie we internecie do kupienia), bo jednak aż tak dokładnej ręki nie mam, a chciałbym aby gitara choć trochę stroiła :D
Jeśli uda mi się zdobyć narzędzia do szlifu progów itp. i jeśli będę miał szczęście i gryf nie skręci się to będzie ok
W trakcie budowy będę jeździł do znajomego lutnika aby wyłapał ewentualne błędy i na końcu
@Kotel_: Zawsze można gryf gotowy kupić, wiem że to trochę pójście na łatwiznę, ale o ile w korpusie się nic nie #!$%@? to gitara będzie gadać jak trzeba. Właśnie taki miałem plan, jak sam rozkminiałem aby wystrugać gitarę (w kształcie Ibaneza Icemana, ale z główką z kluczami w rzędzie i odwróconą - patrz Iceman IC 700) ale po primio ciężko mi się zabrać za robotę, a drugie primo to znaleźć taki
@datmoor: możesz u mnie zamówić ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Najlepiej zrobić samemu body a gryf zamówić u lutnika. Bo jeśli to ma być jednorazowa sprawa to narzędzia do budowy gryfu raczej później już się nigdzie nie przydadzą.
No i mówi się, że pierwsze 7 gryfów nie wychodzi xD