Wpis z mikrobloga

@oydamoydam: Z jednej strony oburzenie trochę zrozumiałe w obecnej sytuacji (wojna, utrata terytorium) z drugiej Ukraińcy chyba nie wiedza, że w UE przepis o jednym obywatelstwie nie przejdzie.
@szurszur: Dlaczego nie? Nie znam przepisów każdego kraju, ale w państwach bałtyckich są bardzo mocne ograniczenia co do podwójnego obywatelstwa. Estonia i Litwa co do zasady w ogóle go zabraniają. Z pewnymi wyjątkami (jeśli urodziłeś się w Stanach z rodziców Litwinów możesz zachować amerykański paszport), ale np. litewscy Polacy nie mogą mieć obywatelstwa Polski. Inna rzecz, że trwają o tym od dawna dyskusje i teraz na Litwie szykuje się referendum w
@JPRW: Hm ostatnio ktoś mi napisał, że unijne przepisy zmieniły dawne przepisy. Z tym, że chodziło o Niemcy, które tez dawniej wymagały zrzeczenia się innego obywatelstwa. No i faktycznie jakiś taki tekst o tym, że teraz obywatele państw UE nie musża tego robić wtedy po tej dyskusji widziałem.
Co do Litwy widze niby mają przepiy o jednym no faktycznie nie jest to tak sekowane jak na Ukrainie a do tego chcą
@szurszur: Tak szczerze to ja na Ukrainie jakiegoś sekowania specjalnie nie widzę. No chyba, że w postaci medialnych wypowiedzi polityków. Przez lata w zasadzie milcząco przyzwalano na wydawania paszportów przez Węgry na Zakarpaciu, Rosję na Krymie, Rumunię na Bukowinie. Inna rzecz, że Ukraina ma burdel w prawie, bo jeśli ja dobrze rozumiem, a kiedyś próbowałem się w to wgryźć, to z przepisów wcale jednoznacznie nie wynika, że istnieje zakaz posiadania podwójnego
@JPRW: Tak o nagonke medialną mi chodzi. To tez forma nacisku. Czesto to wyolbrzymiają i demonizują trochę mniejszośc węgersską (aczkolwiek ta też czasem daje powody) . Ale boją się naprawde, że Węgry chcą oderwać częśc Zakarpacia a wydawanie paszportów jest elementem planu.