•  

  #technologia #iptv #listam3u #tvbox

  Pojawiają się często pytania odnośnie IPTV, więc zrobiłem mały poradnik. Od razu chciałbym nadmienić, że nie jestem żadnym ekspertem. Nie sprzedaje i nie udostępniam żadnych źródeł.

  1. Jak to działa?
  2. Jak możemy odbierać IPTV?
  3. Zalety i wady.
  4. Dostawcy
  5. „Prywatni dostawcy”.
  6. Co robić gdy telewizja przycina?
  7. Edycja i sortowanie kanałów.
  8. Elektroniczny przewodnik (EPG)
  9. Podsumowanie.

  1. Jak to działa?

  Internet Protocol Television – W skrócie jest to przesyłanie strumienia telewizji cyfrowej przez internet. Operator może sam wysyłać sygnał z własnych serwerów lub udostępnić prawa na transmisje innym usługodawcom.

  https://i.imgur.com/9GNvS4R.png

  2. Jak możemy odbierać IPTV?

  Telewizje internetową możemy obecnie odbierać na wielu urządzeniach: telewizory, laptopy, smartfony czy specjalnie skonfigurowane TV Boxy. Wymagany jest oczywiście dostęp do internetu.
  Jeśli chodzi o komputery możemy wyróżnić parę darmowych programów: PotPlayer, VLC, Kodi, SimpleTV. Dwa ostatnie dodatkowo umożliwiają dodanie wirtualnego przewodnika (EPG)
  Popularną opcją do odbioru telewizji są oparte na androidzie TV Boxy jak i telewizory wbudowane z tym systemem (Sony, Panasonic). Obecnie w Play Storze znajdziemy wiele aplikacji jak np. PerfectPlayer, Kodi, IPTV Pro. Większość z nich jest darmowa lecz możemy również znaleźć SIPTV za którą trzeba zapłacić jednorazowo 5 euro. Jeśli masz telewizor ze SMART TV również w storze możesz znaleźć programy jak np. SPITV czy SSIPTV.

  https://i.imgur.com/9u2Fmwo.jpg

  3. Zalety i wady.

  Główną zaletą IPTV jest przede wszystkim swoboda. Sygnał możemy odbierać na wielu urządzeniach bezprzewodowo w domu, pracy czy na wycieczce. Nie będzie nam potrzebna instalacja anten i całego okablowania. Niektóre domostwa zabraniają ich montażu, więc dla tych osób jest to świetne rozwiązanie. Kolejnym plusem jest dostępność kanałów i VOD. W ofercie różnych dostawców możemy znaleźć wiele filmów czy seriali ale przede wszystkim znakomitą jakość Polskich i zagranicznych kanałów. Nie ogranicza nas teraz antena ustawiona na jedną satelitę. Mamy oczywiście dostęp do różnych technologii jak Time shifting (funkcja pauzowania i cofania audycji telewizyjnych) czy EPG (elektroniczny przewodnik po programach). Jedyną z wad może być ograniczenie co do szybkości naszego łącza. IPTV w jakości Full HD potrzebuje co najmniej 15 Mb/s przepustowości. Jeżeli chcemy bez problemowo oglądać telewizję i w tym samym czasie przeglądać internet potrzeba przynajmniej 20 MB/s. Jeżeli spojrzymy na oferty Polskich dostawców internetu nie jest to jakiś duży wymóg. UPC obecnie oferuje Fiber 60 MB/s za 50zł miesięcznie.

  4. Dostawcy.

  W naszym kraju obecnie jest kilkunastu dostawców IPTV. Poniżej lista tylko niektórych:
  JamBox – „W pełnej ofercie znajdziesz 287 kanałów, w tym aż 129 w jakości HD”
  Evio – „Prawie 200 kanałów telewizyjnych, z czego aż ponad 100 w jakości HD”
  Avios – „Ponad 210 kanałów, 77 programów w jakości HD!”
  Netia (Telewizja Osobista) – „Wybieraj spośród 17 pakietów, w których znajdziesz 192 kanałów – w tym 90 HD”

  5. ”Prywatni dostawcy”.

  Innym sposobem na pozyskanie IPTV jest również zakup subskrypcji od „osób prywatnych”. Osoba udostępnia plik z listą kanałów, który można zmieniać według własnych potrzeb. Takie firmy bardzo często oferują ogromną listę kanałów z całego świata plus setki materiałów VOD w najlepszej jakości. Sprawa legalności jest taka sama jeśli byś oglądał filmy czy seriale na stronach typu zalukaj czy cda. Czyli zdecydowanie nie można transmisji nagrywać i udostępniać ale nikt nie zabrania oglądać. Dużą zaletą jest również niższa cena jak również możliwość testowania za darmo czy odnawianie subskrypcji nawet miesięcznie.

  Poniżej lista jednych z najbardziej popularnych:

  plusx.tv – 4 dolary za miesiąc.
  + plusy: cena
  - minusy: kiepski kontakt z supportem, potrafi przycinać przy większych wydarzeniach, w tym pakiecie brak zagranicznych kanałów czy VOD.

  franqie.com - 6 euro za miesiąc ( najniższy pakiet )
  + plusy: cena, wiele kanałów, własny dashboard=automatyczne kupowanie subskrypcji
  - minusy: potrafi przycinać przy większych wydarzeniach

  kkzservices.com (oficjalny reseller rapidiptv) - 10 euro za miesiąc
  + plusy: prawie wszystkie dostępne kanały w FHD, support z forum iptv.community , własny dashboard=automatyczne kupowanie subskrypcji, możliwość wykupienia subskrypcji na rok po niższej cenie 74euro, firma z długą historia na rynku iptv.
  - minusy: brak Polskich PPV (np. KSW)

  genip.tv - 25 euro za 3 miesiące
  + plusy: prawie wszystkie dostępne kanały w FHD, support z forum, geniptv.net, własny dashboard=automatyczne kupowanie subskrypcji, możliwość wykupienia subskrypcji na rok po niższej cenie 80euro
  - minusy: brak Polskich PPV (np. KSW), brak możliwości kupienia subskrypcji na miesiąc (taka opcja jest tylko od resellerów)

  1x22portal@gmail.com - 15 dolarów za miesiąc
  + plusy: prawie wszystkie dostępne kanały w FHD, wysokie bitrate=wysoka jakość obrazu, brak spóźnienia (w innych serwisach spóźnienie dochodzi do 50 sekund względem transmisji na żywo), archiwum transmisji, dodawane są kanały PPV jak np. gale KSW
  - minusy: support tylko przez email, zapłata tylko przez bitcoin, sztywna cena (brak możliwości zapłaty za dłuższy okres z niższą ceną)

  Dostawców jest o wiele więcej ale podałem tych najpopularniejszych. Innych możemy znaleźć na różnych grupach na facebooku, discordzie czy forach internetowych. Większość oferują trial na 12h lub 1 dzień także przed zakupem, możemy przetestować czy ta opcja będzie nam pasować.

  6. Co robić gdy telewizja przycina?

  Nie spotkałem się jeszcze z prywatnym dostawcą, który by zagwarantował „100% up time”. Czasami nie jest to zależne od niego. Dlatego jeśli ktoś wam piszę, że dana lista nigdy nie przycina itd. To jest to nie prawda. Oczywiście jak to w życiu najczęściej jakość idzie w parze z ceną. Płacąc więcej powinniśmy spodziewać się lepszego odbioru transmisji. Często wina za zły odbiór zależy od naszego internetu czy sprzętu na którym odbieramy IPTV. Robiąc testy na starym TV Boxie nie miałem żadnych problemów z odbiorem przy ~12MB/s po Wifi. Lecz odbiornik miałem w kuchni i każde włączenie mikrofali przycinało obraz i zrywało połączenie. Dlatego przyjęło się, że najlepszą opcją do oglądania jest połączenie przez kabel. Wifi czasami może napotkać problemy przez niektóre urządzenia jak np. projektory, czy właśnie urządzenia typu AGD. Może się tak zdarzyć, że nasz dostawca internetu blokuje serwery IPTV. Dzieje się tak często teraz w UK gdzie w czasie meczu po prostu możemy mieć zablokowany dostęp. Warto mieć to na uwadze przy wyborze listy. Problem ten można ominąć przez łączenie się z VPN.

  7. Edycja i sortowanie kanałów.

  Przy zakupie subskrypcji od prywatnego dostawcy mamy parę opcji wyboru listy. Możemy poprosić o adres na urządzenie mag lub po prostu link który możemy odtwarzać na komputerze. Jak wspominałem wyżej kanałów w liście może być parę tysięcy. Jeśli nie potrzebujemy aż tylko kanałów a chcemy się skupić tylko na wybranych. Możemy w łatwy sposób przy użyciu notatnika windows posortować kanały według własnego uznania.

  Każdy plik .m3u zaczynamy w pierwszej linii od kodu #extm3u. Następnie zajmujemy się tworzeniem odnośników. W zależności od naszych upodobań i programu jaki używamy możemy do nich dodawać różne funkcje. W następnym wierszy wpisujemy #extinf: jest to kod informujący o treści linku. Następnie po przecinku ustalamy nazwę źródła np.

  #extinf:, NASA TV.
  Jest parę opcji, które możemy wykorzystać w naszym odnośniku:
  tvg-id – tą funkcją nadajemy nazwę kanału jeśli oglądamy np. telewizję internetową i mamy dodatkowo do odtwarzacza zainstalowany EPG.
  tvg-logo – komenda ta pozawala nam dodać logo np. stacji telewizyjnej czy miniaturkę do filmu, która będzie wyświetlana w danym programie.
  audio-track – ta funkcja ustala nam ścieżkę dźwiękową strumienia. Niektóre stacje telewizyjne pozwalają na ich zmianę. W tym przypadku do wiersza musimy wpisać komendę a następnie skrót odpowiadający danemu językowi np. eng, deu, pl itp. (angielski, niemiecki, polski).
  aspect-ratio – w zależności od odbiornika na którym otwieramy listę możemy również ustawić proporcje obrazu. Wpisujemy komendę i dany atrybut: 16:9, 3:2, 4:3.

  Opis:
  #extm3u
  #extinf: tvg-id="NAZWA NASZEGO PROGRAMY" tvg-logo="ADRES LOGA",NAZWA NASZEGO PROGRAMU
  BEZPOŚREDNI LINK DO ŹRÓDŁA

  Kompletny kod z przykładową listą:

  https://pastebin.com/raw/m0KbSj8w

  taki plik zapisujemy w formacie .m3u i wrzucamy na nasze urządzenie. Jeśli chcemy mieć dostęp do niego np. w pracy, możemy taki plik wrzucić na jakiś serwer typu cda.pl potem tylko w programie jako url wpisujemy: http://jankowalski.cba.pl/lista.m3u

  8. Elektroniczny przewodnik (EPG)

  Aplikacje pozwalają również nam na wgranie EPG. Często adres do przewodnika dostajemy razem z subskrypcją, lecz czasami nie pokrywa on wszystkich naszych kanałów. W takim wypadku musimy zmienić w naszej liscie .m3u nazwe kanału na taką jaka jest w przewodniku. Przykładowo nasza lista pokazuje „tvg-id="TeWP 1 ". Zatem w przeglądarce wklepujemy link do naszego EPG dajmy na to: https://epg.ovh/pl.xml i szukamy nazwy kanału który błędnie wyświetla się w naszej aplikacji. W tym epg akurat jest channel id="TVP 1". Teraz wystarczy tylko w naszej liscie zmienić z „tvg-id="TeWP 1". Na „tvg-id="TVP 1". W dużym skrócie, id w przewodniku musi mieć taką samą nazwę jak id w naszej liscie.

  Lista darmowych EPG:

  pokaż spoiler http://epg.iptvlive.org/ http://world-iptv.pro/epg https://epg4iptv.com/free/epg.xml http://epg.iptvlive.org http://epg.evai.pl/epg/epg.xml http://freeepg.5v.pl/epg/epg.xml http://koditv.pl/epg.xml http://freeepg.xp3.biz/epg/epg.xml http://myprxtg.ugu.pl/epg.xml http://estiptv.site/epg/PL_guide.xml http://server6.xyz/epg/guide.xml http://plepg.prv.pl/epg.xml http://epg.koditvepg.com/PL/guide.xml http://nono.5v.pl/epg.xml


  9. Podsumowanie.

  Jeśli nie macie problemu z zainstalowaniem anteny, nie potrzebujecie setek zagranicznych kanałów. Zawsze lepcją opcją będzie normalna telewizja satelitarna/kablowa. Obecnie nc+ oferuje w różnych pakietach chyba wszystkie dostępne Polskie kanały. Dodatkowo tuner czy karta C+ za darmo. Mamy wtedy gwarancje najlepszej jakości. Za to IPTV jednak ma inna specyfikę. Jest bardziej elastyczne i przede wszystkim wychodzi taniej.

  Jeśli ktoś ma jakieś pytania, uwagi, to zapraszam do dyskusji! :)

  źródło: i.imgur.com