•  

Jakie jest stanowisko Wypoku względem Pracowniczego Planu Kapitałowego, który startuje od stycznia?
    Moje jest negatywne. Jak mi ten dzban z rządu pisze, że Polacy nie oszczędzają, bo PRL, to mam ochotę go wyśmiać...
    https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/pracownicze-plany-kapitalowe-emerytury,72,0,2407240.html

Generalnie moje dwie największe obawy - miały być dwie, wyszło więcej ;-):
    - brak zaufania do rządzących. Mogą sobie zapewniać, że to "inne niż OFE" środki, ale nikt mi nie zagwarantuje, że się po nie nie połaszą, tym bardziej, że to oni stanowią prawo...
    - inwestycje. Jak ma tym zarządzać jakiś twór typu PFR, który ma motywacje polityczne, a nie biznesowe, to ja wysiadam. Niedawno znacjonalizowali PESA, kto wie, czy PPK nie zostanie np. udziałowcem Centralnego Portu Lotniczego, czy tam innego misia...
    - dopłaty od państwa - atrakcyjne tylko dla najmniej zarabiających
    - niewiadome koszty zarządzania

Nie myślałem o tym wiele, ale w sumie nie widzę tu plusów, a widzę mniejszą co miesiąc wypłatę. Mam jakieś włąsne pomysły na oszczędzanie i inwestycje. Nie mam zaufania do PPK.
    A wy co sądzicie?

Dla mnie to kolejny sprytny podatek...

Może czegoś nie widzę, więc mnie poprawcie. Po prostu po tym ciągłym majstrowaniu i nowych pomysłach nie wierzę, że ten program przetrwa w niezmienionej formie 5 lat, a co dopiero np. 25...

#polska #ekonomia #pis #gospodarka #bekazpisu #zarobki #podatki #pytanie #kiciochpyta #emerytury #ppk

•  

@FrasierCrane: umiesz liczyc, licz na siebie - niestety kurwa :(

•  

@FrasierCrane: Polaków tłucze się z jednej strony sloganami o post-prlowskiej mentalności (rzekomo tłumaczącą niegospodarność), a z drugiej funduje socjalistyczne programy. Może najpierw niech sprawią, żeby Polacy mieli z czego oszczędzać. Nowe podatki, daniny czy opłaty w tym nie pomagają.

•  

@FrasierCrane: ja mam negatywne. Dodatkowy podatek, z którego pójdzie finansowanie pomysłów polityków, które rynek uzna za nieperspektywiczne np. budowa kolejnej elektrowni węglowej lub innego CPK.

edit: Ten program nie ma nawet roku a już zaczęły pojawiać się głosy polityków partii rządzącej jak tą kasę rozjebać xD

•  

@imateapot: Ten program jeszcze nie wszedł w życie ( ͡° ͜ʖ ͡°), ale rozumiem o co ci chodzi.
      Podstawą każdej inwestycji jest zaufanie, a ja go zwyczajnie nie mam, bo nawet nie chodzi o to, że ktoś pewnie na tę kasę skoczy - chodzi o to, ze nie sądzę, aby stopa zwrotu była motywatorem dla inwestycji tych środków... Nawet jeżeli niby będą ładować część w WIG20, to tylko w te państwowe spółki pompując ich kapitalizację, aby akcjonariusze nie burzyli się na durne pomysły PFR na które te spółki się zrzucają...
      Ta kasa może np. służyć jako kroplówka dla spółek energetycznych, opartych na wunglu, a których kurs poleciał na pysk.

No nic, długo by mówić. Jeszcze się zastanowię, ale jak ten program w końcu wejdzie w życie i będzie okazja się z niego wypisać, to raczej to zrobię.

•  

@FrasierCrane: Ja jestem sceptycznie nastawiony.
      1. Nie ufam rządzącym - tym i przyszłym.
      2. Sam odkładam na emeryturę i przejdę na nią wtedy kiedy mnie będzie stać, a nie wtedy kiedy ZUS mi pozwoli. Wydaje mi się, że lepiej potrafię dbać o swoją przyszłość, niż jakakolwiek instytucja w tym kraju. Nie jestem dzieckiem, żeby trzeba było mnie zmuszać do oszczędzania.
      3. Kolejny pomysł zmniejszający konkurencyjność firm działających w Polsce.

•  

@FrasierCrane: to samo macie w UK od chyba 10 lat. Socjalizm w tej formie ma się dobrze, bo ludzie tego potrzebują.

Z tego co kojarzę, to chyba można się z tego wypisać? Domyślne wpisanie na listę jest dla lemingów, którzy nie potrafią wypełnić kwita. Chyba nie masz z tym problemu?( ͡° ͜ʖ ͡°)

•  

@growin: Mam problem z durnymi pomysłami rządu.
      i nie, to nie jest to samo, tak jak i durne porównywanie do 401 w USA - tam nikt średnio co dwa lata nie zmienia pomysłu na emeryturę społeczeństwa...

•  

@FrasierCrane: problemem jest tylko kwestia zaufania do rządu. Nie wiemy czy dotrzymaja slowa. I tu się zgodzę.

Natomiast sam pomysł to ratunek dla połowy społeczeństwa, która za 30 lat będzie wyciągała ręce po zapomogi. Ja z tego zrezygnuję. Ty pewnie też. Ale niestety społeczeństwo ma to do siebie, że sprytniejsi powinni zadbać o niezaradnych. I tego typu pomysły, teoretycznie robią to z możliwie najmniejszym wpływem na cudzy portfel. Zmuszają NIEZARADNYCH do oszczędzania. Nie mnie.

•  

ale nikt mi nie zagwarantuje, że się po nie nie połaszą
      a ja ci gwarantuje za to że jak stosunek długu do pkb znowy przekroczy 55% to przepierdola kasę do zusu żeby się cyferki w excelu zgadzały.

inwestycje.
      to trafi na gpw do spółek skarbu państwa, 4rp to tak naprawdę 2prl
      będą kopac wisłę i betonowac baranów, atomówki nie zbudują a za prąd zapłacisz i tak 100% więcej itp

niewiadome koszty zarządzania
      popatrz ile miliardów kroiło ofe za "zarządzanie" czyli kupowanie papierów na gpw i obligacji

jeśli masz wrażenie ze to skok na kasę to słusznie. to prawdziwa góra tłustego siana.
      Bankier od franków zarobiony 33miliony jest premierem, lobbing ma miękki wjazd do okręgu decyzyjnego.
      to setki miliardów zł rocznie, pomyśl jakich oni spazmów dostają tam w warszawie na myśl o tym

@FrasierCrane:

źródło: ocdn.eu

•  

@FrasierCrane: zamiast PPK załóż se IKZE i odlicz se to od dochodu. 5 razy lepiej na tym wyjdziesz.

+: megamas