Wpis z mikrobloga

Aplikując na stanowisko konsultant SAP w module finanse muszę podać oczekiwane widełki płacowe.
Nie mam doświadczenia w tego typu pracy, a jedynie pół roku w controllingu i pół roku w księgowości i audycie.
Mam magistra z FiR na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu.

Wiem, że na start po studiach w Big4 w audycie płacą coś około 5-6k brutto na UoP. Co roku potem jest więcej. Niestety nie mam info, ile w konsultingu SAP. Na logikę powinno być więcej, bo też sporo wyjazdów i potrzebna odpowiednia wiedza, ale SAP jest bardziej niszowy. W audycie jest pełno pracy w wielu firmach, a i zawsze można przejść na ciepłe stanowisko do controllingu do przemysłu.

#sap
  • 14
@erwit: No w może tak być. Nie jest napisane wprost ani jedną, ani w drugą stronę.

Tak w ogóle, to zwracałem się jak do faceta, bo mnie niebieski pasek zmylił. Przepraszam. ( ͡° ʖ̯ ͡°)
@Zashi: a ile mniej więcej zarabia programista ABAP z 3-letnim doświadczeniem? W modułach niestety tylko trochę MM, ponieważ głównie rzeźbiłem niezależne rozwiązania Zetowe. Wcześniej jeszcze 1,5 roku w pracy w Javie + fronty. Zaczynam powoli ogarniać Fiori i ogólnie SAP CP.
Czy 10k brutto jest już OK? Wydaje mi się to takim minimum.
@erwit
@Zashi: Twoim zdaniem, ile oczekiwać na start? I jak to potem się powinno zmienić po pół roku/roku i dalej? Później te wynagrodzenia idą sensownie w górę?

W audycie na start jest zwykle 5k, po roku ponad 6. Po trzech latach można oczekiwać 8k brutto. Po kilku latach zostaje się managerem za kilkanaście k albo odchodzi do korpo do controllingu za podobną stawkę i czeka aż się kiedyś zostanie tym CFO.

Znajomy,
się odnieść, bo mówisz o konsultancie, a ja jestem programistą. Moja pierwsza praca w SAP-ie w trakcie studiów to (o ile dobrze pamiętam) 3k brutto + premie. xDDDD


@magda-skrzypczak: Ja bez doświadczenia w SAP na start dostałem 3k brutto na umowę zlecenie, ale była to końcówka roku 2011. Potem po 1,5 roku zmiana i 6700 brutto - w tej firmie pracowałem prawie 4 lata i doszedłem na 9500. Potem szybka zmiana
@gelo007: Widać, że raczej w SAP zaczyna się lepiej zarabiać (w porównaniu do innych stanowisk IT/finanse) tak po 7-10 latach.

Problem w tym, że w SAPie nie możesz być typowym kucem


Właśnie dowiadując się co raz więcej, zaczynam dostrzegać pewne wady pracy w SAP. Nie wiem dlaczego, ale przeciętnego programistę wyobrażam sobie jako takiego typowego geeka, który interesował się tym tematem od dłuższego czasu, poszedł na studia na informatykę, robił jakieś
@magda-skrzypczak: poczytaj tu, trochę pisałem:
https://www.wykop.pl/wpis/34686337/sap-na-jakie-zarobki-mozna-liczyc-na-stanowisku-ko/
przewaga FI / CO konsultanta, to że może potem dość łatwo odnaleźć się w biznesie.

Ja bym wyróżnił dwa rodzaje konsultantów (mówię o wymiataczach):
1. Bardziej IT - #!$%@?ą SAPa
2. Biznes guru - wpadają i są w stanie powiedzieć (i udowodnić) biznesowi, że mają słabe procesy i je poprawić

Masz jeszcze ścieżkę menedżerską. Ogólnie mega polecam konsulting, ale trzeba być odpowiednim typem człowieka ;)
@DominaTuByla:

Ogólnie mega polecam konsulting.


Z tym też się zgadzam. Chyba w prawie każdej działce warto zacząć w konsultingu i dlatego też audyt>księgowość.

Masz jeszcze ścieżkę menedżerską.


Chodzi o zdobycie stanowiska kierownika projektu czy menedżera w danym biznesie?

trzeba być odpowiednim typem człowieka


Trzeba posiadać jakieś szczególne cechy, na przykład w porównaniu z audytem?

Polecacie jakieś firmy na start w #sap ? Pisaliście o 4-5k netto na start. Zakładam, że tyle
Chodzi o zdobycie stanowiska kierownika projektu czy menedżera w danym biznesie?


@magda-skrzypczak: kierownika projektu wdrożenia SAPa, albo zespołu, czasem po stronie konsultingu, czasem po stronie klienta. Ogólnie jest to całkiem ciekawa ścieżka, jako alternatywa do bycia ekspertem od SAPa.

Trzeba posiadać jakieś szczególne cechy, na przykład w porównaniu z audytem?


Wiesz, podróże pon-czw, nie ma Cię w domu, trzeba pracować u klienta, non stop się uczyć, często pracuje się z niełatwymi