•  

Taką gierkę robię. Zgadniecie o co w niej chodzi? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Podpowiedź: nazywa się...

pokaż spoiler Trancelation

#gamedev #tworczoscwlasna #naukajezykow #angielski #hiszpanski

GFY

źródło: gfycat.com

•  

@mhpk: O co chodzi w niej? Możesz coś więcej napisać o niej?

+: mhpk
    •  

@ryby_zaby_i_raki: @mhpk: pewnie chodzi o zbieranie niebieskich kropek, a unikanie ognistych? fajne tlo, fajna muzyczka by sie przydala. w czym robiszz?

•  

@ryby_zaby_i_raki: Popatrz na tagi ( ͡º ͜ʖ͡º)

pokaż spoiler To jest dynamiczna arcade'ówka, która w dodatku może Ci pomóc w nauce języków. Dziwne, nie? (⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■)

•  

@OzaweNakashi: Dokładnie tak. Ale jest jeszcze twist. Jak się przyjrzysz, to tam na planszy są różne słowa, podpowiem że to też ma znaczenie (⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■) A robię w Unity.

•  

@mhpk: Dobra dobra ale za co są odpowiedzialne wyświetlające słowa? Na czym będzie polegać rozgrywka? Może dla ciebie to oczywiste co dzieje się na ekranie, dla mnie nie.

•  

@ryby_zaby_i_raki: Na tym polega zagadka! Chodzi o to, że...

pokaż spoiler ...gra pomaga Ci utrwalać słowa. Tryb, który widać na gifie, polega na tym, że zbierasz słowo w jednym języku (np. "impressionante") i wtedy na planszę wyskakują 4 słowa w drugim języku. Twoim zadaniem jest znaleźć i zebrać prawidłowe tłumaczenie słowa "impressionante", czyli w tym przypadku "impressive". I tak w kółko. W ten sposób powtarzasz i utrwalasz sobie słowa.

Ale to nie koniec, bo są też inne tryby:

pokaż spoiler ...przykładowo tryb Training, w którym dopiero uczysz się słów. Albo tryb Arcade, w który po prostu grasz w zręcznościówkę bez żadnej nauki języków. Dla każdego coś miłego ʕ•ᴥ•ʔ

•  

@mhpk: Pomysł bardzo fajny, ale te światełka będą mocno rozpraszać, trudno nawet przeczytać słówka przy rozbłyskach. Może też rozpraszać jednoczesne patrzenie w róg ekranu na słówko i szukanie tłumaczenia na ekranie. Mogę zasugerować, żeby słówka były wypowiadane - wtedy słuch ogarnia oryginał, a wzrokiem od razu szukasz tłumaczenia. Masz jakiś sposób na to, żeby słówka wyświetlane "dla zmylenia" były podobne do poprawnej odpowiedzi czy losujesz dowolne słówka z bazy?

•  

@uczalka: Wiele osób mówi, że jak patrzy na gameplay (jak ktoś gra), to trudno im ogarnąć, co się dzieje na ekranie. Ale kiedy tylko zaczynają sami grać, to nagle wszystko staje się dużo bardziej czytelne i zrozumiałe. W róg ekranu w 90% przypadków w ogóle nie musisz patrzeć -- zazwyczaj zostaje Ci w głowie, co przed chwilą zebrałaś.

Jeśli chodzi o wypowiadanie słówek i wybieranie podobnych dla zmyłki, to to wiąże się z najważniejszą cechą gry: można wrzucać własne listy słówek (⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■) Więc ogarnięcie tego od strony technicznej byłoby trudne, skoro użytkownicy mogą tam wrzucić cokolwiek. Na razie słówka nie są wypowiadane, a błędne odpowiedzi są po prostu losowane z danej listy. Choć i tak jest to robione w sposób inteligentny: jeśli dane słowo ma kilka znaczeń, to na planszy w danym momencie powinno pojawić się tylko jedno z nich.

W każdym razie dzięki za feedback -- jeśli dużo osób będzie zwracało uwagę na to samo, to na pewno trzeba będzie to jakoś rozwiązać.

+: uczalka
    •  

@mhpk: Plus za uwzględnienie wielu znaczeń danego słowa. Jakbyś potrzebował kogoś do testowania, to daj znać - angielski znam, hiszpańskiego się uczę i też chyba właśnie będę się przerzucać na Unity do tworzenia gier do nauki języków. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

•  

@uczalka: Wow, super! Będę pamiętać :) A o jakich grach myślisz? Tzn. na czym będzie polegała rozgrywka?

•  

@mhpk: Mam na razie kilka pomysłów na różne minigierki (nie z tak zaawasowaną grafiką, jak u Ciebie, raczej proste rzeczy ;) ), ale to etap zupełnie początkowy - nie ma sensu się rozpisywać, bo zdąży się to milion razy pozmieniać, a po drodze jeszcze ktoś mi ukradnie pomysły. ( ͡º ͜ʖ͡º) Ogólnie chodzi i o naukę słówek, i tłumaczenie całych zdań z tymi słówkami, no i najpierw będę robić coś w trybie polski-angielski. Gry to tak naprawdę tylko dodatkowy element motywujący do nauki, cały myk polega na tym, żeby dobrze rozgryźć mechanikę samej nauki i ćwiczenia słówek.

•  

@uczalka: Jasne. To wrzucaj postępy na Mirko, będę obserwował ( ͡° ͜ʖ ͡°)

•  

@uczalka: Spoko, ja Trancelation zaczynałem robić cztery razy (za każdym razem praktycznie od zera), w dwóch różnych technologiach :D Więc wiem jak jest!

+: uczalka
    •  

Komentarz usunięty przez autora

•  

@lajdak: Faktycznie była to dla mnie jedna z inspiracji ( ͡° ͜ʖ ͡°) Chociaż w sumie nigdy nie grałem, ale oglądałem screeny i gameplaye na YT.

Gorące dyskusje ostatnie 12h